Yollar için güneş enerjisi panelleri

ABD’li Solar Roadways adlı girişim, ülkedeki yollara ürettiği güneş enerjisi panellerini yerleştirerek halkın elektrik ihtiyacını karşılamak istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm


Solar Roadways
adlı şirket gelecekteki yolların güneş paneli ile yapılması gerektiğini düşünüyor. Idaho merkezli girişim ABD yollarına yerleştirilmek üzere altıgen biçiminde güneş panelleri üretiyor. Amaç evler ve işletmeler için enerji üretmek ve yollara programlanabilir tabelalar yerleştirmek.

Fikir fazla kapsamlı ancak şirket şimdiden destek almaya başladı bile. Solar Roadways ABD Ulaştırma Bakanlığı ile üç test aşaması gerçekleştirdi ve Indiegogo üzerinden düzenlediği kampanyada 2 milyon dolar topladı. Proje ayrıca Missouri Ulaşım Departmanı’nın da dikkatini çekti. Bu eyalette panellerin pilot program olarak bazı kaldırımlara yerleştirilmesi planlanıyor.

Missouri Ulaşım Departmanından mühendis Tom Blair Road to Tomorrow (yarına giden yol) projesini yürütüyor. Program eyaletin ulaşım sisteminden gelir elde etme yöntemleri bulmayı amaçlıyor. Bu sebeple Solar Roadways Blair’ın ilgisini çekmiş.

Hem elektrik hem ısıtma

Blair proje ile ilgili olarak “Öncelikle turist karşılama merkezinde elektrik prizleri olacak. Daha sonra yeterli enerji oluşturulduğunu görürsek daha geniş bir alana dağıtım yapacağız. Zaman içinde tüketebileceğimizden daha fazla elektrik üreteceğimizi düşünüyoruz. Bu yüzden bu sistem üzerinden gelir elde edebileceğimize inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Her panelde ayrıca ısıtma sistemi de bulunuyor. Blair bunun Missouri’de büyük bir problemi çözebileceğini belirtiyor. “Şu anda kış aylarında yollardan kar ve buz temizlemek için ciddi bir para harcıyoruz. O yüzden bu teknolojinin bizim müdahalemize ihtiyaç duymadan kar ve buzu eriteceğini bilmek bizi mutlu ediyor.”

Missouri ve Solar Roadways arasındaki anlaşmalar henüz sonuçlanmış değil ancak Blair kaldırım projesinin yaklaşık 100 bin dolara mal olacağını düşünüyor. Panellerin Missouri’de kar yağışları başlamadan yerleştirilmiş olması amaçlanıyor.

Sandpoint_SidewalkSolar Roadways adlı şirket gelecekteki yolların güneş paneli ile yapılması gerektiğini düşünüyor. Idaho merkezli girişim ABD yollarına yerleştirilmek üzere altıgen biçiminde güneş panelleri üretiyor. Amaç evler ve işletmeler için enerji üretmek ve yollara programlanabilir tabelalar yerleştirmek. Güneş panelleri öncelikle Missouri eyaletinde bir pilot program dahilinde denenecek. Kaldırıma yerleştirilecek paneller hem elektrik üretecek hem de ısıtma özelliği ile kaldırımda kar ve buz birikmesini engelleyecek4 yanıt

  1. Selim avatarı
    Selim

    “Blair kaldırım projesinin yaklaşık 100 bin dolara mal olacağını düşünüyor.” 100 bin dolar?

  2. blackbad avatarı
    blackbad

    Çok yararlı bir sistem gibi görünüyor.Ancak küçük bir bölgeye denendikten sonra karar verilmeli bence…

Yorumunuz: