Haftanın Özeti: 212

Genel Gündem

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayı işgücü verilerini açıkladı.

 • Ülke genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 266 bin kişi artarak 3 milyon 670 bin kişi oldu.
 • İşsizlik oranı 0,5 puanlık artışla yüzde 11,1 seviyesinde gerçekleşti.
 • Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 0,2 puanlık artışla yüzde 20,8 olurken 15-64 yaş grubunda bu oran 0,6 puanlık artışla yüzde 11,4 olarak gerçekleşti.
 • İstihdam edilenlerin sayısı 2018 yılı Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 490 bin kişi artarak 29 milyon 318 bin kişi, istihdam oranı ise 0,3 puanlık artışla yüzde 48,3 oldu.
 • Kayıt dışı çalışanların oranı 1,1 puan azalarak yüzde 34 olarak gerçekleşti.

TÜİK, Eylül ayı sanayi üretim endeksini de açıkladı. Sanayi üretiminin, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 azaldığı görülüyor.

Milli Piyango’nun yılbaşı özel çekilişinde verilecek büyük ikramiye 70 milyon TL olarak duyuruldu. O parayla neler alınır diye düşünenler için şurada birkaç öneri var. İstanbul’da 50 adet taksi plakası almak da o önerilerden biri.

Araştırma şirketi Ipsos, Türkiye nüfusunun yüzde 13’ünü oluşturan 12-19 yaş arası kitleyi anlama üzerine bir çalışma gerçekleştirdi. 360’ Teens Pulse adı verilen araştırmadan birkaç not:

 • “Ailemin değerlerini hiçbir zaman göz ardı etmem” ifadesine katılan gençlerin oranı yüzde 72.
 • Alışveriş merkezleri onlar için önemli bir sosyalleşme alanı (Katılımcıların yüzde 55’i sosyalleşmek için AVM’leri tercih ediyor.)
 • Aynı anda birden fazla şey yaptıkları ve çok ekranlı yaşadıkları için bir günü 24 saatten daha uzun hissediyorlar.
 • Harçlıklarının yüzde 22’sini giyime harcıyorlar.
 • En sevilen markalar sorulduğunda ilk 10’un 8’ini giyim markaları oluşturuyor.
 • En sevdikleri markalar sıralamasında ilk 10 markanın 4′ü Türkiye’den.
 • Katılımcıların yüzde 74’ü Instagram’da gizli hesap kullanıyor.

ABD’de ise ‘onca imkana’ ve yıkılan tabulara karşın gençler arasında cinselliğin eskisi kadar popüler olmayışı tartışılıyor. The Atlantic dergisinde konuyla ilgili epeyce uzun bir dosya yayımlandı. İstatistik ve araştırmalarla desteklenen dosyada teknolojinin etkisi üzerinde duruluyor.

Teknoloji ve azalan cinsellik oranı denilince akla ilk gelen ülke, şüphesiz ki Japonya. Ülkede yalnız yaşamayı tercih edenlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Özellikle gençler, aileleri ve arkadaşlarıyla beraber zaman geçirmek yerine kendi başlarına olmayı tercih ettiklerini belirtiyor. Bu da yalnız yaşama sanatı olarak tanımlanan ohitorisama akımının yaygınlaşmasına neden oluyor.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 8 Kasım’da başlayan ve kontrol altına alınamayan orman yangınında şu ana kadar en az 66 kişi öldü. 600’den fazla kişiden de haber alınamıyor. Yaklaşık 570 kilometrekareye yayılan yangından 11 binden fazla ev ve iş yeri etkilendi. Evi zarar görenler arasında sinema ve müzik dünyasının ünlü isimleri de var.

İsrail ve Filistin arasında son 4 yılın en şiddetli çatışmaları yaşandı. İsrail, Gazze’ye Hamas’ı hedef alan yoğun hava saldırıları gerçekleştirirken Hamas’ın da İsrail tarafına yaklaşık 400 roket gönderdiği kaydedildi. Çatışmaların ardından Salı günü ateşkes ilan edildiği duyuruldu.

Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nde Eylül ayında yüzde 2,1 olan enflasyon Ekim ayında yüzde 2,2’ye yükseldi. En yüksek enflasyon oranları yüzde 4,5 ile Estonya, yüzde 4,2’yle Romanya ve yüzde 3,9’la Macaristan’da gerçekleşti. En düşük oran ise yüzde 0,7’yle Danimarka’dan geldi.

İngiltere’de AB’den çıkış sancıları devam ediyor. AB ile yapılan taslak Brexit anlaşması bakanlar kurulu tarafından onaylandı. Taslağa göre 29 Mart 2019’dan sonra bir geçiş süreci başlayacak ve İngiltere’nin AB üyeliğine özgü avantaj ve yükümlülüklerinin geçerli sayılacağı bu süreç Aralık 2020’ye kadar sürecek.

Netflix’te yayına giren Sabrina’nın Tüyler Ürpertici Maceraları adlı dizi ilginç bir davaya neden oldu. ABD’de Satanist Tapınak isimli bir grup, dizide gösterilen Kara Lord figürünün, kendi heykelleri olan ve şeytanı sembolize eden Baphomet ile benzerlikler taşıdığı ve ortada telif hakkı ihlali olduğu gerekçesiyle yapımcı şirketlere 50 milyon Dolar’lık tazminat davası açtı. Grup ayrıca dolaylı olarak kendilerinin de dizideki düşmanlarla bağdaştırıldıkları görüşünde.

Avustralya’da evsiz insanlara çamaşır yıkama ve duş imkanı sunan bir yardım kuruluşu, servislerine yönelik ilgi sebebiyle uluslararası hizmetlere başlamaya hazırlanıyor. 2014’te yola çıkan Orange Sky adlı kuruluş, başlangıçta içine bir çamaşır makinesi ve kurutma makinesi konulmuş bir minibüsten oluşuyordu. Şu anda Avustralya’da 27 adet Orange Sky minibüsü bulunuyor ve bu minibüsler gönüllüler tarafından işletiliyor. Bir minibüse çamaşır yıkama ve duş gereçleri yerleştirmek yaklaşık 68 bin Dolar’a (374 bin TL) mal oluyor. Tek bir minibüs günde 15-20 kişinin çamaşırlarının yıkanmasına ve duş ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oluyor. Önümüzdeki yıl ABD’de hizmete girmesi beklenen Orange Sky ile Yunanistan ve Birleşik Krallık‘taki evsizlere yardım derneklerinin de iletişime geçtiği ifade ediliyor. Homeless World Cup Foundation adlı bir başka kuruluşun 2015 verilerine göre dünya genelinde barınma koşulları yetersiz olan 1,6 milyar insan var.

Türkiye’den de güzel bir haber: Mersin Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Evi’nde trafik kazalarında yaralanan ve sakat kalan köpeklere fizik tedavi ve havuz terapisi uygulanıyor.

BBC’nin dipsiz arşivinden Türkiye’ye dair yeni bir video çıktı: İki çocuğun gözünden 1971 yılında İstanbul ve Bristol.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

 • Ve yine herzamanki gibi dolu dolu bir haftalik ozet. Emegi gecenlere saygilar selamlar.

 • “ST artışı” ifadesi jargona uygun olmamış. “ST yükselmesi içeren kalp krizi” daha uygun olacaktır. Özetleri hazırlamada emeği geçen herkese teşekkürler.

 • Günumuzde yaygınlaşan internet ağında tüm insanların faydalanabileceği güzel bigilerle dolu bir site ben de yeni keşfettim teşşekür ederiz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: