El kurutma makineleri bakteri saçıyor

Connecticut Üniversitesi, tuvaletlerdeki el kurutma makinelerinin bakteri yaydığına kanıt oluşturan bir deney yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yakın zamanda yayımlanan bir makale, el kurutma makinelerinin binaların içinde görünmez birer ‘bakteri yolu’ inşa ettiğine dair kanıtlar sunuyor. Bu makale, el kurutma makinelerinin kirli havayı nasıl içine çekip daha sonra dışarı attığını gösteren başka bir araştırmaya dayanıyor.

El kurutma makineleri ve kağıt havluların bakteri, spor, virüs yaymadaki rolü son yıllarda yoğun şekilde tartışılıyor. Mesela 2010 yılında Mayo Clinic adlı kar amacı gütmeyen kuruluş tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, sıcak hava üfleyen el kurutma makinesi ile kağıt havlu arasında önemli bir fark olmadığını öne sürmüştü. 2016’da Journal of Applied Microbiology dergisinde yayımlanan bir araştırma ise çok güçlü şekilde hava üfleyen el kurutma makinelerinin sıcak hava üfleyen makinelere göre bin 300 kat, kağıt havluya göre ise 60 kat daha fazla patojen yaydığını gösterdi.

Connecticut Üniversitesi Tıp Fakültesi, özellikle sıcak hava üfleyen el kurutma makinelerine odaklanan bir deney yaptı. Deney, havadaki partikülleri havadan arındırabilen Hepa filtrelerinin mikrop yayma konusunda az da olsa fark yaratabildiğini gösteriyor. Araştırmacılar bu filtrelerin etkisini test etmek için bir binanın içindeki bütün tuvaletlere petri kapları yerleştirdi. Her petri kabı 2 dakika boyunca tuvaletteki kurutma makinesiyle (makineler kapalı haldeyken) aynı ortamda tutulduktan sonra her bir petri kabının ortalama birden az bakteri kolonisi biriktirmiş olduğu görüldü. Ancak makineler 30 saniyeliğine açıldıktan sonra her bir kapta ortalama 18-60 bulaşıcı bakteri kolonisi oluştuğu kaydedildi.

Araştırma, potansiyel çözümlerden birinin Hepa filtreleri olabileceğine işaret ediyor ancak bu da sorunu tamamen ortadan kaldırmıyor.

Kaynak: Fast Company Design

El kurutma makinelerinin bakteri, spor, virüs yaymadaki rolü son yıllarda sıkça tartışılan konulardan biri. Bu anlamda birçok araştırma yapıldı. Yakın zamanda da Connecticut Üniversitesi Tıp Fakültesi, sıcak hava üfleyen el kurutma makinelerine odaklanan, makinelerdeki Hepa filtrelerinin (havadaki partikülleri havadan arındırabilen filtreler) etkililiğini gösteren bir deney yaptı. Bir binanın içindeki bütün tuvaletlere birer tane kap yerleştirildi. Kaplar iki dakika boyunca el kurutma makinesi açılmadan makineyle aynı ortamda tutulduktan sonra her bir kabın üzerinde ortalama birden az bakteri kolonisi biriktiği görüldü. Makineler 30 saniyeliğine açık tutulduktan sonra ise her bir kapta ortalama 18-60 bulaşıcı bakteri kolonisi oluştuğu kaydedildi. Yapılan deney Hepa filtrelerinin mikropları azaltma konusunda işe yaradığını gösteriyor ancak bu da kesin bir çözüm değil.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği