Çamaşırları titreşimle kurutan kurutucu

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarından bilimciler, titreşimler sayesinde hızlı ve ekonomik kurutma işlemi gerçekleştirebilen bir kurutma makinesi geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çamaşır yıkadıktan sonra saatlerce kıyafetlerin kurumasını beklemek artık sona erdi. ABD’de Oak Ridge Ulusal Laboratuvarından bilimciler, çok daha hızlı bir şekilde kurutma işlemi gerçekleştirebilen bir kurutma makinesi geliştirdi. Ultrasonik kurutucu adı verilen cihaz, sıradan kurutma makinelerinden 5 kat daha az enerji harcıyor ve bir makine dolusu kıyafeti iki kat daha hızlı bir şekilde kurutabiliyor.

Hem hızlı hem ekonomik

Çoğu kurutma makinesinin aksine ısı kullanmayan ultrasonik kurutucu, kurutma işlemi için yüksek frekanslı titreşimlerden faydalanıyor. Yeşil dönüştürücü adı verilen cihazlar, elektrik enerjisini titreşimlere dönüştürerek suyu kıyafetlerden silkeleyerek uzaklaştırıyor. Bilimciler bu yöntemin, ortalama bir çamaşır yükünü 20 dakika gibi kısa bir sürede kurutabileceğini söylüyor. Günümüzde ortalama bir kurutma makinesi aynı işlemi 50 dakikada gerçekleştiriyor.

ABD’de her yıl toplam 9 milyar Dolar (ABD’nin evlerde kullandığı enerjinin yaklaşık yüzde 4’ü) kurutma makinelerini çalıştırmak için harcanıyor. Eğer ultrasonik kurutucular ticari olarak kullanılabilir hale gelirse bu durum hem enerji hem de para tasarrufu anlamına gelir.

Tiftiklenme ve renklerin solması da azalacak

Bu teknoloji ayrıca sıradan kurutma makinelerine göre kıyafetlerde daha az tiftiklenmeye sebep oluyor. Çünkü sıradan kurutucularda tiftiklenmenin en önemli sebebi sıcak hava dalgasının kıyafetlerdeki küçük fiberleri sökmesi. Ayrıca sıcak hava kullanılmaması, kıyafetlerin renginin solması ihtimalini de azaltıyor.

Ekip General Electric ve Enerji Bakanlığı ile son iki yıldır ultrasonik kurutma teknolojisini geliştirmek için çalışıyordu. Enerji Bakanlığı bu projeye 880 bin Dolar yatırımda bulundu. Şu anda araştırmacılar bir çalışan prototip geliştirdi ancak ürünün ticari olarak kullanılabilmesi birkaç yıl alacak.

Kaynak: Yahoo

 

Çamaşır yıkadıktan sonra saatlerce kıyafetlerin kurumasını beklemek artık sona erdi. ABD’de Oak Ridge Ulusal Laboratuvarından bilimciler, çok daha hızlı bir şekilde kurutma işlemi gerçekleştirebilen bir kurutma makinesi geliştirdi. Ultrasonik kurutucu adı verilen cihaz, sıradan kurutma makinelerinden 5 kat daha az enerji harcıyor ve bir makine dolusu kıyafeti iki kat daha hızlı bir şekilde kurutabiliyor. Bu teknoloji ayrıca sıradan kurutma makinelerine göre kıyafetlerde daha az tiftiklenmeye sebep oluyor. Ayrıca sıcak hava kullanılmaması, kıyafetlerin renginin solması ihtimalini de azaltıyor.2 yanıt

  1. Nazlıcan Akgure avatarı
    Nazlıcan Akgure

    Süper. Hem zamandan hem enerjiden tasarruf…Daha ne istenir ki…

Yorumunuz: