Evsizler için mobil çamaşırhane ve duş

Avustralya’da evsiz insanlara çamaşır yıkama ve duş imkanı sunan Orange Sky, uluslararası hizmetlere başlamaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avustralya’da evsiz insanlara çamaşır yıkama ve duş imkanı sunan bir yardım kuruluşu, servislerine yönelik ilgi sebebiyle uluslararası hizmetlere başlamaya hazırlanıyor. 2014’te Nic Marchesi ve Lucas Patchett adlı iki arkadaş tarafından kurulan Orange Sky adlı kuruluş, başlangıçta içine bir çamaşır makinesi bir de kurutma makinesi konmuş bir minibüsten oluşuyordu. Şu anda Avustralya’da 27 adet Orange Sky minibüsü bulunuyor ve bu minibüsler gönüllüler tarafından işletiliyor.

Hizmetin sosyal etkileri daha kalıcı

Avustralya’da yaklaşık 116 bin adet evsiz yaşıyor. Hijyen ihtiyacının temel bir insan hakkı olduğunu düşünen iki arkadaş temelde bu düşünceyle yola çıksa da aslında bu hizmet temizlikten fazlasını sağlıyor. Patchett “Biz herhangi bir konuda vaaz vermiyoruz, eğitim vermiyoruz ya da kimseyi bir şey yapmaya zorlamıyoruz. Ama kıyafetlerin yıkanıp kurutulması yaklaşık bir saat sürüyor. Bu süre içinde insanlar minibüsün etrafında takılıyor. İşte muhabbet o zaman başlıyor.” diyor.

Sundukları hizmetin sosyal yönlerinin çok fazla göz önünde olmayabileceğini söyleyen Patchett ancak en uzun süreli etkiyi bu şekilde yarattıklarını belirtiyor. Patchett “Günün yüzde 99’unda bu insanlar görmezden geliniyor, kimse dönüp bakmıyor bile ve bu durum insanın ruh haline ve kendine verdiği değere etki edebilir. Biz sadece ‘iyi günler’ diyoruz ve çok işlerine yarayacak bir şey öneriyoruz. Böylece insanlar anında, toplumun geri kalanı ile etkileşime geçme konusunda daha özgüvenli hale geliyor.” diyor.

Tüm dünyanın sorunu

Homeless World Cup Foundation (Evsiz Dünya Kupası Derneği) 2015 verilerine göre dünya genelinde barınma koşulları yetersiz olan 1,6 milyar insan var. Birleşmiş Milletler’in en son 2005’te topladığı verilere göre ise 100 milyon kişinin herhangi bir evi yok.

Bu sorun sadece gelişmekte olan ülkelerde değil, gelişmiş ülkelerde de görülüyor. ABD İskan ve Kentsel Kalkınma Bakanlığı geçtiğimiz yıl 554 bin kişinin sokakta yaşadığını belirtiyor. Bu rakam 2010’dan bu yana ilk kez geçtiğimiz yıl artış gösterdi. Aşırı zenginlikle eş anlamlı olarak bilinen Los Angeles şehrinde 2016-2017 arasında evsiz sayısı yüzde 23 artarak 50 bine yaklaştı.

Uluslararası çalışmalar

Bir minibüse çamaşır yıkama ve duş imkanları yerleştirmek yaklaşık 68 bin Dolar’a (374 bin Lira) mal oluyor. Tek bir minibüs günde 15-20 kişinin çamaşırlarının yıkanmasına ve duş ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oluyor. Orange Sky bir sonraki adım olarak Yeni Zelanda’nın Auckland şehrinde çalışmalara başladı. Bu şehirde de yaklaşık 1000 adet evsiz olduğu düşünülüyor. Önümüzdeki yıl ABD’de hizmete girmesi beklenen kuruluşla Yunanistan ve Birleşik Krallık’taki evsizlere yardım derneklerinin de iletişime geçtiği ifade ediliyor.

Kuruluşun gelişiminin bir diğer göstergesi de Fiona Hodges’i yeni stratejik ortaklıklar müdürü olarak atamaları oldu. Hodges daha önce siber güvenlik şirketi Fortinet’te dolaylı satışlar müdürü olarak görev yapıyordu.

Kaynak: World Economic Forum

Avustralya’da evsiz insanlara çamaşır yıkama ve duş imkanı sunan bir yardım kuruluşu, servislerine yönelik ilgi sebebiyle uluslararası hizmetlere başlamaya hazırlanıyor. 2014’te Nic Marchesi ve Lucas Patchett adlı iki arkadaş tarafından kurulan Orange Sky adlı kuruluş, başlangıçta içine bir çamaşır makinesi bir de kurutma makinesi konmuş bir minibüsten oluşuyordu. Şu anda Avustralya’da 27 adet Orange Sky minibüsü bulunuyor ve bu minibüsler gönüllüler tarafından işletiliyor. Kuruluş bu yıl Yeni Zelanda’ya daha sonra da ABD’ye açılmayı planlıyor. Yunanistan ve Birleşik Krallık’taki benzer kuruluşların da Orange Sky ile iletişime geçtiği belirtiliyor.Bir yanıt

Yorumunuz: