Magic Leap’in sır perdesi aralanıyor

1,9 milyar Dolar yatırım ve altı yıllık çalışmanın ardından Magic Leap, akıllı gözlüğünü ilk kez gün yüzüne çıkardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Magic Leap, Çarşamba günü web sitesini güncelleyerek uzun zamandır merakla beklenen artırılmış gerçeklik gözlüğünü gün yüzüne çıkardı.[/inlinetweet]

Akıllı gözlüğün ön kısmında bir kablo vasıtasıyla bataryaya bağlanan bir dizi sensör var. Bel kısmına takılmak üzere tasarlanan bir de kontrol cihazı mevcut. Magic Leap’in gözlüğü, diğer şirketlerin genellikle ‘artırılmış gerçeklik’ olarak tanımladığı teknolojiyi kullanarak bilgisayar grafiklerini gerçek hayatla bütünleştirecek. Magic Leap bu teknolojiyi artırılmış gerçeklik değil de ‘karma gerçeklik‘ olarak adlandırmayı tercih ediyor.

Magic Leap’in Lightwear olarak adlandırdığı gözlüğün altı adet kamerası var.

Lightwear’ın Lightpack adlı bir bataryası var.

Web sitesinde verilen bilgilere göre, 2018 yılında kargolanmaya başlanması planlanan gözlüğün üzerinde halen çalışıldığı, satışa sunulacak modelin daha farklı olabileceği belirtiliyor. Bu son gelişmeyle birlikte Magic Leap ilk kez ürünün satış tarihiyle ilgili bilgi vermiş oldu.

Magic Leap, gözlüğün internette gezinme, alışveriş yapma, ‘telebulunma’ ve çoklu sanal monitör açma gibi çeşitli amaçlarla kullanılabileceği söylüyor. Geçmişte yapılan açıklamalarda gözlüğün eğlence ve oyun uygulamaları için kullanılabileceği belirtilmişti. Çarşamba günü yapılan güncellemede gözlük için herhangi bir fiyat belirtilmese de, şirkete yakınlığıyla bilinen kişiler fiyatın bin ila bin 500 Dolar arasında olacağını söylüyor.

“Dünyayı değiştirecek nitelikte bir gözlük”

Magic Leap oldukça ilginç ve farklı bir girişim zira Google, Alibaba ve Singapur merkezli Temasek Holdings gibi şirketlerden 1,9 milyar Dolar yatırım almayı başaran bir şirket. Üstelik henüz ortaya koyduğu hiçbir ürün yok. Bu zamana dek detaylı bir gizlilik anlaşması imzalamadan Magic Leap’in ürününü gören tek bir kişi bile olmadı. Magic Leap gözlüğünü deneme fırsatı bulan kişiler ise gözlüğün ‘dünyayı değiştirecek nitelikte’ bir ürün olduğunu söylüyor. Ayrıca merkezi diğer şirketler ve girişimler gibi Kaliforniya’da değil Florida’da yer alıyor.

Magic Leap en son 2016’da bir tanıtım videosu yayımlamıştı. Geçtiğimiz Pazartesi günü ise, Magic Leap’in Tónandi adlı bir müzik uygulaması için iş birliği yaptığı İzlandalı rock müzik grubu Sigur Ros tarafından beş saniyelik yeni bir tanıtım videosu paylaşıldı.

Başka detaylar da paylaşılacak

Tanıtım videosunun karanlık bir ortamda, sabit bir bakış açısıyla çekilmesi Magic Leap donanımında üzerinde çalışılması gereken birtakım sorunlar olduğuna işaret ediyor olabilir. Sigur Ros ile iş birliği içinde çalışılan Tónandi müzik uygulamasıysa Magic Leap’in sadece donanıma değil yazılım ve içerik tecrübelerine de önem verdiğini gösteriyor.

Magic Leap CEO’su Rony Abovitz attığı bir tweet ile önümüzdeki günlerde birkaç detayın daha paylaşılacağını belirtti.

Kaynak: Business Insider

Magic Leap son derece farklı bir girişim. Çeşitli şirketlerden 1,9 milyar Dolar yatırım alan ve altı yıldır herhangi bir ürün ortaya koymayan bir girişimden bahsediyoruz. Çarşamba günü web sitesini güncelleyen Magic Leap, uzun zamandır merakla beklenen artırılmış gerçeklik gözlüğünü gün yüzüne çıkarmış oldu. Akıllı gözlüğün ön kısmında bir kablo vasıtasıyla bataryaya bağlanan bir dizi sensör var. Bel kısmına takılmak üzere tasarlanan bir de kontrol cihazı mevcut. Magic Leap’in gözlüğü, diğer şirketlerin genellikle ‘artırılmış gerçeklik’ olarak tanımladığı teknolojiyi kullanarak bilgisayar grafiklerini gerçek hayatla bütünleştirecek. En son 2016 yılında bir tanıtım videosu paylaşan Magic Leap, geçtiğimiz günlerde bir de beş saniyelik bir tanıtım videosu yayımladı.

https://youtu.be/OLtDeonCAYEBir yanıt

Yorumunuz: