Regl ağrısını kesen cihaz: Livia

Livia adlı küçük cihaz, ağrıyan noktaya düşük voltajlı elektrik akımı göndererek beyne giden ağrı sinyallerinin yolunu kesiyor; böylece ağrı hissedilemiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ağrıdan kurtulmak için kendinize elektrik vermek kulağa biraz garip gelebilir ancak Livia adlı küçük cihaz tam olarak bunu yapıyor. Vücuttaki sinirleri tetiklemek için düşük voltajlı elektrik akımından faydalanan cihazın amacı, regl döneminde ağrı çeken kadınların ağrılarını hafifletmek.

Kolay kullanım

Livia’nın kullanımı oldukça basit. Elektrotları vücudun ağrıyan noktalarına yerleştirdikten sonra cihazı çalıştırıyorsunuz. Cihaz ağrı sinyalleri beyine ulaşmadan, sinir ağına müdahale ediyor. Böylece hiçbir hapın sağlayamayacağı kadar çabuk bir şekilde ağrıdan kurtulabiliyorsunuz.

Bu yöntem daha önce başka cihazlarda da kullanılmıştı ancak Livia’nın boyutunda bir cihaz ilk kez piyasaya sürülüyor. Indiegogo üzerinden kampanya ile para toplayan ve ön siparişleri alan Livia avcunuza sığacak kadar küçük ve tek bir dokunuşla kullanılacak kadar basit. Üzerindeki artı ve eksi sembollerinden de akımın şiddeti ayarlanabiliyor. Hepsi bu kadar.

Livia’nın üzerindeki LED ışıkları, cihazın hangi güce ayarlandığını gösteriyor. Dört farklı ışık kullanan güç göstergesinde her bir ışığın çalışması için ayarı 4 adet artırmak gerekiyor. Bu da 16 farklı güç ayarı anlamına geliyor. Cihazın küçük boyutuna aldanıp son seviyede kullanmanız önerilmiyor. En düşük seviyeden başlayıp kendinize uygun güç seviyesini belirlemeniz daha faydalı olabilir.

Başka ağrılarda da işe yarıyor

Cihaz regl sancısı çeken kadınlara yönelik üretilmiş olsa da TENS adı verilen elektrikle müdahale yöntemi, vücuttaki diğer ağrıları engellemek için de kullanılabiliyor. Yine de şirket ürünün bu özelliğini ön plana çıkarmak için bir çalışma yapmıyor. Ayrıca sinir sistemimizin ağrıları beynimize iletmesinin, vücudun hangi bölümünde sorun olduğunu algılamamız için önemli olduğunu da unutmamak gerekiyor. Beyne ulaşması engellenen ağrı, herhangi bir sorun olmadığı hissini yaratıp, tedaviye ihtiyacınız olmadığı gibi bir algı oluşturabilir.

Basit tasarımıyla kıyafetlerin yanında sırıtmayan cihaz farklı renklerdeki kılıflarla kullanılabiliyor. USB girişinden şarj edilen Livia, tek seferde 15 saat boyunca kullanılabiliyor. Ağrınız olduğunda Livia’yı gece boyunca açık bırakıp rahat bir uyku çekmeniz mümkün. Bu yönüyle Livia hem ağrı kesici haplara göre daha etkili hem de kalıcı etkiler konusunda daha sağlıklı.

Livia Indiegogo kampanyası üzerinden 85 Dolar’a satın alınabiliyor. Ürün piyasaya çıktığında tanesinin 149 Dolar’a satılacağı belirtiliyor.

Kaynak: Digital Trends

Ağrı aslında sinir sistemimizin vücudumuzda bir şeylerin ters gittiğini beynimize bildirme yöntemi. Bu durum bizi rahatsız ederek bir an önce müdahale etmemizi sağlıyor. Ancak regl sancısı gibi sebebi bilinen ve geçmesi için sadece beklemek gereken ağrıların sürekli beyne bildirilmesi dayanılmaz bir hal alabiliyor. Bunun önüne geçmek için geliştirilen Livia adlı küçük cihaz, ağrıyan nokta ile beyin arasındaki sinir sinyallerine elektrikle müdahale ediyor. Böylece ağrı sinyalleri beyne gitmiyor ve ağrı anında kesilebiliyor. Ağrı kesici haplara göre daha hızlı ve daha sağlıklı olan bu cihaz 85 Dolar’a Indiegogo üzerinden satın alınabiliyor.Bir yanıt

Yorumunuz: