Da Vinci’den ilham alan çizim makinesi

Üç boyutlu kitap üreticisi ve kağıt mühendisi Robert Sabuda, Leonardo da Vinci Robot Topluluğu ile bir araya gelerek bir çizim makinesi üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Üç boyutlu kitap üreticisi ve kağıt mühendisi Robert Sabuda, Leonardo da Vinci Robot Topluluğu ile bir araya gelerek bir çizim makinesi üretti. Da Vinci’nin ‘Robot Şövalye’ olarak adlandırılan ve partilerde gösterdiği oturup kalkabilen ve misafirlere sarılan robotunun aynı zamanda çizim de yapabildiği iddiasından esinle geliştirilen Drawmaton adlı bu makine, şu anda Kickstarter üzerinden fon topluyor.

Leonardo da Vinci’nin Robot Şövalye‘sinin 1495’te Milano’da gösterildiği, bu robotun bir zırh giydiği ve makaralar ve kablolar yardımıyla hareket ettiği söyleniyor. Ross-Hime Tasarım’dan Mark Rosheim bu robotun çizimlerinden yola çıkarak Robot Şövalye’yi BBC için yeniden inşa etmiş ve sonuç aşağı yukarı beklendiği gibi olmuştu. Drawmaton ekibi ise bu robotun aynı zamanda çizim yeteneği de olduğunu düşünüyor.

Bir kol ve bir yazılım geliştiriliyor

Sabuda “Çizim yeteneği insanları zamanın başlangıcından bu yana etkilemişti. Şövalye’nin gerçekten bu yeteneğe sahip olup olmadığını anlamanın vakti geldi diye düşünüyoruz. Tabii ki Şövalye’nin tamamını inşa etmiyoruz. Bu benim uzmanlık alanımın çok çok dışında. Biz sadece çizim yapabilen bir kol ve ona eşlik edecek bir yazılım geliştiriyoruz.” diyor. Yazılım kolun çalışması için değil, mekanik kolun farklı şeyler çizmesini sağlayacak parçaları üretmek için kullanılıyor. Kol bir butonun döndürülmesiyle, tamamen mekanik olarak çalışıyor.

Sabuda ve ekibi da Vinci’nin Codex Atlanticas eserini inceleyerek çizim makinesini üretti.

Drawmaton kiti lazerle kesilmiş ahşap ve metal parçalardan oluşuyor. Kullanıcı bu parçaları kendisi birleştiriyor. Drawmaton’un Robot, Gambler ve Slayer adında üç farklı versiyonu bulunuyor. Tüm versiyonlar aynı şekilde çalışıyor. Sadece görünümleri farklı.

Ahşap diskler

Drawmaton’u çalıştıran kolun döndürülmesiyle birlikte, ahşap bir diskin dış yüzeyini takip ederek çizim yapıyor. Bu disklerin dış yüzeyindeki girinti ve çıkıntılar, çarklar aracılığıyla kalem tutan el bölümüne iletildiğinde ortaya tek bir çizgiden oluşan çizimler çıkıyor.

Proje kapsamında 8 adet ahşap disk üretildi ancak ekip, kullanıcıların kendi disklerini üretecekleri bir yazılım üzerinde çalışıyor. Böylece dijital çizimler ahşap disklere dönüştürülebilecek.

Kickstarter’da Robot Drawmaton kiti ve iki adet disk için 99 Dolar talep ediliyor. Eğer her şey plana göre giderse ilk teslimatların 2019 Haziran ayında yapılması bekleniyor. Belki Drawmaton’un çizimleri çok etkileyici olmayabilir ama evinize gelen biri salonunuzda Drawmaton’u görünce “Bu ne?” diye sormama ihtimali oldukça düşük.

Kaynak: New Atlas

Üç boyutlu kitap üreticisi ve kağıt mühendisi Robert Sabuda, Leonardo da Vinci Robot Topluluğu ile bir araya gelerek bir çizim makinesi üretti. Da Vinci'nin 'Robot Şövalye' olarak adlandırılan ve partilerde gösterdiği oturup kalkabilen ve misafirlere sarılan robotunun aynı zamanda çizim de yapabildiği iddiasından esinle geliştirilen Drawmaton adlı bu makine, şu anda Kickstarter üzerinden fon topluyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği