Haftanın Özeti: 113

19 – 25 Aralık 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Büyük ihtimalle trajik olaylarıyla hatırlanacak olsa da 2016 bazı güzel şeylere de sahne oldu. İnsanların yaşamını kolaylaştıracak pek çok yenilikçi icat bu yıl geliştirilip kullanıma sunuldu. Bir derlemesine bakalım.

Meta, yeni artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleri Meta 2 için sipariş almaya başladı. 949 Dolar’dan satışa sunulan gözlükler fiziksel kumandalarının olmamasıyla ön plana çıkıyor. HTC Vive ya da Oculus Rift kalibresinde VR cihazlarına değil, daha çok henüz görmediğimiz HoloLens ve Magic Leap gibi AR cihazlara rakip olduğu iddiasında.

2013 yılında büyük bir şeffaf hoparlör tasarlayan Stokholmlü şirket PEOPLE PEOPLE, aynı ürünün ufak boyuyla Kickstarter’da fon toplamaya başladı. Hoparlör Wifi ve Bluetooth ile cihazlara bağlanabiliyor. Geri dönüştürülebilir malzemeden üretilen sistemin ses kalitesi de bir önceki sürüme kıyasla daha üstün.

https://www.youtube.com/watch?v=C2Yck7LhcrU

Farklı ebatlardaki cıvataları sıkıştırabilmek için birden fazla anahtara ihtiyacımız var. Aperture adlı yeni nesil anahtar sizi bu dertten kurtardığı gibi alet çantanızı da ferahlatacak. Genç Tasarımcı Jordan Steranka ilhamını kameraların diyaframlarından almış.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]+Winter, telefonunuzu kullanarak ayaklarınızı ısıtabileceğiniz bir ayakkabı tabanı.[/inlinetweet] Bluetooth teknolojisiyle ısı derecesini ayarlayabildiğiniz tasarım oldukça hafif ve ince bir yapıya sahip. Su geçirmez özelliğe sahip tabanlar özellikle profesyonel veya amatör kış sporlarıyla ilgilenen sporcular için tasarlandı. Kablosuz şarj edilebilen ve 149 Euroluk +Winter şimdilik sadece Avrupa’dan sipariş edilebiliyor. Ancak Kickstarter’da fonlayarak her ülkeden sahip olabilirsiniz. Atasözünde denildiği gibi, başını serin, ayağını sıcak tutmak isteyenler için.

E-ticaret sitesi Amazon’un Birleşik Krallık’ta yaptığı ilk drone teslimatının ardından bu hafta Fransa da Provence bölgesinde faaliyet gösterecek yeni kurye drone rotasını onayladı. Saint Maximin La Sainte Beaume kasabası ile Pourrières kasabası arasında sunulacak hizmet, 20 km menzil ve 3 kg taşıma kapasitesi bulunan 6 pervaneli bir drone ile çalışacak.

Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi’ne bağlı araştırma ekipleri tarafından geliştirilen biyolojik botlar (yarı robot yarı böcekler) yaşanan bir afet sonrasında haritalayabiliyor. Edgar Lobaton ve Alper Bozkurt‘un projesi olan siborg böceklerin duyargalarla (sensör) donatılıp ulaşılması zor bölgeleri araştırmasını ve üniversite tarafından geliştirilen yazılım sayesinde arazinin kaba haritasının çıkarılması planlanıyor.

Hollandalı bir mutfak ürünleri şirketinin evde bira yapmayı kolaylaştırmak için yaptığı çalışmalar sonucunda ortaya çıkan Minibrew çözümüyle istediğiniz biraya ulaşmanız için sadece birkaç saat çaba harcamanız yeterli. Yarı dijital bir hizmet sunan Minibrew, akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz özel uygulamasıyla hem üretmek istediğiniz bira için yapmanız gerekenleri adım adım gösteriyor hem de fermantasyon sürecini takip etmenize imkan sağlıyor. Diğer bira yapım sistemlerinden şişeleme derdinin olmamasıyla sıyrılan Minibrew’in satış fiyatı 799 Dolar.

Ağrı aslında sinir sistemimizin vücudumuzda bir şeylerin ters gittiğini beynimize bildirme yöntemi. Bu durum bizi rahatsız ederek bir an önce müdahale etmemizi sağlıyor. Ancak regl sancısı gibi sebebi bilinen ve geçmesi için sadece beklemek gereken ağrıların sürekli beyne bildirilmesi dayanılmaz bir hal alabiliyor. Bunun önüne geçmek için geliştirilen Livia adlı küçük cihaz, ağrıyan nokta ile beyin arasındaki sinir sinyallerine elektrikle müdahale ediyor. Böylece sinyaller beyne gitmiyor ve ağrı anında kesiliyor. Ağrı kesici haplara göre daha hızlı ve daha sağlıklı olan bu cihaz 85 Dolar’a Indiegogo üzerinden satın alınabiliyor.

Güneş panellerinin sadece çatıya konulduğu zamanları unutun. Bu hafta Fransa Ekoloji Bakanı Ségolène Royal tarafından açılan 1 km’lik yol, sokak lambaları için elektrik üretecek. Panellerin performansı beklendiği gibi olursa otoyola da uygulanacak. 2016 yılı başında Solar Roadways’in yaptığı ama aynı sıkıntılarla karşılaştığı göz önüne alınırsa dünya genelinde artan proje sayısına rağmen, panellerin bütçesi ve dayanıklılığıyla ilgili sorunlarına yanıt bulunması gerekiyor.

Kanada’nın en kalabalık kentlerinden Montreal’de araç trafiğini sağlıklı bir biçimde izleyip analiz edebilmek için yüzlerce Bluetooth sinyal dedektörü kullanılıyor. Projenin 2018’de tüm kente yayılması bekleniyor.

Sürücülerin yoldan gözünü ayırmadan araçlarını kullanmaya devam etmesini sağlayan araç konsol arayüzü Navdy, Samsung’un satın aldığı Harman’dan yatırım aldı. Bu işbirliği kapsamında 2017’nin Ocak ayından itibaren ‘Navdy with Harman‘ adlı yeni bir cihaz satışa sunulacak. 2014’te piyasaya çıkan Navdy, akıllı telefon görüntüsünü ön cama yansıtarak sürücülerin daima iletişim halinde kalmasına imkan veriyor, navigasyon özelliği ile yol tarifi yapıyor ve aracın verilerini kontrol ederek acil durumları sürücüye bildiriyor.

Son yıllarda hayatımıza giren ulaşım seçeneklerine bir yenisi de Alman otomotiv markası Mercedes-Benz’den geldi. Croove adındaki bu uygulama, araç sahiplerine araçlarını başkalarına kiralama fırsatı sunuyor. Herhangi bir marka ya da model kısıtlamasına gitmeyen uygulama için tek şart aracınızın iyi durumda ve 15 yaşından genç olması.

Akıllı telefon dünyasından çekilen [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Blackberry, sürücüsüz araçlara yönelik iletişim çözümleri geliştirmek için ARGE merkezi kurdu.[/inlinetweet] Anavatanı Kanada’da hizmete geçen merkezin açılışına Kanada Başbakanı Justin Trudeau’da katıldı.

Norveç hükümeti bu hafta yaptığı açıklamada, sürücüsüz araçların test sürüşleri için önümüzdeki baharda bir yasa çıkarmayı planladıklarını belirtti. Norveç halen Tesla markalı elektrikli araçlarının en çok tercih edildiği ülkelerden biri. Hedef kitle sebebiyle ülkede Tesla’nın yeni çıkacak sürücüsüz modellerinin test edilmesi fikrine de sıcak bakılıyor.

Güney Koreli bir şirket tarafından geliştirilen ETI Roller System, kazalarda hasarı en aza indiren bir bariyer. Döner silindirlerden oluşan ve alüminyum çubuklar üzerine monte edilen bu yapı aracın çarpma etkisini azaltıp yola geri dönmesine yardımcı oluyor. İnovasyonun yepyeni bir şeyi ortaya koymak kadar mevcut olanı iyileştirerek de yapılabileceğini hatırlatan dikkat çekici örneklerden.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

 • “Özellikle Çin pazarında harcanan paralardan herhangi bir dönüş alamayan ve en sonunda pazardaki çalışmalarını rakibi Didi Chuxing‘e devreden Uber, bu sayede üçüncü çeyrekteki kayıplarını biraz olsun yavaşlattı.” ifadesinde anlatım bozukluğu var. “Özellikle Çin pazarında harcanan paralardan herhangi bir dönüş alamayan Uber en sonunda pazardaki çalışmalarını rakibi Didi Chuxing‘e devretti ve bu sayede üçüncü çeyrekteki kayıplarını biraz olsun yavaşlattı.” şeklinde olursa anlatılmak istenen daha doğru ifade edilir diye düşünüyorum. Saygılar.

 • abi bu pagination’lara taktım ben ya. sitenin genel ve güzel tasarımına hiç yakışmıyorlar :(

 • “Duke Üniversitesi araştırmacıları 1970’lerde başlattığı bir çalışmayla o dönem doğan çocukların beyin sağlığı verilerini kaydetmeye başladı. 38 yıl sonra bu bireylerin yaşamları incelendiğinde, grup içinde en düşük yüzde 20’lik beyin sağlığı skoruna sahip olan bireylerin, tüm grubun işlediği suçların yüzde 80’inin faili olduğu görüldü. Bu araştırmayla, çocuklar henüz 3 yaşındayken yapılan bir testin, çocuğun gelecekteki yaşamına dair çok fazla bilgi verebildiği görüldü. Araştırmacılar, doğuştan dezavantajlı olarak hayata başlayan bu bireylere özel yardımda bulunularak, onların topluma kazandırılması gerektiğini belirtiyor.”

  Amir’im bu durum Pareto Prensibine (80/20 kuralı) ‘na uyuyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği