Haftanın Özeti: 171

28 Ocak – 4 Şubat 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Yayın tarihi:

Kategori:

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Louvre Müzesi, İkinci Dünya Savaşı esnasında Nazi birlikleri tarafından ele geçirilen tabloların gerçek sahiplerini arıyor. 1940 – 1945 yılları arasında yağmalanan tablolar geçen ay iki ayrı salonda sergilenmeye başlandı. 2013’te de, savaş döneminden beri kayıp olan bin 500 tablo Münih’te bir dairede bulunmuştu.

Louvre Müzesi, AP

Özel sinema kulübü Sinemia, 2017 yılı verilerini paylaştı. Buna göre geçtiğimiz yıl salonlarda 192’si yerli toplam 537 film gösterildi. Satılan 71 milyon biletin 40 milyonu yerli filmlere giderken, Sinemia verileri baz alınarak yapılan analize göre 2017’de sinemaya en sık giden il Diyarbakır oldu. Diyarbakırlıların sinemaya gitme sıklığı, İstanbulluların bir buçuk katı.

Her alana nüfuz eden yapay zeka kaçınılmaz olarak sanata da el attı. Yamaha, meşhur dansçı Kaiji Moriyama‘nın hareketlerini piyano notalarına dönüştüren yeni bir yapay zeka teknolojisi tanıttı. Moriyama’nın sırtına, bileklerine ve ayaklarına yerleştirilen dört çeşit sensör sayesinde dansçının hareketleri veriye dönüştürüldü. Daha sonra yapay zeka, MIDI veritabanına dayanarak anlık olarak melodiler üretti.

Her alana el attığını söylemiştim. Bu da Bach yorumu.

İlk filmi Gişe Memuru‘nun ardından Sarmaşık‘la da adından söz ettiren yönetmen Tolga Karaçelik, son filmi Kelebekler‘le Sundance Film Festivali‘nde en iyi film ödülünü aldı. Dünyanın en prestijli sinema festivallerinden birinde ödül alan film, türlü zorluklarla çekilmişti.

Erin BrokovichTrafikOcean’s serisi gibi yapımlarla tanınan Oscar ödüllü yönetmen Steven Soderbergh‘in yeni filmini iPhone ile çektiği duyurulmuştu. Psikolojik gerilim türündeki Unsane‘in vizyon tarihi 23 Mart olarak açıklandı. Filmin başrolünde ise son olarak The Crown‘da gördüğümüz Claire Foy var. Şurada, bu filmle alakası olmasa da RED ve iPhone X’in karşılaştırıldığı bir video var.

“10 TV filmi ve 12 sinema filminden sonra daha uzun süreli bir hikaye anlatmak istedim” diyen Michael Haneke de alanının dışına çıkan yönetmenlerden. İngilizce çekilecek ve 10 bölüm sürecek distopik dizinin adı Kelvin’s Book olacak. Pek de beğenilmeyen son filmi Happy End:

Başrol oyuncusu Kevin Spacey ile yollarını ayırdıktan sonra akıbeti merak edilen House of Cards‘ın yeni sezonuyla ilgili bilgiler gelmeye başladı. Çekimlerine başlanacak olan 6. sezonda iki yeni oyuncu göreceğiz: 53 yaşındaki aktris Diane Lane ve 54 yaşındaki aktör Greg Kinnear.

https://www.youtube.com/watch?v=ULwUzF1q5w4

Tokyo‘ya ilk gittiği günkü hislerini bize de yaşatmak isteyen Avustralyalı fotoğrafçı Tom Blachford, fotoğraflarıyla adeta uzak geleceği konu alan filmleri yaşatıyor. Fotoğraf serisinin merkezinde, İkinci Dünya Savaşı sonrası bir grup Japon mimar ve şehir plancısı tarafından yaratılan Metabolizm akımının örnekleri yer alıyor. “Bu fotoğrafları görenler ‘neresi’ olduğunu değil, ‘ne zaman‘ olduğunu merak etsin istedim” diyen fotoğrafçının önceki serisi Midnight Modernism de ayrıca görülmeyi ve övülmeyi hak ediyor.

İstanbullu fotoğrafçı Alper Yeşiltaş, 12 yıl boyunca aynı pencereyi çekmek gibi sabır gerektiren bir işe girişmiş. –Oğuz Haksever ses tonuyla- mevsimler değişmiş, evin rengi değişmiş, derken kentsel dönüşüm konuya dahil olmuş ve son kare ortaya çıkmış.

Uzun gemi yolculuklarına bizi de dahil etmek isteyen Fran Garcia, son seferini GoPro Hero5 ile görüntülemiş. İspanya – Mısır arasında yaklaşık 2 ay süren ve geçtiğimiz Kasım ayında sona eren tanker yolculuğunu hızlandırarak 14 dakikalık videoya sığdırmayı başarmış. Yeni bir fikir değil tabii ama vakti olan için gayet iyi.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


2 yanıt

 1. erdinc Turna avatarı
  erdinc Turna

  Davos zirvesinde, Prof. Yuval Noah Harari, Prof. Daniel C. Dennett, Prof. Jodi Halpern ile birlikte katıldığı, The Evolution of Consciousness isimli panel de kayda değer
  https://www.youtube.com/watch?v=o2aAx3wk6dg

 2. Ahmet avatarı
  Ahmet

  Voynich Elyazması ile ilgili şöyle bir video var.
  https://youtu.be/8NS4CbBJQ84

Yorumunuz: