Evsizler için otomat

Evsiz insanlara yardım etmek için kurulan Action Hunger adlı dernek, sokaklarda kalanlar için bir otomat geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Evsizlere yardım amaçlı kurulan Action Hunger adlı dernek, sokaklarda kalanlar için bir otomat geliştirdi. Bu otomatlar evsizlerin yiyecek ve kıyafet gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacak. Son iki yıldır geliştirilen ücretsiz hizmet geçtiğimiz hafta kullanıma girdi. Otomatlar Birleşik Krallık’ın Nottingham şehrinde bir alışveriş merkezinde bir ay boyunca denenecek.

Ülkede toplam kaç kişinin sokaklarda yaşadığı bilinmiyor ancak yardım kuruluşu Crisis, devletin verdiği rakamlara göre 2016’da herhangi bir gecede toplam 4 bin 134 kişinin sokaklarda yattığının tespit edildiğini söylüyor.

Pek çok farklı kuruluş evsizler için ücretsiz olarak danışma, barınma ve yardım hizmeti veriyor ancak bu hizmetler oldukça sınırlı ve sadece mesai saatleri içinde erişilebiliyor. Action Hunger ise ihtiyaç sahiplerine 7/24 hizmet vermeyi amaçlıyor.

Bağışçılardan biri de Stephen Hawking

Otomatta meyve, atıştırmalık, sandviç, kişisel bakım malzemeleri ve kıyafetler bulunuyor. Her şey evsizlere ücretsiz olarak sunuluyor ve bir kart sistemiyle kullanılabiliyor. The Guardian’ın haberine göre otomatlardaki taze yiyeceklerin çoğu toptancı firmalar tarafından sağlanıyor. Diğer malzemeler derneğe yapılan bağışlar ile satın alınıyor. Her kart ile günde üç malzeme alınabiliyor. Bu sınır ile evsizlerin tamamen bu makinelere bağımlı olması engellenmeye çalışılıyor. Bağışçıları arasında Profesör Stephen Hawking’in de bulunduğu Action Hunger, yakında Manchester şehrine de bir otomat yerleştirileceğini söylüyor. Projeye Birleşik Krallık’ın yanı sıra ABD, Kanada ve diğer Avrupa ülkelerinden de destek geldiği belirtiliyor.

Kaynak: New Atlas

Evsizlere yardım amaçlı kurulan Action Hunger adlı dernek, sokaklarda kalanlar için bir otomat geliştirdi. Bu otomatlar evsizlerin yiyecek ve kıyafet gibi temel ihtiyaçlarını karşılayacak. Son iki yıldır geliştirilen ücretsiz hizmet geçtiğimiz hafta kullanıma girdi. Otomatlar Birleşik Krallık’ın Nottingham şehrinde bir alışveriş merkezinde bir ay boyunca denenecek. Otomatta meyve, atıştırmalık, sandviç, kişisel bakım malzemeleri ve kıyafetler bulunuyor. Her şey evsizlere ücretsiz olarak sunuluyor ve bir kart sistemiyle kullanılabiliyor. Her kart ile günde üç malzeme alınabiliyor. Bu sınır ile evsizlerin tamamen bu makinelere bağımlı olması engellenmeye çalışılıyor.Yorumunuz: