Nöroteknolojiyle ağrı geçiren bandaj

Quell adlı medikal bant dizin hemen altına, bacağa bağlanarak buradan beyne sürekli sinyal gönderiyor ve ağrı kesici kimyasallar salgılanmasını sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz günlerde, özellikle kadınların regl ağrılarını geçirmek için tasarlanan ağrı kesici cihaz Livia’dan bahsetmiştik. Bu cihazla aynı prensipte çalışan medikal bant Quell, dizin hemen altına, bacağa bağlanan bir cihaz. Buradan beyne sürekli sinyal göndererek ağrı kesici kimyasallar salgılanmasını sağlayan bant, özellikle kronik ağrıları olan hastalar için rahatlama imkanı sunuyor.

NeuroMetrix’in geliştirdiği Quell’in çalışma şiddeti bir akıllı telefon uygulaması ile kontrol edilebiliyor. Ürün bir süre ABD’de sağlık çalışanları tarafından kullanıldıktan sonra, geçtiğimiz yıl süpermarketlerde de satışa sunuldu. Tanesi 249 Dolar’dan satılan cihazın ayrıca her ay değiştirilen 30 Dolar’lık bir dolgu maddesi de bulunuyor.

FDA onaylı

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Quell’in kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmadığını belirtiyor. Ancak cihazın herkeste etkili olmayabileceğini ifade eden NeuroMetrix yöneticilerinden Thomas Higgins, bu sebeple 60 gün içinde ücretsiz iade politikaları bulunduğunu belirtiyor.

Şirket 2015’te 7,3 milyon Dolar yatırım aldıktan sonra 2016’da müşterilere direkt olarak ulaşmaya başladı ve karlılığını artırdı. Forbes, CNet, CNBC ve Wired gibi sitelerde, yılın en önemli teknolojik ürünleri arasında gösterilen Quell, ağrı kesici piyasasına yeni bir anlayış getirebilir.

Kaynak: Quell, Boston Globe

Quell adlı medikal bant dizin hemen altına, bacağa bağlanarak buradan beyne sürekli sinyal gönderiyor ve ağrı kesici kimyasallar salgılanmasını sağlıyor. Böylece kronik ağrıları bulunan hastalar, bu ağrılardan kurtulabiliyor. Tanesi 249 Dolar’dan satılan cihazın ayrıca her ay değiştirilen 30 Dolar’lık bir dolgu maddesi de bulunuyor. Cihazın herkeste aynı şekilde işe yaramadığı, bu sebeple kullanıcılara 60 gün içerisinde iade imkanı sunulduğu belirtiliyor.Yorumunuz: