Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda yüz tanıma sistemi kullanılacak

Japon bilişim şirketi NEC, 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için yeni ve gelişmiş bir yüz tanıma sistemi sağlayacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir sonraki olimpiyat oyunlarına iki yıl olmasına rağmen, Tokyo 2020’nin önceki olimpiyatlara göre çok daha teknolojik ve çok daha güvenli olacağını söylemek mümkün.

Japon bilişim şirketi NEC, Salı günü yaptığı açıklamada 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için yeni ve gelişmiş bir yüz tanıma sistemi sağlayacağını belirtti. Oyunlara 300 binden fazla kişinin gelmesi bekleniyor. Bunlar arasında atletler, güvenlik görevlileri, medya mensupları ve çalışanlar da yer alıyor. Yüz tanıma teknolojisi seyircilerde kullanılmayacak. Asıl amaç, önemli katılımcıların uzun giriş işlemlerinden kurtulmasını sağlamak.

NEC Genel Müdür Yardımcısı Masaaki Suganuma, ortaklığı açıklayan blog yazısında “Engin deneyimimiz ve biyometrik kimlik tespiti teknolojileri konusunda bilgimizle NEC Tokyo 2020 Oyunları’nın sorunsuz, güvenli ve emniyetli olmasına yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı.

Girişte beklemeyi engelleyecek

Yüz tanıma sistemi NEC’in yapay zeka motoru NeoForce’u kullanacak ve önceden toplanan onaylı kişi fotoğraflarını inceleyerek çalışacak. Organizasyon komitesi ve NEC bu yeni teknolojiyi Olimpiyat oyunlarının halihazırda çok kapsamlı olan güvenlik sistemine dahil ederek emniyeti ve giriş etkinliğini artırmayı hedefliyor. Özellikle Tokyo’nun sıcak yaz aylarında giriş için sıra beklemek çok can sıkıcı olabilir.

Organizasyon komitesi “Böyle bir teknoloji ilk kez Olimpik ve Paralimpik oyunlarında kullanılacak. Böylece Tokyo 2020’nin tarihteki en yenilikçi oyunları sunma hedefi de yansıtılacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Fortune

Japon bilişim şirketi NEC, Salı günü yaptığı açıklamada 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için yeni ve gelişmiş bir yüz tanıma sistemi sağlayacağını belirtti. Yüz tanıma teknolojisi seyircilerde kullanılmayacak. Asıl amaç, önemli katılımcıların uzun giriş işlemlerinden kurtulmasını sağlamak. Organizasyon komitesi ve NEC bu yeni teknolojiyi Olimpiyat oyunlarının halihazırda çok kapsamlı olan güvenlik sistemine dahil ederek emniyeti ve giriş etkinliğini artırmayı hedefliyor.Yorumunuz: