Çin’in yeni mobil oyun çılgınlığı: Love and Producer

Bugünlerde Çinli kadınlar arasında popüler olan Love and Producer oyunu Aralık ayında çıktığından bu yana günlük 2 milyon aktif kullanıcıya ulaşmayı başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir erkek arkadaştan daha güzel ne olabilir ki? Tabii ki dört tane sanal erkek arkadaş. En azından Love and Producer adlı mobil oyun tutkunu Çinli kadınlar böyle düşünüyor gibi görünüyor.

Love and Producer şu anda Çinli gençler arasındaki en popüler oyun. Jiguang adlı araştırma şirketinin verilerine göre bu ilişki simülatörü oyun Aralık ayında hizmete sunulduğundan bu yana günlük 2 milyon aktif kullanıcıya ulaşmayı başardı. Bu 2 milyon kullanıcının büyük çoğunluğu 20’li yaşlardaki kadınlardan oluşuyor. Oyun kısa zamanda Çin App Store’unda en fazla hasılat elde eden oyunlar arasında yerini aldı. Ayrıca oyuncuların oyunda başarılı bir sanal ilişki sahibi olma ihtimallerini artırmak için oyun içi satın almalarla toplam 32 milyon Dolar kadar harcama yaptığı tahmin ediliyor.

Oyunda siz bir televizyon programını yeniden canlandırarak rahmetli babasının yapım şirketini kurtarmaya çalışan bir kadın televizyon yapımcısı oluyorsunuz. Bu esnada da dört çekici erkekle romantik ilişkiler yaşıyorsunuz. Bu karakterler; sert görünüşlü ama kalbi yumuşak olan genç CEO Li Zeyan, kadınları güvende hissettiren polis memuru Bai Qi, IQ seviyesi yüksek bir bilimci olan Xu Mo ve sevimli pop şarkıcısı Zhou Qilou. Karakterlerden dördü de size aşık olurken siz hiçbirine aşık olmuyorsunuz. Üstelik aralarından birini seçmek zorunda da değilsiniz.

Tabii her şey o kadar kolay değil. Sanal erkek arkadaşlarınızla flört etmek için ‘mor elmas’ harcamanız gerekiyor. Ayrıca şirketinizin ‘karar verme’ ve ‘yaratıcılık’ gibi özelliklerini iyileştirecek kartlar kullanarak yapım şirketinizin devamlılığını sağlamanız lazım. Görev tamamladığınızda oyun size hem elmas hem de kart veriyor fakat pek çok oyunda olduğu gibi Love and Producer’da da para ödediğiniz zaman bunları çok daha kolay şekilde elde etmiş oluyorsunuz.

Hayranlar oyun karakteri için 39 bin Dolar harcadı

Love and Producer aslında bir görsel roman oyunu. Bu tür oyunlarda oyuncuların yapması gereken şey hikayeyi ilerletmek için ekrana tıklayıp zaman zaman kendilerine sunulan konularda seçim yapmak. Oyuncu seçim yaptıkça hikaye farklı yönlere doğru evriliyor. Oyunla ilgili en çok sevilen şeylerden biri de bütün erkek karakterlerin kendi süper güçleri olması. Mesela Li zamanı dondurabiliyor, Bai ise rüzgarı kontrol edip rüzgarın içinden geçebiliyor.

Love and Producer’ın yakaladığı başarı, kadınların ülkenin mobil oyun sektöründeki yönlendirici güç haline gelişinin altını çiziyor. Üstelik bu sadece ‘feminen’ olarak tanımlanan oyunlar için değil bütün oyunlar için geçerli. Tencent’in meşhur Honor of Kings adlı oyunu gibi birçok oyun erkeklerden çok kadınlar tarafından oynanıyor. Love and Producer çılgınlığının nerelere vardığının güzel bir örneği olarak, oyundaki karakterlerden Li’nin hayranlarının 39 bin Dolar ödeyip Çin’in Shenzhen şehrindeki bir gökdelenin üzerine reklam vererek karakterin doğum gününü kutladığını söyleyelim.

Kaynak: Quartz

Bugünlerde özellikle 20'li yaşlardaki Çinli kadınlar arasında son derece popüler olan bir oyun var: Love and Producer. Bu ilişki simülatörü oyun, Aralık ayında hizmete sunulduğundan bu yana günlük 2 milyon aktif kullanıcıya ulaşmayı başardı. Oyun kısa sürede Çin App Store'unda en fazla hasılat getiren oyunlar arasında yerini aldı. Oyun içi satın almalarla toplam 32 milyon Dolar kadar para harcandığı tahmin ediliyor. Love and Producer çılgınlığının nerelere vardığının güzel bir örneği olarak, hayranların oyundaki karakterlerden birinin doğum gününü kutlamak için 39 bin Dolar ödeyip Çin'in Shenzhen şehrindeki bir gökdelenin üzerine reklam verdiğini belirtelim.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği