Haftanın Özeti: 171

28 Ocak – 4 Şubat 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Yayın tarihi:

Kategori:

Tasarım, İnovasyon

Harvard‘ın geçtiğimiz yıl çok ilgi gören ücretsiz online mimarlık kursu, yeni başvuruları bekliyor. “Architectural Imagination” adını taşıyan kurs 10 hafta sürecek. Arch Daily’nin benzer online kursları sıraladığı listeye de göz atılabilir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nda (CSAIL) çalışan bir grup araştırmacı, renk değiştirebilen nesneler üretmenin yolunu buldu. Şimdilik sadece üç boyutlu yazıcıda üretilen plastikle çalışan araştırmacılar, konseptin ileride kıyafet gibi farklı materyallere de uygulanabileceğini söylüyor.

Özellikle kış aylarında hava kirliliğinin çok yoğun olduğu Çin‘in Xian şehrinde inşa edilen devasa hava temizleyicisinin hava kirliliği açısından gözle görülür bir fark yarattığı öğrenildi. Araştırmacılar, kuleyi test etmeye başladıklarından beri günde 10 milyon metreküpten fazla temiz hava ürettiklerini söylüyor. Bu deneysel tesis, ileride Çin’in diğer şehirlerinde kurulması planlanan, yüksekliği 500 metreyi bulacak daha büyük hava temizleyicilerinin küçük bir versiyonu.

Dubai “tek bir yerde faaliyet gösteren dünyanın en büyük katı atık enerji tesisi” şeklinde tanımladığı enerji santralinin inşaatına önümüzdeki birkaç ay içinde başlayacak. Tesisin, şehirde düzenlenecek Expo 2020‘den önce tamamlanması planlanıyor. Dubai günde 8 bin ton kadar kentsel atık üretiyor. Kurulacak santral ise günde 5 bin ton atığı dönüştürerek, yaklaşık 120 bin eve yetecek kadar elektrik üretecek.

“Doldurulmuş geyik kafası asılı duvarlar” o kadar içimize işlemiş ki, pek çok tasarımcı bu görüntüyü farklı malzemelerle yeniden yorumlama ihtiyacı hissediyor. Kickstarter‘da destek arayan Maxwell Rasor da onlardan biri. Telle yapılmış üç boyutlu hayvan figürler, gayet duvarlara layık görünüyor.

Japonya’daki bir otelin misafirleri, odaya girdiklerinde kendi başına geri geri park eden otel terlikleriyle karşılaşıyor. Bu park özellikli terlikler, hareket edebilen masa ve yer minderlerinin de dahil olduğu bir dizi sıra dışı eşyayı kapsayan Nissan pazarlama kampanyasının bir parçasını oluşturuyor.

Yalnız yaşadığı ve bulaşık makinesini bir türlü dolduramadığı için, bulaşıkları sürekli elde yıkayan arkadaşlarımız olmuştur. Bu derde derman olur mu bilinmez ama Heatworks, küçük evlerdeki mutfak tezgahının üzerine sığabilecek boyutta, uygulamayla kontrol edilen bir bulaşık makinesi geliştirdi. Küçük makineyle ilgili belki de en ilginç nokta, bebek eşyalarını temizleyebildiği gibi deniz mahsullerini de pişirebilmesi. Yıkama işlemini sadece 10 dakikada tamamlayan makine yaklaşık 2,3 litre su harcıyor.

Sürücüsüz araç konseptlerine, iki eski Google mühendisinin ürünü olan Nuro da eklendi. Kendi otonom sürüş sistemini geliştiren Nuro, 92 milyon Dolar yatırım aldı ve kargo dağıtım sektörüne girmeye hazırlanıyor.

Demir Bükey‘in televizyonda anlattıklarından biraz daha karmaşık bir kavşak simülasyonu var aşağıda. Hipnotize eden, “aha çarpışacaklar” diye endişelere salan, bağımlılık yapabilecek bir video.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


2 yanıt

 1. erdinc Turna avatarı
  erdinc Turna

  Davos zirvesinde, Prof. Yuval Noah Harari, Prof. Daniel C. Dennett, Prof. Jodi Halpern ile birlikte katıldığı, The Evolution of Consciousness isimli panel de kayda değer
  https://www.youtube.com/watch?v=o2aAx3wk6dg

 2. Ahmet avatarı
  Ahmet

  Voynich Elyazması ile ilgili şöyle bir video var.
  https://youtu.be/8NS4CbBJQ84

Yorumunuz: