Haftanın Özeti: 212

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Çizgi roman ve film şirketi Marvel Comics‘in yüzü olarak bilinen, Örümcek Adam, Thor ve Kara Panter gibi süper kahramanların yaratımına katkıda bulunan Stan Lee 95 yaşında dünyaya veda etti. Ölüm sebebi henüz açıklanmadı ancak Şubat ayında akciğer rahatsızlığı sebebiyle hastaneye kaldırılmıştı. Lee’nin ayrıca görme sorunları yaşadığı biliniyordu. Sevenleri için, ardından yazılanlardan küçük bir derleme:

 • Variety “Fotoğraflarla Stan Lee” başlığıyla kariyerini baştan sona özetlemiş.
 • New York Times Lee’nin yarattığı karakterlerin yaşadığı ‘gerçek’ sokakların peşine düşmüş.
 • Yine New York Times’ta kendisiyle 2015’te yapılmış bir röportajın videosu var.
 • Kendi kitabından uyarlanan Game of Thrones dizisiyle ününe ün katan yazar George R. R. Martin’in, 1963 yılında Jack Kirby ve Stan Lee’ye hitaben yazdığı coşkulu bir okur mektubu paylaşıldı.
 • Kirby demişken, Stan Lee’nin Marvel çizerlerinin başarısını tek başına sahiplenmeye çalıştığı gibi eleştiriler hep oldu. Ekşi Sözlük yazarlarının gözünden bu eleştiriler ve yanıtları.
 • Lee, Marvel filmlerinde minicik roller alıyordu. O rollerin uzunca bir listesi var şurada.

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen GİO Ödülleri kapsamında ‘öykü kitabı’ dalında verilecek ödül için 5 aday belirlendi:

Türkiye Bilişim Derneği tarafından 20’ncisi düzenlenen Bilimkurgu Öykü Yarışması’nın kazananları açıklandı. 219 öykünün gönderildiği yarışmada Özgür Hünel’in “Bilinmeyen Oran” adlı öyküsü birinciliğe layık görüldü. Serkan Köybaşı’nın “Işık” adlı öyküsü ikinci, Serdar Yıldız’ın “Sürüklenen Yalnızlık” adlı öyküsü de üçüncü olarak seçildi. Gökçe Mehmet Ay da “Eşitleyici” ile mansiyon ödülü aldı.

Bilim kurgu demişken, bu alanın en büyük yazarlarından Isaac Asimov ile 1975’te yapılan bir röportajın Türkçe alt yazılı versiyonu paylaşıldı. 23 dakika 40 saniyesi olanlar için:

Yine vakti olanlar, bu alanın önemli isimlerinden Ray Bradbury’nin bir öyküsünden yola çıkılarak hazırlanan 1984 yılı Sovyet yapımı bir çizgi filme göz atabilir. “Bu da nereden çıktı?” diyen olursa detayları şurada.

Walt Disney’in ilk filmlerinden biri olan “Şanslı Tavşan Oswald” 70 yıl sonra Japonya’da bir anime tarihçisinin deposunda tesadüfen bulundu. 1927’de yaratılan Oswald, Disney’de kendi dizisi olan ilk karakter. Bir yıl sonra açılan telif davası sebebiyle şirket bu kez meşhur Mickey Mouse’u ortaya çıkardı.

Netflix’in Türkiye’de çekilen ilk dizisi The Protector’ın (Hakan: Muhafız) yayın tarihi 14 Aralık olarak açıklandı. Dizinin fragmanı da paylaşıldı.

İskoç sanatçı Katie Paterson geleceğe edebiyat eserleri sunmak için The Future Library (Gelecek Kütüphanesi) adını verdiği konsepti geliştirdi. Dünyanın en gizli kütüphanesi olarak adlandırılabilecek çalışma, 2014’ten bu yana her yıl bir yazarın el yazması eserini bünyesine katıyor. Bu eserler 2114 yılında ilk kez basılacak ve okunacak. Kitapların basılması için kullanılacak kağıtlar da bugün Norveç’te büyümekte olan bin tane ağaçtan elde edilecek. Projede yer alacak yazarlar kütüphanenin yönetim kurulu tarafından seçiliyor. Bugüne dek Margaret Atwood (2014), David Mitchell (2015) Sjón (2016) ve Elif Şafak (2017) kütüphaneye katkıda bulundu. Bu yıl ise Güney Koreli romancı Han Kang kendi eseriyle dünyanın en gizemli kütüphanesine dahil olacak.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

 • Ve yine herzamanki gibi dolu dolu bir haftalik ozet. Emegi gecenlere saygilar selamlar.

 • “ST artışı” ifadesi jargona uygun olmamış. “ST yükselmesi içeren kalp krizi” daha uygun olacaktır. Özetleri hazırlamada emeği geçen herkese teşekkürler.

 • Günumuzde yaygınlaşan internet ağında tüm insanların faydalanabileceği güzel bigilerle dolu bir site ben de yeni keşfettim teşşekür ederiz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: