Haftanın Özeti: 160

13 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Plak dükkanları atlası [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]VinylHub, plak meraklılarının dükkanlara harita üzerinden ulaşmasına olanak veriyor.[/inlinetweet] Her ülkedeki dükkan sayılarına, dükkanların isim, adres, web sitesi ve telefonlarına yer veren site, plaklarla ilgili etkinlikleri listeliyor, forumuyla da plağa tutkun kişilerin buluşmasını sağlıyor.

Dünyanın en kapsamlı Leonardo Da Vinci sergisi, ‘Leonardo Da Vinci Expo’, Belçika /Brugge’deki galasının ardından ‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da‘ başlığıyla 14 Aralık’ta İstanbul’da ziyaretçilerle buluşacak. Maslak’taki UNIQ Müze‘de yer alacak sergide sanatçının eskizlerinden oluşturulan 100 adet replikanın yanı sıra orijinal el yazmaları, tablo ve çizimlerden oluşan yaklaşık 200 esersergilenecek.

Sergi, 7 Nisan’a kadar açık kalacak.

100 milyon Dolar’a satılması planlanan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]‘Leonardo da Vinci’nin 500 yıllık Salvator Mundi’ tablosu, 450 milyon Dolar’a alıcı bularak satılan en pahalı sanat eseri rekorunu kırdı.[/inlinetweet] Açık artırma sonucu esere sahip olan kişinin ismi açıklanmadı. Bundan önceki rekor 179 milyon Dolar ile Picasso’nun ‘Les Femmes d’Alger (Version ‘O’)’ tablosuna aitti.

Hoşumuza gidebilecek bir sergi olduğunu duyduktan hemen sonra serginin geçen hafta (ya da 80 yıl önce) bittiğini öğrenmek can sıkıcı olabiliyor. New York’taki Modern Sanatlar Müzesi (MoMA) bu tip kültürel etkinlikleri dijital sergi arşivi oluşturarak telafi etmeyi amaçlamış. Müzenin bu zamana kadar ev sahipliği yaptığı 3 bin 500 sergiye şöyle bir bakmak bile müzenin tematik çeşitliliğini anlamak için yeterli oluyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Ghostly International, 2012 yılında Drip’i hizmete sunarak abonelik sistemiyle müzisyenleri destekleme kararı almıştı.[/inlinetweet] Drip, niş bir uygulama olsa da öncü bir hizmet olarak dikkat çekmişti. Şimdi ise Kickstarter, desteklediği sanatçılara ve üreticilere yardımcı olmak için yeni bir Drip uygulamasıçıkarıyor. Sanatseverler görev başına!

Beş farklı kadın tarafından cinsel tacizle suçlanması ve suçlamaları kabul etmesinin ardından [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Netflix, ünlü Komedyen Louis C. K. ile anlaşmasını sonlandırdı.[/inlinetweet] Komedyenin platformda yayımlanan stand-up özel programı devam etmeyecek olsa da şimdiye kadar yayımlanmış programları Netflix’ten kaldırılmayacak.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Amazon, Yüzüklerin Efendisi’nin televizyon haklarını satın aldığını açıkladı.[/inlinetweet] Birden çok sezonun olacağı belirtilen dizinin çekimleri için Amazon Studios, Tolkien Estate and Trust,HarperCollins ve Warner Bros.’un işbirliği yapacağı söyleniyor. Orta Dünya‘da geçecek hikayenin Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği kitabından öncesinde geçeceği ve yepyeni olacağı not edilirken aynı zamanda bir spin-off dizisinin de çalışmalarına başlanıyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Haziran 2018’de gösterime girecek Deadpool 2 filminin ilk fragmanı yayımlandı.[/inlinetweet] Videonun büyük kısmında Ryan Reynolds’ı Deadpool olarak sanat ikonu Ressam Bob Ross’un taklidini yaparken izliyoruz, fragmansa bu videonun içinde saklı.

Bu haftaki video önerimiz Kültür Tarihçisi ve Küratör Gus Casely-Hayford‘a ait. Casely-Hayford, Afrika’nın gücünü yansıtan hikayeleriyle, özellikle, tarihteki kültürel yıkımları anlayamayanlar için konuşuyor.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


Bir yanıt

  1. buffy avatarı
    buffy

    Da Vinci ‘nin tablosu haberde 450 mio USD değilde 400 mio USD’ye satılmış sanırım. Yoksa ben mi yanlış anladım. Yine çok iyiydi :)

Yorumunuz: