Paris Olimpiyatları’nda e-oyunlar yer almayacak

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, e-sporlar konusunda çalışmalarını sürdüreceğini ancak 2024 Paris Olimpiyatları’nda e-sporun yer almayacağını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Olimpiyat oyunları düzenli olarak yeni sporlarla zenginleşiyor ancak yetkililer e-sporun henüz olimpiyatlara dahil olmak için yeterince hazır olduğunu düşünmüyor. Geçtiğimiz hafta sonu Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından gerçekleştirilen 7. Olimpiyat Zirvesi’nde, rekabetçi bilgisayar oyunları tartışıldı. Sonuç: bilgisayar oyunları bir olimpiyat oyunu olmak için hala yeterince gelişmiş değil.

Çalışmalar sürüyor

Bazı e-spor destekçileri 2024 Paris oyunlarında bilgisayar oyunlarını da görmeyi umut ediyordu. Paris Olimpiyat Komitesi Eş Başkanı Tony Estanguet’nin e-sporu olimpiyatlara getirmek istediği biliniyor. Başlangıçta bu fikre karşı çıkılsa da olimpiyat organizatörleri kapıyı tamamen kapatmadı.

Yapılan açıklamada “IOC olimpiyat hareketinin e-spor topluluğu ile ilişkilerini devam ettirmesi gerektiği konusunda anlaşmaya vardı.” ifadesine yer verildi. Bazı oyunların olimpiyat değerlerine aykırı olduğunun altı çizildi. Komite silahla insan öldürülen oyunların olimpiyat değerleriyle uyumlu olmadığını düşünüyor. Komitenin “E-sporlar diğer sporlar gibi değerleri temel alan bir yapıdan ziyade ticari kaygılar güden bir yapıya sahip.” yorumuna ise pek çokları tarafından itiraz edilebilir. Zira futbol gibi popüler sporlarda yaşanan para sebepli skandallar, diğer sporların da ticari kaygılardan çok uzak olmadığının bir göstergesi.

Yine de IOC, e-Spor yöneticilerini bir irtibat grubuna davet etmeyi planladığını ve burada birlikte gerçekleştirilebilecek projelerin konuşulacağını duyurdu.

Hedef genç izleyiciler

E-spor olimpiyat oyunları için biraz garip gelebilir ama olimpiyatların çoğu popüler etkinliği de geçmişte benzer bir şüpheyle karşılanmıştı. Snowboard 1998’e kadar olimpiyatlara dahil edilmemişti. Ekstrem sporların popülaritesi arttıkça olimpiyatlar da serbest stil kayak ve kayakla atlama gibi sporları bünyesine kattı.

2020 Olimpiyatları’nda ilk kez yer alacak beş spor bulunuyor: beyzbol (softbol), karate, kaykay, tırmanma ve sörf. Bunlardan bazıları -kaykay ve sörf gibi- gençlerin olimpiyatlara ilgisini artırmak için dahil edildi. E-sporlar da gelecekte bir tarihte, muhtemelen aynı sebeple olimpiyatlara dahil edilecek. E-spor etkinliklerinin televizyonda ya da internet üzerinden izlenme oranları son dönemlerde birçok geleneksel spor etkinliğini geride bıraktı.

IOC’nin fikrini değiştirmek için hala süresi var. 2020 Tokyo Olimpiyatları tamamlanana kadar Paris Olimpiyatları’nda yer alacak sporlar değişebilir.

Kaynak: Fortune

Geçtiğimiz hafta sonu Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından gerçekleştirilen 7. Olimpiyat Zirvesinde, rekabetçi bilgisayar oyunları tartışıldı. Sonuç: bilgisayar oyunları bir olimpiyat oyunu olmak için hala yeterince gelişmiş değil. Olimpiyat komitesi e-spor yöneticileri ile görüşmeleri sürdüreceğini ve ne tür iş birliklerinin yapılabileceğini konuşacaklarını belirtti. 2020 Tokyo Olimpiyatları tamamlanana kadar 2024 Paris Olimpiyatları’nda yer alacak oyunlar değişebilir. Yani e-spor için hala son karar verilmiş değil.Yorumunuz: