Fransa da drone ile teslimata başladı

Fransa'da Saint Maximin La Sainte Beaume kasabası ile Pourrières kasabası arasında, ülkenin ilk drone ile teslimat rotası kuruldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İki yıllık geliştirme ve test çalışmasının sonunda, güney Fransa’da drone ile posta gönderimi yapılması için gerekli izin çıktı. Fransız posta servisi Le Groupe La Poste‘nin uluslararası ekspres yan kuruluşu DPDgroup, Sivil Havacılık Genel Direktörlüğünden verilen yetki ile artık Provence bölgesindeki iki depo arasında drone ile gönderi yapabilecek.

Paketler altı pervaneli bir drone (hexacopter) ile Saint Maximin La Sainte Beaume kasabasından alınarak otonom olarak 15 km uzaklıktaki teknoloji girişimlerinin yer aldığı Pourrières kasabasına taşınacak. Kullanıcılar paketleri, rotanın her iki ucunda bulunan terminallere bırakıp kendilerine gelen paketleri yine bu terminallerden alabilecek.

20 km menzil, 3 kg kapasite

Atechsys tarafından geliştirilen ve tam otonom uçuş yeteneğine sahip drone, saatte 30 km hızla, 20 km boyunca seyahat edebiliyor ve 3 kilograma kadar yük taşıyabiliyor. Drone’un menzilinin gidiş dönüş için yeterli olmaması, varış istasyonunda şarj edilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Karbon fiber şasisi bulunan drone, GPS tabanlı navigasyon sistemi ve üzerinde bulunan kameradan yaptığı yayınla her an takip edilebiliyor. Bir arıza durumunda cihazın yere düşüp parçalanmasını önlemek için tasarıma bir paraşüt de dahil edilmiş.

Drone ile teslimat için ABD’de uzun süredir onay bekleyen Amazon, geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık’ta ilk drone teslimatını gerçekleştirmişti. Yakın gelecekte gökyüzünde daha fazla drone ve yollarda daha az kargo kamyonu görebiliriz.

Kaynak: New Atlas

Geçtiğimiz günlerde Amazon'un Birleşik Krallık'ta yaptığı ilk drone teslimatının ardından Fransa da Provence bölgesinde faaliyet gösterecek yeni drone ile teslimat rotasının kullanımını onayladı. Saint Maximin La Sainte Beaume kasabası ile Pourrières kasabası arasında hizmet verecek olan servis, 20 km menzili ve 3 kg taşıma kapasitesi bulunan altı pervaneli bir drone ile çalışacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği