Tokyo’ya 54 sene sonra kar yağdı

1962'den bu yana Kasım ayında kar yağışı gözlemlenmeyen Japonya başkenti Tokyo'yu soğuk hava dalgası etkisi altına aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yarım yüzyıldan fazla bir zamandır Kasım ayında kar yağışı görmeyen Tokyo cadde ve binaları bu yıl beyaza büründü. Şehir sakinlerine sürpriz yaşatan kar yağışının nedeninin Tokyo üzerinden geçen soğuk hava dalgasının olduğu belirtiliyor.

tokyoda-kasım-ayında-kar-2016

Şehir merkezine oranla, merkez dışında kalan semtler dağlık alanlara daha yakın olması sebebiyle daha çok kar tuttu. Soğuk hava dalgasının şehre ulaşması sonucu Tokyo’yu etkisi altına alan kar yağışı için, meteoroloji uzmanları 1962’den bu yana Kasım’da böyle bir hava gözlemlemediklerini belirtti.

Başkent Tokyo’da beklenmedik kar yağışı sonucu toplu taşıma seferleri aksadı. Yollarda ve kaldırımlarda oluşan buzlanmalar sonucu 47 kişi yaralandı.

Küresel iklim değişikliğiyle kesin olarak bağdaştırılamaz

Yaşanan kar yağışının Tokyolular arasında küresel iklim değişikliği hakkında endişeye yol açması sonucu Japon meteoroloji uzmanlarından açıklama geldi. Önümüzdeki kış mevsiminin çok sert geçeceğine erken yaşanan kar yağışının bir işaret olmadığını belirten uzmanlar, küresel iklim değişikliğiyle de kesin olarak bağdaştıramayacaklarını ifade ettiler.

Bilimsel gözlem için faydalı bir olay

Meteorolog Kentaro Araki, olayın farklı bir bilimsel boyutunun da incelenebileceğine dair kişisel Twitter hesabından açıklama yaptı. Tokyo sakinlerinden çektikleri kar tanelerinin fotoğraflarını paylaşmalarını isteyen Araki, kar tanelerinin boyutlarını inceleyerek kar yağışının mekanizmasını açıklamakta bu fotoğrafların büyük veri oluşturmaya yardımcı olacağına dair beyanda bulundu.

Kaynak: phys.org

54 yıldır Kasım ayında kar yağışı gözlemlenmeyen Tokyo, geçtiğimiz günlerde beyazlarla kaplı bir manzaraya uyandı. Soğuk hava dalgasının şehri kısa ziyaretinde toplu taşıma seferleri aksadı. Küresel iklim değişikliğinin bir göstergesi olup olmadığı konuşulurken, uzmanlar küresel iklim değişikliğiyle ilişkilendirmenin kesin olamayacağını belirtti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği