Magic Leap’e yönelik şüpheler artıyor

Magic Leap'i denediğini ve çok etkileyici bulmadığını belirten bir gazetecinin iddiaları, şirkete yönelik şüphelerin artmasına sebep oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gizemli artırılmış gerçeklik girişimi Magic Leap iki özelliği ile biliniyor: milyarlarca Dolar yatırım alması ve ürünün denenmesine izin vermemesi. Yıllardır süren çalışmaların ardından hala gizemini koruyan girişim, arada bir yayınladığı videolarla insanları etkilese de cihazın tam olarak nasıl kullanılacağı ve nasıl bir deneyim sunacağı konusunda fikri olmayan bazı potansiyel kullanıcılar şirkete şüpheyle yaklaşıyor.

“Videolar gerçeği yansıtmıyor” iddiası

Geçtiğimiz günlerde bu şüpheleri artıracak bir yazı yayınlandı. Reed Albergotti adlı bir gazeteci, Magic Leap’i denediğini ve çok fazla etkileyici bulmadığını açıkladı. Albergotti’nin yazısında, şirketin yayınladığı videoların da cihazda kullanılan teknolojilerin dışında başka görsel efekt yazılımları ile hazırlandığı ve Magic Leap deneyimini yansıtmadığı yönünde iddialar bulunuyordu.

Teknoloji toplulukları arasında büyük yankı uyandıran bu açıklamaların ardından, sosyal medya sitesi Reddit’te kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan gazeteci, Magic Leap çalışanlarının özellikle ilk yayınlanan videonun gerçeği yansıtmadığı konusunda çekinceleri olduğunu vurguladı.

CEO’dan açıklamalar

Bu açıklamalara direkt olarak yanıt vermeyen Magic Leap, sadece birkaç gün sonra projenin gidişatına yönelik bir güncelleme yazısı yayınladı. Şirketin CEO’su Rony Abovitz tarafından kaleme alınan yazıda ‘muadil ürün’ üretiminin tamamlandığı, artık yapılacak ufak değişikliklerle yakında Magic Leap’in kullanıma hazır olacağı ifade edildi. Yazılım geliştirme, uygulamalar, havalı yaratıcı deneyimler ve genel olarak hazırlık konusunda çalışmaların sürdüğünü belirten Abovitz “Bizi izlemeye devam edin, eğlence yeni başlıyor.” şeklinde konuştu.

Daha sonra konu ile ilgili olarak Twitter üzerinden de açıklamalarda bulunan CEO, ürünün yakında tanıtılacağını ve o gün hem dostların hem de kendilerine inanmayanların ürünü deneme fırsatı elde edeceğini belirtti. Abovitz ayrıca Weta Workshop tarafından geliştirilen Dr. Grodbort’s Invaders adlı artırılmış gerçeklik oyununun da Magic Leap ile birlikte kullanıma sunulacağını açıkladı.

Beklentiler yükseliyor

Öte yandan, [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Magic Leap 4,5 milyar Dolar üzerinden değerlendirilerek 1,4 milyar Dolar’lık yatırım aldı[/inlinetweet]. Bu da yatırımcıları ikna edecek bir ürün geliştirildiğinin bir kanıtı olarak sayılabilir. Yine de tüm bu tartışmaların ardından, zaten hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığımız Magic Leap, arkasında bir sürü kafası karışık kullanıcı bıraktı. Eğer şirket yayınladığı videolarla etkilediği potansiyel müşterilerinin güvenini yitirmek istemiyorsa yakın zamanda bir tanıtım organizasyonu düzenlemesi gerekiyor.

Kaynak: Mashable, Business Insider

Artırılmış gerçeklik alanında çığır açması beklenen Magic Leap bugüne dek yayınladığı videolar dışında ürün deneyimi konusunda çok fazla bilgi sunmadı. Geçtiğimiz günlerde ürünü denediğini belirten gazeteci Reed Albergotti ise videolarda kullanılan görsel efektlerin gerçek ürün deneyimini yansıtmadığını ve Magic Leap'in oluşturulan beklentiyi karşılayamayacağını düşündüğünü ifade etti. Bu olaydan kısa süre sonra açıklama yapan Magic Leap CEO'su Rony Abovitz ürünün çok yakında hazır olacağını ve herkesin ürünü deneme fırsatına sahip olacağını belirtti. Şirketin son dönemde yine yüklü bir miktarda yatırım almış olması, en azından yatırımcıların Magic Leap'e inandığı şeklinde yorumlanabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği