Blade Runner evrenine selam gönderen Tokyo fotoğrafları

Fotoğrafçı “bu kareleri görenler nerede değil ne zaman çekildiğini merak etsin istedim” diyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avustralyalı fotoğrafçı Tom Blachford, uzak bir geleceği andıran Tokyo fotoğraflarından oluşan ‘Nihon Noir’ serisiyle Blade Runner evrenine selam gönderiyor.

Japon mimar Kenzo Tange’nin öncülerinden olduğu mimari akımın örneklerinden ilham alan fotoğrafçı, bu seriyle Tokyo’yu ilk ziyaretinde hissettiklerini aktarmak istediğini söylüyor: “Bir şekilde gönderildiğiniz şaşırtıcı bir paralel evren gibi.”

İkinci Dünya Savaşı sonrası bir grup Japon mimar ve şehir plancısı tarafından yaratılan Metabolizm, geleceğin yerleşimleri üzerine kafa yoran bir akım. Bu yönüyle de aslında uzak gelecekte geçen filmlerin tasarımına ilham verdiğini söylemek yanlış olmaz. Tom Blachford da “bu fotoğrafları görenler ‘neresi’ olduğunu değil, ‘ne zaman‘ olduğunu merak etsin istedim” diyor.

Blachford’un önceki serisi Midnight Modernism de ayrıca görülmeyi ve övülmeyi hak ediyor.

Kaynak: Wallpaper, Dezeen

Tokyo’ya ilk gittiği günkü hislerini bize de yaşatmak isteyen Avustralyalı fotoğrafçı Tom Blachford, fotoğraflarıyla adeta uzak geleceği konu alan filmleri yaşatıyor. Fotoğraf serisinin merkezinde, İkinci Dünya Savaşı sonrası bir grup Japon mimar ve şehir plancısı tarafından yaratılan Metabolizm akımının örnekleri yer alıyor.Yorumunuz: