1909’dan bu yana keşfedilen ilk Da Vinci eseri satılıyor

1958 yılında yaklaşık 60 Dolar’a satılan, özel koleksiyona ait tek Leonardo da Vinci tablosu açık arttırma ile yaklaşık 100 milyon Dolar’a satılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

1958 yılında yaklaşık 60 Dolar’a satılan, özel koleksiyona ait tek Leonardo da Vinci tablosu, açık arttırma ile yaklaşık 100 milyon Dolar‘a satılacak. Salvator Mundi adlı tablo 2011 yılında özgünlüğü doğrulanana kadar yüzyıllardır kayıp sayılıyordu.

1909’dan bu yana ilk da Vinci tablosu

Christie’s New York adlı müzayede evi, ’21. yüzyılın en büyük keşfi’ şeklinde adlandırdığı, İsa peygamberin sol elinde kristal bir küre tuttuğu, sağ elini hafifçe kaldırmış şekilde durduğu tabloyu görücüye çıkardı. Salvator Mundi (Dünyanın Kurtarıcısı), enderliği açısından büyük önem taşıyor. Tablo, 1909 yılından bu yana keşfedilen ilk Leonardo da Vinci tablosu olma özelliğini taşıyor. Müzayede evinden Loic Gouzer, “Salvator Mundi, Mona Lisa ile aynı zaman diliminde resmedilmiş. Zaten iki tablo arasında gözle görülür bir benzerlik mevcut. Leonardo da Vinci’nin tablolarına bakarken resimlerden yayılan gizemi tam olarak çözmek mümkün olmuyor. Hem Mona Lisa‘da hem de Salvator Mundi‘de bunu görebiliyoruz.” diyor.

1506-1513 yılları arasında Fransa kralı XII. Louis için yapılan tablonun ilginç bir hikayesi var. Salvator Mundi, 17. yüzyılda İngiltere kralı I. Charles‘ın koleksiyonuna dahil edildi. Tablonun, Charles’ın eşi Fransa prensesi Henrietta Maria‘nın özel salonuna asıldığı düşünülüyor. Daha sonra ise oğulları II. Charles’ın koleksiyonuna yerleştirildi. Ondan sonra Salvator Mundi‘ye yapılan bir sonraki referans, 1763 yılında Buckingham Dükü’nün gayri meşru oğlu Charles Herbert Sheffield tarafından organize edilen bir satışa ait. Sheffield, bugünkü Buckingham Sarayı’nın krala satılmasının ardından, saraydaki sanat eserlerinin açık arttırmaya çıkarılmasını istedi.

Satılmadan önce çeşitli yerlerde sergilenecek

Ondan sonraki 140 yıl boyunca tablo kayıplara karıştı. 1900 yılına gelindiğinde ise, Charles Robinson tarafından Bernardino Luini‘nin (Leonardo da Vinci’nin tarzını benimseyen sanatçılardan biri) eseri zannedilerek satın alındı. Daha sonra ise koleksiyon dağıtılıncaya kadar İngiltere’deki Doughty House‘da kaldı. 1958 yılında Sotheby’da düzenlenen bir açık arttırmada yaklaşık 60 Dolar’a satıldı ve 2005 yılında ABD’deki küçük yerel bir müzayede evinde tekrar satılana kadar da görülmedi. 2005 yılından itibaren 6 yıl boyunca, dünyanın önde gelen Da Vinci uzmanları detaylı araştırmalar ve incelemeler yaptı. En sonunda, tablonun Da Vinci tarafından yapıldığına kanaat getirildi. Tablo, 15 Kasım’da Christie’s müzayede evinde satılmadan önce Hong Kong, San Francisco ve Londra’da sergilenecek. Satışın önemli parçalarından biri de Andy Warhol‘un 1987 yılında vefat etmeden bir yıl önce yaptığı Sixty Last Suppers adlı eser olacak. Eserin yaklaşık 50 milyon Dolar’a satılması planlanıyor.

Kaynak: The Guardian

1958 yılında yaklaşık 60 Dolar’a satılan, özel koleksiyona ait tek Leonardo da Vinci tablosu açık arttırma ile yaklaşık 100 milyon Dolar’a satılacak. Tablo, 1909 yılından bu yana keşfedilen ilk Leonardo da Vinci tablosu olma özelliğini taşıyor. Salvator Mundi adlı tablo 2011 yılında özgünlüğü doğrulanana kadar  yüzyıllardır kayıp sayılıyordu. 1900 yılında Charles Robinson, tabloyu Bernardino Luini’nin (Leonardo da Vinci’nin tarzını benimseyen sanatçılardan biri) eseri zannederek satın aldı. Tablo, daha sonra 1958 yılında Sotheby’da düzenlenen bir açık arttırmada yaklaşık 60 Dolar’a satıldı ve 2005 yılında ABD’deki küçük yerel bir müzayede evinde tekrar satılana kadar da görülmedi. İncelemeler sonunda, tablonun Da Vinci tarafından yapıldığına kanaat getirildi. Tablo, 15 Kasım’da Christie’s müzayede evinde satılmadan önce Hong Kong, San Francisco ve Londra’da sergilenecek.Yorumunuz: