The New York Times gazetesi Tor üstünden de hizmet verecek

The New York Times gazetesi, web sitesinin Tor Onion versiyonunu sunacağını açıkladı. Böylece siteye, takip edilmeden ulaşmak mümkün olacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

The New York Times gazetesi, web sitesinin Tor Onion versiyonunu sunacağını açıkladı. Siteye yeni ve daha güvenli bir şekilde ulaşabilmek, tüm dünyada internet erişimi engellenen ya da takip edilen kişilerin haberlere daha rahat ulaşmasına imkan verecek. Ayrıca, internet geçmişlerinin kendileri hakkında üçüncü parti kişilere bilgi sağlamasından endişe eden ve sayıları gitgide artan kullanıcılar için de Tor, mahremiyeti korumak için önemli bir araç konumunda.

Yeni servis şimdilik ‘deneysel ve gelişim aşamasında’ olarak tanımlanıyor. Yorum yazma özelliği gibi normalde New York Times’ta bulunan bazı özellikler Tor versiyonunda kullanılamıyor. New York Times, performansı artırmak ve bazı özellikleri eklemek için Tor sitesinin ara ara kullanım dışı kalabileceğini belirtiyor. Ancak uzun vadede hedef, New York Times’ın web versiyonunun aynısını bir Onion Hizmeti olarak da sunmak.

“Kullanıcıların güvenliği için”

Bu gelişmeyi açıklayan bir gönderide New York Times şu ifadeleri kullandı: “Tüm dünyadan haberler yapıyor ve tüm dünyadan okunuyoruz. Bazı kullanıcılarımız bizim sitemize Tor üzerinden erişim sağlamayı tercih ediyor. Bunun sebebi internet erişiminin kısıtlanması, takip edilmesi ya da kullanıcının çevrimiçi mahremiyetine önem vermesi olabilir. Biz kaliteli ve bağımsız habercilik hizmeti sunmaya kararlıyız. Mühendislik ekibimiz de kullanıcılarımızın bizim haberlerimize güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamaya çalışıyor. Bu yüzden okuyucularımızın sitemize Tor üzerinden ulaşmasını sağlayarak deneyimlerini geliştirmek istiyoruz.”

Tor kullanıcıları, yeni New York Times sitesine https://www.nytimes3xbfgragh.onion/ adresinden ulaşabilir.

Kaynak: Betanews

The New York Times gazetesi, web sitesinin Tor Onion versiyonunu sunacağını açıkladı. Siteye yeni ve daha güvenli bir şekilde ulaşabilmek, tüm dünyada internet erişimi engellenen ya da takip edilen kişilerin haberlere daha rahat ulaşmasına imkan verecek. Servis şimdilik geliştirme aşamasında ve bazı özellikler kullanılamıyor. Uzun vadede ise New York Times'ın web versiyonu ile Onion versiyonu arasında bir fark bulunmaması hedefleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği