Japonya, Olimpiyat madalyalarını geri dönüştürülmüş malzemeden üretmek istiyor

Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi, atletlere takılacak madalyaların elektronik ürünlerinden elde edilmesi planında hedeflenen miktara ulaşıldığını belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tokyo 2020 Olimpik ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi, atletlere takılacak madalyaların elektronik ürünlerinden elde edilmesi planında hedeflenen miktara ulaşıldığını belirtti. Komite “Japonya’nın dört bir yanından halkın ve şirketlerin desteğinin yanı sıra ulusal ve uluslararası atletler de bu çabamızda yardımcı oldu.” diyor. Neticede toplamda 47 bin 488 ton elektronik atık toplandı.

NTT Docomo mağazalarına getirilen 5 milyon adet kullanılmayan telefon da bu miktara dahil. Ülkede ayrıca postanelere ve diğer kamu binalarına da toplama istasyonları yerleştirilmişti. Komite’nin 2 bin 700 kg bronz toplama hedefine geçtiğimiz Haziran ayında ulaşılmıştı. Ekim ayında ise 30.3 kg altın toplama hedefinin yüzde 93,7’sine, 4 bin 100 kg gümüş toplama hedefinin de yüzde 85,4’üne ulaşıldığı belirtilmişti.

Hedeflenen miktarda altın ve gümüş henüz elde edilmedi ancak toplanan cihazlara bakıldığında Tokyo 2020 komitesi bu cihazlardan hedeflere ulaşmak için yeterli malzemelerin çıkarılabileceğini söylüyor. Program 31 Mart’a kadar devam edecek. Olimpik ve Paralimpik madalya tasarımları da bu yaz tanıtılacak.

Kaynak: The Verge

Tokyo 2020 Olimpik ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi, atletlere takılacak madalyaların elektronik ürünlerinden elde edilmesi planında hedeflenen miktara ulaşıldığını belirtti. Kampanya genelinde 47 bin 488 ton elektronik atık toplandı. Komite toplamda 2 bin 700 kg bronz, 30,3 kg altın ve 4 bin 100 kg gümüş toplama planı yapıyordu. Bronz hedefine geçtiğimiz Haziran ayında ulaşıldı. Ekim ayında da altın ve gümüş hedeflerinin önemli bir kısmına ulaşıldığı açıklanmıştı. Yeni toplanan elektronik cihazların malzemelerine ayrıştırılmasıyla birlikte hedeflenen miktarlara ulaşılabileceği belirtildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği