Haftanın Özeti: 171

28 Ocak – 4 Şubat 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Yayın tarihi:

Kategori:

İnternet, Girişimler

Çilesi bitmek bilmeyen WikiLeaks Kurucusu Julian Assange, Ekvador vatandaşlığına kabul edilmesinin ardından, hakkındaki tutukluluk kararının düşürülmesini istedi. İngiliz makamlarına başvuruda bulunan Assange, 5 buçuk yıldır Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşıyor.

Çarşamba günü dördüncü çeyrek raporunu yayımlayan Facebook‘un kullanım oranının günde 50 milyon saat kadar azaldığı görüldü. Yatırımcı ve araştırmacılarla görüşme yapan Mark Zuckerberg, bunun yüzde 5’lik bir düşüşe tekabül ettiğini söyledi ve düşüşü Facebook’ta son günlerde yapılan değişikliklerle ilişkilendirdi. Rapordan önemli detaylara bakabilirsiniz. Zuckerberg, ayrıca Facebook haber kaynağında yerel haberlere daha fazla yer vereceklerini söyledi. Yeni özellik önce ABD’de sonra geri kalan ülkelerde kullanıma girecek.

2016 yılında kuantum iletişimini ve kuantum kriptografiyi araştırmak için üretilen Micius adlı uyduyla yapılan son deneme, dünyayı küresel kuantum internetine bir adım daha yaklaştırmış oldu. Uydu sayesinde Pekin’den Viyana’ya (7 bin 600 kilometre mesafeden) her biri yaklaşık 5 kilobaytlık resimlerden oluşan dosyaların bulunduğu mesajlar gönderildi. Bahsi yükseltmek isteyen araştırmacılar Çin Bilimler Akademisi ile Avusturya Bilimler Akademisi arasında bir video konferans görüşmesi başlattı. 75 dakikalık görüşme boyunca yaklaşık 2 GB veri aktarımı yapıldı.

Sahte takipçi ticareti yapan bir şirkete soruşturma açılıyor. New York Times’ın haberine göre, Devumi adlı şirket gerçek insanların kimliklerini çalmakla suçlanıyor. Gazete, geçtiğimiz Cumartesi günü Devumi’yle ilgili kapsamlı bir haber yayımladı. Haberde, gerçekçi botlar üretmek için kendi hesap detaylarının ve profil fotoğraflarının kopyalandığını öne süren kişilerle yapılan röportajlar da yer alıyor. New York Başsavcısı Eric Schneiderman, bu tür şeffaf olmayan girişimlerin demokrasiyi baltaladığı görüşünde.

Apple‘ın otomobiller için geliştirdiği CarPlay‘e ilk giren mesajlaşma uygulaması WhatsApp oldu. CarPlay destekli araç sahibi WhatsApp kullanıcıları artık okunmamış mesajları görebilecek, Siri’ye mesajları okutabilecek ve Siri sayesinde mesaj gönderebilecek. Ayrıca yeni mesajların bildirimleri görülebilecek. Ancak mesajlar arasında gezinti yapmanın henüz mümkün olmadığını belirtelim.

Instagram’ın test ettiği yeni özellikle ‘hikayelerin’ ekran görüntüsü veya ekran kaydı alınırsa -Snapchat’te olduğu gibi- kullanıcıya bildirim gelecek. Habere göre, hikayelerinizi kaydeden kullanıcıların adının yanında özel bir ikon göreceksiniz.

Strava adlı uygulama, büyük şehirlerdeki popüler koşu alanlarını görmek için akıllı telefonlarda veya Fitbit gibi fitness takip cihazlarında kullanılabiliyor. Fakat askeri analistler, haritanın askeri personel hakkında son derece gizli bilgileri açığa çıkarabilecek kadar detaylı olduğunu fark etti. Oluşturulan haritalara bakıldığında, askeri üslerin konumu, askeri personelin kullandığı koşu rotaları ve yüzme noktaları kolayca anlaşılabiliyor.

Elon Musk‘ın trafik sıkışıklığına çözüm getirmek için yeraltı tünelleri ağı inşa eden şirketi Boring Company‘nin ernetint sitesinde tanesi 500 Dolar’dan alev makinesi satışı başlayacağı açıklandı. Musk şimdiden 2 bin alev makinesi için ön sipariş aldıklarını belirtti.

https://www.youtube.com/watch?v=sSwlhP-rSGE

Danışmanlık şirketi Deloitte, 3 bölümlü bir fintech raporu hazırlıyor. Yerleşik oyuncular, yeni girişimler ve yatırımcıların fintech evrimine adaptasyonunu amaçlayan raporun ilk bölümü pdf formatında, indirilmek için hazır.

Bu zamana kadar dünyanın çeşitli yerlerindeki pek çok finansal yetkili, vatandaşları kripto para almanın veya ICO’lara yatırım yapmanın risklerine dair uyardı. Fakat Hong Kong bu anlamda işleri bir adım öteye taşıyarak televizyon ve diğer mecralardan, kripto paralarla yatırım yapmanın riskleri hakkında halkı uyarmaya hazırlanıyor. Reklam filmleri henüz ortaya çıkmadı ama kampanya kapsamındaki bilgilendirici sitelerin mesajı net: Anlamadığınız şeye yatırım yapmayın!

Facebook artık herhangi bir kripto para, ICO (initial coin offering) veya ikili opsiyon tanıtımı yapılmasına izin vermeyeceğini açıkladı. Bu ilkeyi ihlal eden reklamlar Facebook uygulamasından olduğu gibi Instagram, Instagram’ın reklam ağı ve üçüncü parti uygulamalarında reklam yayınlayan Audience Network gibi platformlardan da kaldırılacak.

2017 yıllık finans raporlarıyla Intel‘in dünyanın en büyük çip üreticisi unvanını elinden alan Samsung, Bitcoin, Ether ve diğer kripto paraları üretmek için kullanılan ASIC çiplerinin imalatına başladığı bilgisini onayladı. Konuyla ilgili fazla detay verilmese de Samsung, hazır kripto para üretme araçları arayan şirketlerin dikkatini çekmek için TSMC gibi dev isimlerle yarışacak gibi duruyor.

Japon kripto para borsası Coincheck, yaklaşık yarım milyar Dolar değerinde NEM Coin çaldırdığını onayladı. Borsa, kayıpların telafi edileceği bilgisini de verdi. Öte yandan Statista bunun ilk büyük soygun olmadığına işaret ediyor:

 • MT.Gox: 480 Milyon Dolar / 2014
 • Parity Wallet: 155 Milyon Dolar / 2017
 • Bitfinex: 65 Milyon Dolar / 2016
 • NiceHash: 63 Milyon Dolar / 2017
 • DAO: 50 Milyon Dolar / 2016
 • Tether: 31 Milyon Dolar / 2017

Prodeum adlı, pek de duyulmamış bir kripto para projesi geçtiğimiz hafta sonu, birkaç talihsiz yatırımcının parasını da beraberinde götürerek ortadan kayboldu. Prodeum’dan geriye kalan tek şey ise sitesinde beyaz bir sayfanın üzerine yazılmış penis sözcüğü oldu.

Karbonat Erol

Teknolojinin ‘içinde en ufak bir öğrenme isteği olan‘ herkese büyük imkanlar sağladığı bir gerçek. Kullandığımız telefonlar, bilgisayarlar “Facebook’ta görümcenin eltisinin cumartesi akşamı misafirlere ikram ettiği ev yapımı yaş pastanın kıvamı hakkında fikir yürütmek” gibi önemli uğraşlara yataklık etmenin yanı sıra eğitimde fırsat eşitliğine de katkıda bulunabiliyor. İşte ODEM.io, bu ‘demokratikleştirme’ meselesini blok zinciri teknolojisiyle ileri taşımayı amaçlıyor.

İnternetin etkin kullanımı çoğumuzun ortak sorunu. Çözüm arayanlar için alternatif olmayı hedefleyen Are.na; bilgileri planlama, gruplandırma gibi işlevsel özelliklerin yanı sıra ortak merak sahibi kişilerin iş birliği yapabilecekleri bir platform olma gayesi de taşıyor. Yaratıcı düşünce ve araştırmalar için herkese açık bir platform yaratmayı amaçlayan uygulama, algoritmalardan ve ‘beğenilerden’ bağımsız, ortak merak ve iş birliğine dayalı bir topluluk oluşmasına katkıda bulunmak istiyor.

Love and Producer şu anda Çinli gençler arasındaki en popüler oyun. Aralık ayında çıkan bu ilişki simülasyonu, günlük 2 milyon aktif kullanıcıya ulaşmayı başardı. Kullanıcıların çoğunluğu 20’li yaşlardaki kadınlar. Çünkü oyuncu, babasından kalan prodüksiyon şirketini ayakta tutmaya çalışırken bir yandan da 4 çekici erkekle ilişkisini yürütmeye çalışıyor (bu temanın ortaya çıkış anını gerçekten merak ediyorum). Kısa sürede oyun içi satın almalara 32 milyon Dolar harcanmış.

https://www.youtube.com/watch?v=LN1mqczYBDU

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


2 yanıt

 1. erdinc Turna avatarı
  erdinc Turna

  Davos zirvesinde, Prof. Yuval Noah Harari, Prof. Daniel C. Dennett, Prof. Jodi Halpern ile birlikte katıldığı, The Evolution of Consciousness isimli panel de kayda değer
  https://www.youtube.com/watch?v=o2aAx3wk6dg

 2. Ahmet avatarı
  Ahmet

  Voynich Elyazması ile ilgili şöyle bir video var.
  https://youtu.be/8NS4CbBJQ84

Yorumunuz: