Alibaba otomobil işine de el atıyor

Alibaba, otomat tarzı tesislerle araç satışı yapmaya hazırlanıyor. Şirketin amacı, araç satın alma sürecini bir şişe su satın almak kadar kolaylaştırmak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alibaba, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada Ford’un Çin’deki elektrikli araç satışı konusunda iş birliği yapacaklarını söylemişti. Açıklamadaki en dikkat çekici noktalardan biri de satış için otomat tarzı makineler kullanılması teklifiydi. Şirket konunun detaylarını paylaştı.

‘Araç otomatları’ oyuncak mağazalarında bulunabilecek tarzda oyuncakların devasa bir versiyonu gibi görünen fütüristik binalar.

Süreç Taobao uygulamasını indirip denenmek istenen otomobilin taratılarak sisteme yüklenmesiyle başlayacak. Sistem aracı tanıdığında müşteriye renk seçenekleri sunulacak. Müşteri kendisine dair birkaç temel bilgiyi girdikten sonra bir selfie çekerek otomobil müsaitse deneme sürüşü için randevu alacak.

Daha sonra müşteri araç otomatı tesisine gidecek. Yüzünü sisteme tarattıktan sonra otomobil müşteriye verilecek. 3 günlük deneme süresinin ardından müşteri isterse Taobao uygulaması üzerinden aracı satın alabilecek veya farklı bir modeli test etmek için yeni bir randevu ayarlayabilecek. Alibaba, Ocak ayında biri Şanghay diğeri Nankin’de olmak üzere iki ‘araç otomatı’ kuracağını söyledi. Nihai amacın araç satın alma sürecini bir şişe su almak kadar kolaylaştırmak olduğunu belirten şirket, 2018’de Çin genelinde çok sayıda tesis kurmayı planladıklarını ifade etti.

Belirli şartları var

İki ayda en fazla beş deneme sürüşü yapma hakkı gibi hüküm ve koşulların yanı sıra bir aracı üç günlüğüne herhangi bir insana vermek biraz riskli bir iş gibi duruyor. Alibaba, araçları kimin ödünç aldığını incelemek için kendi finansal hizmetlerini kullanacak. Ücretsiz deneme sürüşü yapabilecek kullanıcıların hem Alibaba Super Member olması hem de Zhima Credit adlı kredi toplama hizmetinde belirli bir seviyeye ulaşmış olması gerekiyor.

Alibaba ilk kez araç satmıyor fakat bu işi ilk kez fiziksel bir tecrübeyle birleştirerek sunmaya hazırlanıyor. Videoda her şey gayet güzel görünüyor. Gerçek hayatta da öyle olup olmayacağını zaman gösterecek. Araç otomatı tesisleri yeni bir konsept değil. Bu yıl yeni bir tanesi Singapur’da açıldı. Daha önceden de Almanya ve Nashville‘de bu tarz tesisler açılmıştı.

Kaynak: Tech Crunch

Alibaba, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada Ford'un Çin'deki elektrikli araç satışı konusunda iş birliği yapacaklarını söylemişti. Açıklamadaki en dikkat çekici noktalardan biri de satış için otomat tarzı makineler kullanılması teklifiydi. Şirket konunun detaylarını paylaştı. Süreç Taobao uygulamasını indirip denenmek istenen otomobilin taratılarak sisteme yüklenmesiyle başlayacak. Sistem aracı tanıdığında müşteriye renk seçenekleri sunulacak. Müşteri kendisine dair birkaç temel bilgiyi girdikten sonra bir selfie çekerek otomobil müsaitse deneme sürüşü için randevu alacak. Daha sonra müşteri araç otomatı tesisine gidecek. Yüzünü sisteme tarattıktan sonra otomobil müşteriye verilecek. 3 günlük deneme süresinin ardından müşteri isterse Taobao uygulaması üzerinden aracı satın alabilecek veya farklı bir modeli test etmek için yeni bir randevu ayarlayabilecek. İki ayda en fazla beş deneme sürüşü yapma hakkı gibi hüküm ve koşulların yanı sıra bir aracı üç günlüğüne herhangi bir insana vermek biraz riskli bir iş gibi duruyor. Alibaba, araçları kimin ödünç aldığını incelemek için kendi finansal hizmetlerini kullanacak. Ücretsiz deneme sürüşü yapabilecek kullanıcıların hem Alibaba Super Member olması hem de Zhima Credit adlı kredi toplama hizmetinde belirli bir seviyeye ulaşmış olması gerekiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği