MIT’den Tor’a rakip: Riffle

Sanal ortamda mahremiyetin korunması için MIT tarafından geliştirilen Riffle sistemi geleneksel anonim ağlara göre daha güvenli ve daha hızlı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternette anonim kalmak ve mahremiyeti korumak herkesin zaman zaman ihtiyaç duyduğu bir durum ancak sosyal medyanın ve ‘profil’ oluşturmanın yaygınlaştığı günümüzde neredeyse her hareketimiz takip ediliyor. Anonim kalmayı sağlamak için geliştirilen Tor ağı online mahremiyetinizi koruma konusunda başarılı olsa da bu alanda kusursuz değil. Azimli bir hacker binlerce kullanıcının verilerini ele geçirebilir.

MIT ve EPFL araştırmacıları Tor’a alternatif olacak yeni bir ağ geliştirdi. Riffle adı verilen bu ağ en azından bir sunucu çalışır durumda olduğu müddetçe kullanıcıların mahremiyetini korumayı vaat ediyor.

Mesajların sırasını karıştırıyor

Sunucuların mesajların geliş sırasını değiştirmesi ile mesajları şifreleyen sistem, diğer şifreleme sistemlerinde olduğu gibi etkisiz halka açık anahtarları kullanmıyor. Riffle mesajın şifrelenme şeklini değiştiriyor ancak bu değişiklikleri kaydediyor. Tüm sunucularda kaydedilen bu değişim mesajın ulaştığı noktada tekrar çözülebilmesini sağlıyor. Bu yöntem sayesinde ele geçirilen sunucularda bile problem yaşanmıyor. Çünkü diğer sorunsuz sunucularda gelen mesajın kabul edilebilmesi için ele geçirilen sunucunun da mesajları doğru şekilde düzenleyebilmesi gerekiyor.

Ayrıca bu teknik aşırı derecede verimli bir şekilde çalışarak, veri transferini geleneksel anonim ağlara göre 10 kat hızlı şekilde gerçekleştirebiliyor. Genellikle bu ağları kullanan bilgisayarlar kullanıcı bilgisayarları olduğu için bu durum daha da önem kazanıyor. Sonuçta kimse bilgisayarının diğer kullanıcıların trafiğini kontrol ederken yavaşlamasını istemiyor. Riffle’ın günlük kullanıma girmesi için çok daha fazla zaman gerekiyor ancak sistemin çözülmesi zor güvenlik yöntemi ve hızlı transfer özelliği mahremiyetinin etkilendiğinden şüphelenenler için uygun bir iletişim metodu olacaktır.

Businessman with bag over head working on computer

MIT'de geliştirilen Riffle adlı anonim ağ, sunuculara gelen mesajların sırasını değiştirerek mesajları şifreliyor. Diğer sistemlerin kullandığı etkisiz şifreleme yöntemlerini kullanmayan Riffle, bir sunucu ele geçirilse bile sistemin güvenliğini koruyabiliyor. Üstelik Riffle üzerinden gönderilen veriler, sıradan bir anonim ağa göre 10 kat daha hızlı şekilde aktarılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği