Tokyo Olimpiyatları’nın piktogramları tanıtıldı

Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda kullanılacak spor piktogramları Japon grafik tasarımcı Masaaki Hiromura tarafından iki yıllık çalışmanın sonucunda hazırlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tokyo 2020, 1964 Tokyo Olimpiyatlarında ilk kez kullanılan piktogramlara bir saygı duruşu olarak, 50 adet retro tarzı spor piktogramı tasarladı. Japon grafik tasarımcı Masaaki Hiromura tarafından iki yılda hazırlanan piktogramlar, olimpiyatlardaki 33 sporu temsil ediyor. Bazı sporların birden fazla piktogramı bulunuyor.

50 tasarımın da çerçeveli ve çerçevesiz olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. Çerçevesiz piktogramlar posterler, biletler ve lisanslı ürünlerde kullanılacak. Çerçeveli olanlar ise daha işlevsel amaçlarla haritalarda, tabelalarda, mücadele alanlarında, bruşürlerde ve web sitelerinde kullanılacak.

Piktogramlar genel olarak Tokyo 2020 ambleminin mavi rengi kullanılarak tasarlandı. Ayrıca farklılıkları göstermek için beş farklı renk daha kullanıldı. Bu renkler: koyu kırmızı, kraliyet mavisi, kiraz çiçeği pembesi, bir mor tonu ve bir yeşil olarak belirlendi.

Orijinallerine sadık kalarak hazırlandılar

Olimpiyat oyunlarında kullanılan spor piktogramları ilk kez Tokyo 1964 oyunlarında kullanılmıştı. Organizasyon ekibi, gitgide artan uluslararası atlet grupları ve izleyicilerle iletişim kurabilmek için dil engelini aşacak bir yönteme ihtiyaç duymuştu. 20 orijinal spor piktogramı ve 39 genel bilgi piktogramı Masasa Katzumie ve Yoshiro Yamashita tarafından oluşturulmuştu. Sanatçılar, basit ve şematik şekiller kullanarak atletlerin hareket halindeki vücutlarının bir silüetini yaratmışlardı. Piktogramlar o oyunlardan sonra her olimpiyatta kullanıldı.

Hiromura “Tokyo 2020 spor piktogramlarının tasarımında yer almak büyük bir onur. Atletlerin dinamik güzelliğini bu piktogramlarla aktarmaya çalışırken bir yandan da Japon tasarım endüstrisinin öncülerinin 1964 Tokyo Oyunları’ndan bu yana bize bıraktığı mirasa da saygı duymaya özen gösterdim.” diyor.

Şehri süsleyecekler

Hiromura “2020 tasarımlarını tamamlamak yaklaşık iki yıl sürdü. Tasarıma dahil olan birçok kişinin üzerinde düşünülmüş katkılarını bünyelerinde barındırıyorlar. Umarım piktogramlar Tokyo 2020’deki farklı sporlara herkesin ilgisini çekmeyi başarır ve Tokyo 2020 Oyunlarını renkli şekilde süslerler.” dedi.

Spor piktogramları ayrıca atletlerin kalacağı Olimpiyat Köyü’nün çevresini de süsleyecek. Olimpiyat Köyü’nün inşaatı Aralık 2019’da sona erecek. Tokyo 2020 Altın Partneri Mitsui Fudosan tarafından yönetilen bir proje ile ilk kez oyunlar öncesinde dekorasyonlar şehrin dört bir yanına yerleştirilecek.

Geçtiğimiz yıl yedi metre boyunda gümüş bir küre Tokyo’da bir ofis binasının orta avlusuna yerleştirilmişti. Sanatçı Akira Fujimoto ve mimar Yoko Nagayama bu gümüş küreyi 2021’deki 0 rakamı yerine kullanarak olimpiyatlardan sonraki yıla dikkat çekmek istemişti. Fujimoto ve Nagayama bu çalışmayla katılımcıların ilgisini 2020 Olimpiyatları’nın ötesine çekerek, oyunların bıraktığı izler hakkında bir sohbet başlatmayı umuyor.

Kaynak: DeZeen

Tokyo 2020, 50 adet retro tarzı spor piktogramı tasarladı. Japon grafik tasarımcı Masaaki Hiromura tarafından iki yılda hazırlanan piktogramlar, olimpiyatlardaki 33 sporu temsil ediyor. Bazı sporların birden fazla piktogramı bulunuyor. Olimpiyat oyunlarında kullanılan spor piktogramları ilk kez Tokyo 1964 oyunlarında kullanılmıştı. Organizasyon ekibi, gitgide artan uluslararası atlet grupları ve izleyicilerle iletişim kurabilmek için dil engelini aşacak bir yönteme ihtiyaç duymuştu. 20 orijinal spor piktogramı ve 39 genel bilgi piktogramı Masasa Katzumie ve Yoshiro Yamashita tarafından oluşturulmuştu. Sanatçılar, basit ve şematik şekiller kullanarak atletlerin hareket halindeki vücutlarının bir silüetini yaratmışlardı. Piktogramlar o oyunlardan sonra her olimpiyatta kullanıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği