Haftanın Özeti: 160

13 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Yeni geliştirilen bir kokteyl kadehi, algılarımızla oynayarak içtiğimiz suyun başka bir içeceğin tadını vermesini sağlıyor. Nimesha Ranasinghe ve ekibi tarafından [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Singapur Ulusal Üniversitesi’nde geliştirilen kadeh, alkolsüz kokteylleri yeryüzünden silebilir.[/inlinetweet] Vocktail (virtual cocktail) adı verilen ‘sanal kokteyl’ kadehi, içindeki sıvıya renk veren LED ışıklara sahip. Rengin tat duyusu üzerinde büyük etkisi olduğu bilinen bir gerçek, fakat kadehin ağız kısmındaki koku veren kısımlar da kadehin yarattığı yanıltıcı hisse katkı sağlıyor.

Dışarıdan bakan biri için kırsal alanlar son derece yeşil ve hoş görünse de sürekli olarak böceklerle mücadele etmek durumunda kalan çiftçilerin işi epeyce zor oluyor. Girişimci Frederik Taarnhøj‘un FaunaPhotonics adlı sistemi geliştirmesinin en önemli sebebi bu. FaunaPhotonics, böcekler mahsullerin üstüne konmadan önce havadayken tespit edebilen bir lazer ışını sistemi. FaunaPhotonics‘in kullanımıysa şu şekilde; çiftçi sensörü tarlaya yerleştirdikten sonra sensör veriler topluyor ve tarlada hangi tür böceklerin olduğuna, ne zaman hangi böcek ilacının kullanılması gerektiğine dair çiftçiyi bilgilendiriyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Bill Gates’in yeni bir girişim için 80 milyon Dolar yatırım yaptığı öğrenildi.[/inlinetweet] Bir gayrimenkul yatırım grubunun açıklamasına göre Gates’in amacı, bölgede ‘Belmont’ adlı bir akıllı şehir inşa etmek. Yaklaşık 100 bin kilometrekarelik bir alana yayılacak şehrin 15 bin kilometrekarelik kısmı ofislere, bin kilometrelik bir kısmı da devlet okullarına ayrılacak.

İsviçre Federal Laboratuvarları’nda (EMPA) çalışan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]bir grup araştırmacı insan bedeninden elektrik üretebilen yeni bir materyal geliştirdi.[/inlinetweet] Esnediğinde ve sıkıştırıldığında elektrik üretebilen ince ve esnek yapılı materyal, kalp pilinden kıyafete kadar birçok alanda kullanılabilecek. Materyalin üretimi ‘piezoelektrik etki’ sayesinde mümkün oldu.(Piezoelektrik etki, genellikle mekanik şekilde titreyen bir iğne yardımıyla plağı okuyan analog plakçalarlarda görülür).

Telefonunuzu sadece ortam ışığıyla şarj edebilmek ister miydiniz? Mürekkep püskürtmeli yazıcıyla üretilen küçük, ince ve esnek paneller sayesinde böyle bir teknoloji yakın zamanda gerçeğe dönüşebilir. Klasik güneş panellerinde güneş enerjisini toplamak için genellikle silikon kullanılır. Fakat Dracula Technologies‘den Sadok Ben Dkhil ve ekibi daha geniş dalga uzunluğu yakalayabilen bir iletken plastik geliştirdi.

Almanya’nın devlete ait demir yolları şirketi [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Deutsche Bahn, fütüristik tren konsepti ‘ideenzug’ ile toplu taşıma sistemini dönüştürmeyi amaçlıyor.[/inlinetweet] Trende spor düşkünü yolcular için spor aletleri, oyun severler için oyun alanları ve daha dinlendirici bir yolculuk geçirmek isteyenler için tek kişilik dinlenme bölümleri mevcut. Deutsche Bahn’ın yenilikçi konsepti çocuklar için tam bir oyun cenneti iken trende çalışmayı tercih edebilecek yolcular da unutulmamış ve çalışma alanları oluşturulmuş.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Swytch herhangi bir bisikleti elektrikli bisiklete dönüştürebilen bir aparat.[/inlinetweet] Cihaz sayesinde bisikletinizin tasarımında ve kullanım şeklinde bir değişiklik yapmadan kolay şekilde elektrikli bir bisiklete çevirmek mümkün hale geliyor. Swytch, bisikletin ön kısmına yerleştirilen su geçirmez güç kaynağı, fren sensörü, pedal sensörü ve motorlu bir tekerlekten oluşuyor. Değiştirilebilen beş farklı güç modu sayesinde aparat, 40-80 kilometre arası yolculuk yapılmasına imkan sağlıyor. Şu anda Indiegogo’da fonlama sürecinde olan 299 Dolarlık Swytch destekçilerini bekliyor. ABD ve Avrupa’ya ücretsiz kargoyla gönderilecek ürünün dünyadaki her yere gönderimi var.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Volkswagen arkadan çekişli ve sıfır salınımlı elektrikli Volkswagen Beetle üretmeyi düşünüyor.[/inlinetweet] Bu yılın Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ID Buzz adlı Microbus konsepti ile birlikte elektrikli Beetle, Volkswagen’ın elektrikli araç serisinin ilk adaylarından biri olma özelliğini taşıyor.

Tesla, elektrikli kamyonu Tesla Semi ile ‘dünyanın en hızlı otomobili’ olarak tanımladığı Tesla Roadster‘ı tanıttı. Şirketin, ‘bu zamana kadarki en güvenli ve rahat kamyon’ olarak nitelendirdiği Tesla Semi’ın dört adet bağımsız motoru araca maksimum güç ve hızlanma kazandırırken enerji maliyetini en aza indiriyor. Musk’ın açıklamasına göre Tesla Semi, yüklü değilken 0-100 kilometre hızlanmayı 5 saniyede, yüklüyken ise 20 saniyede gerçekleştiriyor. Elon Musk’ın ‘bu zamana kadar seri üretimi yapılan en hızlı otomobil’ olacağını belirttiği Tesla Roadster ise 0-100 kilometre hızlanmasını sadece 1,9 saniye içinde gerçekleştiriyor.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


Bir yanıt

  1. buffy avatarı
    buffy

    Da Vinci ‘nin tablosu haberde 450 mio USD değilde 400 mio USD’ye satılmış sanırım. Yoksa ben mi yanlış anladım. Yine çok iyiydi :)

Yorumunuz: