Küçük evler için minik bulaşık makinesi

Tetra, bir bulaşık makinesi olmasının yanı sıra deniz mahsulleri pişirebilen ve bebek eşyalarını temizleyebilen bir cihaz.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Heatworks, küçük evlerdeki mutfak tezgahının üzerine sığabilecek boyutta, uygulamayla kontrol edilen bir bulaşık makinesi geliştirdi. Bu küçük bulaşık makinesiyle ilgili belki de en ilginç nokta, bebek eşyalarını temizleyebildiği gibi deniz mahsullerini de pişirebilmesi.

Tasarım şirketi Frog ile iş birliği içinde üretilen Tetra bulaşık makinesini çalıştırmak için su tesisatına ihtiyaç yok. Makine standart bir elektrik prizi olan herhangi bir yerde kullanılabiliyor. Makineyi çalıştırmak için içindeki bölmeye su doldurup az miktarda da deterjan koyuyorsunuz. Daha sonra makinedeki teknoloji, grafit elektrotlar ve elektronik kontrol vasıtasıyla suyun içinde bulunan doğal minerallerle etkileşime geçerek ısınmaya sebep oluyor. Uygulama sayesinde makinenin sıcaklığını kontrol edebildiğiniz gibi makineyi uzaktayken de çalıştırabiliyorsunuz.

Temel temizlik malzemesi olarak suyun kullanılması Tetra’nın bebek eşyalarını, plastik saklama kaplarını, sebzeleri ve meyveleri temizleyebilmesi ve hatta deniz mahsulleri pişirmesi anlamına geliyor. Yıkama işlemini sadece 10 dakikada tamamlayan makine yaklaşık 2,3 litre su harcıyor.

Hem kolaylık hem de su tasarrufu sağlayacak

Heatworks CEO’su Jerry Callahan “Günümüzde kullanılan bulaşık makineleri fazla büyük. Böyle olunca insanlar ya ‘Birkaç kirli tabağı elimde yıkayıvereyim’ diye düşünüyor ya da makinenin dolmasını beklemek zorunda kalıyor. Bulaşıkları elde yıkayınca da makinenin harcadığından 10 kat daha fazla su harcamış oluyoruz. Bizler Tetra sayesinde insanların alışkanlıklarını değiştirmeyi umuyoruz. Küçük bir hesap yapalım; iki kişinin yaşadığı bir evde bulaşıkları elde yıkama alışkanlığından vazgeçilip bir öğünde çıkan bulaşıkları yıkayabilecek büyüklükte bir makine edinilirse yılda 5 bin 600 küsur litre su tasarrufu yapılır.” diyor.

2018’in sonuna doğru satışa sunulacak Tetra’nın fiyatı 300 Dolar’dan biraz az olacak. Ürün geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) tanıtılmıştı.

Kaynak: Dezeen

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda, Tetra adı verilen ve özellikle de küçük evler düşünülerek tasarlanan bir bulaşık makinesi tanıtıldı. Makineyi çalıştırmak için su doldurup az miktarda da deterjan koyuyorsunuz. Temel temizlik malzemesi olarak su kullanılması Tetra’nın bebek eşyalarını, plastik saklama kaplarını, sebzeleri ve meyveleri temizleyebilmesi ve hatta deniz mahsulleri pişirebilmesi anlamına geliyor. Bulaşıkları sadece 10 dakikada yıkayan makine yaklaşık 2,3 litre su harcıyor. 2018’in sonuna doğru satışa sunulacak Tetra’nın fiyatının 300 Dolar’dan az olacağı söylendi.Bir yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Gerçekten kullanışlı bir cihaz. Aslında ben de bunun çamaşır makinesi modelini düşünmüştüm, yani küçük veya büyük ev fark etmez, küçük bir çamaşır makinesi üreten olursa ilgi büyük olacaktır. Bu çamaşır makinesi, sadece çok acil durumlar da kullanılabilecek şekilde geliştirilmelidir. Misal; yarım saat sonra bir randevum olacak ve sadece gömleğimi çok kısa sürede yıkayıp kurutacak ki, ütü yağmak için zaman olabilsin.

Yorumunuz: