Leonardo Da Vinci’nin el yazmaları internette

Londra’daki Victoria & Albert Müzesi, Da Vinci’nin el yazmalarını dijital ortamda sergilemeye başladığını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya üzerinde ismi en çok bilinen sanatçılardan olmasına rağmen, Leonardo Da Vinci’nin  çizimleri, planları, skeçleri, notları ve teorileri gibi çoğu eserine erişim şu ana kadar akademisyenler dışında mümkün değildi; şimdi bu durum sona eriyor.

Londra’daki Victoria & Albert Müzesi, Da Vinci’nin fikirlerini not ettiği yazmaları dijital ortamda sergilemeye başladığını duyurdu. Da Vinci’nin Milan Dükü için askeri mühendis olarak çalıştığı dönemden kalma notları, çok sayıda fikir ve çizim içeriyor. İsmi verilmeyen bir koleksiyoncunun müzeye bağışladığı Da Vinci’nin ‘Forster Codices’ adı verilen el yazmaları, hayret veren detaylarıyla yüksek çözünürlükteki formatlarda incelenebiliyor (Codex Forster 1, Codex Forster 2, ve Codex Forster 3). İlk bakışta epey karmaşık gelen Da Vinci’nin kendine has sistemiyle karaladığı notların birçoğunu, zamanın rakip düşünür ve mucitlerinden gizlemek adına belirli kodlar altında yazmış olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Open Culture

Londra’daki Victoria & Albert Müzesi, Da Vinci’nin fikirlerini not ettiği yazmaları dijital ortamda sergilemeye başladığını duyurdu. Da Vinci’nin Milan Dükü için askeri mühendis olarak çalıştığı dönemden kalma notları, çok sayıda orijinal fikir ve çizim içeriyor. İsmi verilmeyen bir koleksiyoncunun müzeye bağışladığı notların birçoğunu Da Vinci’nin, rakip düşünür ve mucitten gizlemek adına belirli kodlar altında yazmış olabileceği belirtiliyor.Yorumunuz: