Evsizler için 90 günde inşa edilebilecek mini mahalle

R&A Architecture and Design adlı bir mimarlık ofisi, 90 günde küçük bir alanı evsizler için bir yaşam alanına çevirebilecek bir proje geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Los Angeles, şehirdeki evsizlerin yerleştirileceği binlerce yeni daire inşa etmek için bir milyar Dolar’dan daha fazla para harcıyor. Ancak bu süreç yıllar alacak. Evler inşa edilirken evsizlerin yerleştirilebileceği ve daha hızlı inşa edilecek yeni barınaklara ihtiyaç duyuluyor. Bu süreç için R&A Architecture and Design adlı bir mimarlık ofisi, 90 günlük bir sürede küçük bir alanı evsizler için bir yaşam alanına çevirebilecek bir proje geliştirdi.

R&A ortağı Shawn Gehle “Bu projeyi ultra hızlı bir şekilde harekete geçirirken bir yandan da mahalleyle, yaşam alanının kalitesiyle ve mimari kalitesiyle ilgileniyoruz.” diyor. Tasarımda, artık kullanılmayan kargo konteynerleri daha büyük bir salon şekline getirilerek aileler ve bireyler için bir yaşam alanına dönüştürülüyor. Diğer konteynerler o noktada çalışanlar için ofis alanına ya da duş ve tuvalete dönüştürülebiliyor. Bu alan, kargo konteynerleri ile dolu bir otopark gibi görünmüyor. Dairelerin arasında teraslar, bahçeler ve diğer topluluk alanları yer alıyor.

Mahalle sakinlerinin desteğini almak gerek

Bir topluluk bahçesine ‘zipper garden’ (fermuar bahçe) adı verilmiş çünkü bu bahçe, evsizler için yapılan daireleri çevredeki diğer binalarla birleştiriyor. Her iki yaşam alanından da insanlar gelip bu bahçede vakit geçirebiliyor. Böylece bu ‘fermuar’, iki yerleşim alanı arasındaki boşluğu kapatıyor. Bu tarz ortak alanlar büyük önem taşıyor çünkü birçok mahallede, evsizler için yapılan özel yaşam alanlarının mahalleyi kötü etkileyeceğine dair bir inanış var. İnsanlar ortak alanlarda kaynaşarak, yeni komşuları hakkındaki ön yargılarından kurtulabilirler.

Kaliforniya eyaleti, belediyelere ait boş alanlara evsizler için barınaklar yapılması için kanun çıkardıktan sonra 2018 yılından Los Angeles şehri ‘acil barınak krizi’ ilan etmiş ve bu kanundan yararlanan ilk şehir olmuştu. Bu kapsamda ‘A Bridge Home’ (Bir köprü evi) adında bir proje açıklandı. Şehir yönetimi, evsizlerin gün boyunca konaklayabileceği köprü evleri inşa etmeye başladı. Ayrıca burada kalanlara yardımcı olacak destek birimleri de oluşturuldu. Bunların ilki Aralık ayında bir otoparkta açıldı. Los Angeles’ta daha önce Hollywood aktrisleri için 1920’de inşa edilen bir yapı da yakında evsizler için barınak haline gelecek. Ancak bazı noktalarda bölge sakinleri bu yapıların yapılmasına itiraz etti. Venice bölgesinde yaşayan biri, evsiz barınağı inşa edilmesi durumunda dava açacağını söyledi.

Toplumu projeler hakkında eğitmek önemli

Evsizlerin savunucuları ise komşuları farklı yöntemlerle bir araya getirmeye çalışıyor. United Way of Greater Los Angeles adına çalışan Tommy Newman toplulukları bu çözümler hakkında eğitmek için bir kampanya yürütüyor. Bu kapsamda yerel halk, endişelerini belirtmeleri için, özel olarak düzenlenen toplantılara çağrılıyor. Burada kafalarındaki soruları, konunun uzmanlarına sorarak bilgi alabiliyorlar. Örneğin, evsizlere özel barınaklar hazırlanması durumunda bölgede suç oranının artacağına yönelik ön yargılar, çeşitli istatistikler ve görseller kullanılarak yanıtlanıyor.

Tasarım da toplulukların bu projeleri desteklemesini sağlamak için önemli bir bileşen. Newman “İyi tasarım oldukça kritik. Hem tesis hem de binaların muhite uyum sağlaması, destek toplamak için çok önemli. Tabii bu barınaklarda yaşayacak kişilerin kim olduğu da önem arz ediyor.” diyor. Köprü evlerinin geçici olması planlanıyor ancak Gehle yine de bir evin bulunduğu muhite uygun olmasının önemli olduğunu söylüyor. Krizin büyüklüğüne bakıldığında, köprü evleri de planlanandan daha uzun süre burada durabilir.

Mimarlar üzerinde çalıştıkları konsepti şehir yönetimine sundular. Ancak henüz toplam maliyetin ne olacağına dair bir veri toplanabilmiş değil. Şehirde evsizliğin giderilmesi için birden fazla proje yürütülüyor. Konsey, A Bridge Home’un yanı sıra hızlı  ve ucuz barınma çözümleri geliştirilmesi için geliştiricilere danışılmasını oyladı. Gehle, bu tasarımın, bu tarz barınaklar üretmek için en iyi yöntemi düşünme konusunda bir örnek oluşturmasını istiyor. “Sorunu çözmek için bulabileceğimiz her çözüme ihtiyacımız var.” diyen Gehle “Ama bu problemle mücadeleye tasarım ve muhit açısından yaklaşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bunun, bu projelerin siyasi kolunun da ilerlemesine yardımcı olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Fast Company

Los Angeles'ta yaşanan evsizlik krizine çözüm üretmek için yeni evler inşa ediliyor. Bir milyar Dolar'dan fazla bütçeyle inşa edilen bu evler yakın zamanda hazır olmayacak ancak evsizlik krizine bir an önce çözüm bulunması gerekiyor. Bunun için R&A Architecture and Design adlı bir mimarlık ofisi, 90 günde küçük bir alanı evsizler için bir yaşam alanına çevirebilecek bir proje geliştirdi. Eski nakliyat konteynerlerini evsizler için barınak yapmak için kullanan R&A, bu barınakların inşa edildiği muhite kötü bir görüntü vermemesi için tasarıma özellikle önem verdi. Böylece bu tarz yapılara karşı ön yargılı olan bazı mahalle sakinlerinin de projeyi kabul etmesi sağlanmaya çalışılıyor. Ayrıca mahalle sakinleri ile barınaklarda kalanların kaynaşması için ortak bahçeler de inşa ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği