Fitness uygulaması askeri üsleri ‘açık etti’

Bir fitness takip uygulaması, dünyanın çeşitli yerlerindeki askeri üslerin konumuna dair bilgilerin açığa çıkmasına neden oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kullanıcıların yaptığı egzersizleri kaydetmesini ve başkalarıyla paylaşmasını sağlayan Strava adlı uygulamaya kaydedilen etkinlikler veri görselleştirme haritasıyla paylaşıldı.

2017’nin Kasım ayında yayımlanan harita, Strava’ya kaydedilen 3 trilyondan fazla GPS bilgisini gösteriyor. Uygulama, büyük şehirlerdeki popüler koşu alanlarını görmek için akıllı telefonlarda veya Fitbit gibi fitness takip cihazlarında kullanılabiliyor. Fakat askeri analistler, haritanın askeri personel hakkında son derece gizli bilgileri açığa çıkarabilecek kadar detaylı olduğunu fark etti. Bu durumu ilk fark eden analist Nathan Ruser “Harita harekat emniyeti açısından güvenli değil. ABD askeri üsleri açık şekilde görülüyor.” dedi.

Afganistan, Cibuti ve Suriye gibi yerlerdeki Strava kullanıcılarının neredeyse tamamının yabancı askeri personelden oluştuğu söylenebilir zira haritaya bakınca bu bölgelerdeki askeri üslerin parlak bir şekilde öne çıktığı görülüyor. Afganistan’ın Helmand bölgesi için oluşturulan aşağıdaki görsele baktığımızda siyah haritada bembeyaz görünen ileri harekat üslerinin konumu kolayca seçiliyor.

Büyük üslerden birine yakından bakıldığında üssün iç planı gayet açık şekilde görülebiliyor. Google Maps veya Apple Maps gibi sağlayıcıların uydu görüntülerinde verilmeyen üs, Strava sayesinde görülebiliyor.

Falkland Adaları’ndaki RAF Mount Pleasant Havaalanı da binlerce İngiliz personelinin egzersiz alışkanlıklarını yansıtarak haritada belirgin şekilde seçiliyor. Havaalanı yakınlarındaki Macphee ve Gull Island gölleri popüler yüzme noktaları arasında yer alıyor olacak ki onlar da kolayca fark ediliyor.

Strava’nın paylaştığı harita 2015 yılında paylaşılan haritanın güncellenmiş bir versiyonu. Şirket bu güncellemede geçen seferki haritaya göre altı kat daha fazla veri olduğunu belirtti.

Kaynak: The Guardian

Strava adlı uygulama, büyük şehirlerdeki popüler koşu alanlarını görmek için akıllı telefonlarda veya Fitbit gibi fitness takip cihazlarında kullanılabiliyor. Fakat askeri analistler, haritanın askeri personel hakkında son derece gizli bilgileri açığa çıkarabilecek kadar detaylı olduğunu fark etti. Oluşturulan haritalara bakıldığında, askeri üslerin konumu, askeri personelin kullandığı koşu rotaları ve yüzme noktaları kolayca fark ediliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği