Ücretsiz kısa öykü otomatları

Fransa'da tren istasyonları, müzeler, kafeler ve kütüphanelere yerleştirilen turuncu siyah otomatlar vatandaşlara ücretsiz kısa öyküler veriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa’nın çeşitli noktalarındaki tren istasyonlarına, kafelere, müzelere ve kütüphanelere yerleştirilen turuncu siyah otomatlar, diğer örneklerine pek benzemiyor. Herhangi bir para girişi olmayan otomatlarda sadece üç adet buton bulunuyor: 1, 3 ve 5. Bu rakamlar otomatın size vereceği kısa öykünün okuma süresini ifade ediyor. Butonlardan birisine basan vatandaşlar ücretsiz kısa öykülerini alıp, trenleri gelene kadar keyifli vakit geçirebiliyor.

Paris’te 11 adet olmak üzere Fransa genelinde toplam 32 noktada bulunan otomatlardan bir tane de ABD’nin San Francisco şehrinde bulunuyor. Fransa’daki otomatlar Fransızca öyküler verirken San Francisco’daki cihaz İngilizce öyküler sunuyor.

5 bin anonim hikaye

Toplam 5 bin hikayelik bir veri tabanından rastgele öyküler sunan cihazlarda komedi, romantik, korku ve çocuk türlerinde öyküler bulunuyor. Short Edition adlı yayınevinin düzenlediği bir öykü yarışmasının sonucunda  seçilen öykülerin tamamı, anonim olarak paylaşılıyor. Vatandaşlar ellerindeki öyküler bitince gidip otomattan yenisini alabiliyor.

Bir ayda yaklaşık 500 avro (bin 800 lira) masrafı olduğu belirtilen otomatların önümüzdeki dönemde daha fazla noktaya yerleştirilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: The Telegraph

Fransa'da 32 farklı noktaya yerleştirilen turuncu ve siyah renkteki otomatlar ücretsiz olarak kısa öyküler dağıtıyor. 1, 3 ya da 5 dakikalık öykülerden birini seçebilen vatandaşlar, otomattan aldıkları öykülerle boş vakitlerini keyifli bir şekilde değerlendirebiliyor. Short Edition adlı yayınevinin düzenlediği bir yarışmayla seçilen 5 bin adet kısa öykü, cihazlardan anonim olarak dağıtılıyor. Gelecekte daha fazla otomatın farklı noktalara yerleştirilmesi amaçlanıyor.

4 Yorum

  • Kağıt veriyor galiba bu iyi olmamış, Çıkan her bir çıktı ağaçların yok olması anlamına geliyor

  • Çok bilmiş aynştaynn Ali bey, okuduğunuz kitaplarda ağaçlar kesilerek basılıyor. O zaman okumayı bırakıp cahil kalmayı tercih edelim? Pirim kasmak için kendinizi küçültmeyin.

  • Geri dönüşüm denen birşey var.geri dönüşümlü kağıt kullanılır.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği