Kickstarter’dan sanatçılara özel kitle fonlama hizmeti

2012 yılında hizmete giren ve abonelik sistemiyle müzisyenlerin desteklenmesini sağlayan Drip uygulaması artık Kickstarter'da da kullanılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Albüm etiketi Ghostly International, 2012 yılında Drip’i hizmete sunarak abonelik sistemiyle müzisyenlerin desteklenmesine imkan sağladı. Drip, niş bir uygulama olsa da öncü bir hizmetti. Zira aradan geçen birkaç yılın ardından piyasadan silinmek yerine Kickstarter’ın bir parçası haline geliyor.

Sanatçıların, yazarların, oyun tasarımcılarının, müzisyenlerin ve film yapımcılarının projelerine bağış toplamak için Kickstarter’ı kullandığı gibi Drip, insanların etraflarındaki yaratıcı fikirler için fon oluşturmasını sağlayacak.

Geçtiğimiz yıllarda çevrimiçi içerik üreticilerinin (YouTuber’lar, blogger’lar, podcast yayını yapanlar) Flattr, Patreon ve Steady gibi abonelik araçları kullandığını gördük. Öte yandan, kendi projelerine uygun abonelik araçları bulamayan birçok sanatçı ve üretici grubu mevcut. Kickstarter’ın yeni Drip uygulaması ile çözmek istediği sorun da bu. Drip’i kullanmak ise oldukça kolay. Projenizi tasvir ediyorsunuz. Abonelerinize ne sunacağınızı belirtiyorsunuz; projelerinize erişim, son çıkanlar, yapım aşamasındaki projelerinizle ilgili güncellemeler vb… Böylece isteyen herkes sadece proje haline gelen değil devam etmekte olan bütün çalışmalarınıza destek sağlayabiliyor.

Şimdilik herkese açık değil

Her bir Drip uygulaması, üreticinin ivme kazanmasına yardımcı olmak için kurucu üyelik süreci oluşturarak başlıyor. Bu süreçte üreticiler hayranlarını, arkadaşlarını ve potansiyel destekçilerini cezbetmek için çalışıyor. Üreticiler, başlangıç yardımları için kurucu üyelere özel ödüller veya statüler verebiliyor. Kickstarter’ın Drip uygulaması şimdilik sadece belirli kişilere açık. Şu anda Drip uygulamasını kullanan sanatçılar ve üreticiler kendi alanlarında oldukça yetkin olan kişiler. Uygulamanın önümüzdeki yıl başka üreticilere de sunulması planlanıyor. Sisteme kaydolarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Kaynak: Kickstarter Blog

Albüm etiketi Ghostly International, 2012 yılında Drip'i hizmete sunarak abonelik sistemiyle müzisyenlerin desteklenmesine imkan sağladı. Drip, niş bir uygulama olsa da öncü bir hizmetti. Şimdi de Kickstarter, desteklediği sanatçılara ve üreticilere yardımcı olmak için yeni bir Drip uygulaması çıkarıyor. Geçtiğimiz yıllarda çevrimiçi içerik üreticilerinin (YouTuber'lar, blogger'lar, podcast yayını yapanlar) Flattr, Patreon ve Steady gibi abonelik araçları kullandığını gördük. Öte yandan, kendi projelerine uygun abonelik araçları bulamayan birçok sanatçı ve üretici grubu mevcut. Kickstarter'ın yeni Drip uygulaması ile çözmek istediği sorun da bu. Drip'i kullanmak ise oldukça kolay. Projenizi tasvir ediyorsunuz. Abonelerinize ne sunacağınızı belirtiyorsunuz; projelerinize erişim, son çıkanlar, yapım aşamasındaki projelerinizle ilgili güncellemeler vb... Böylece isteyen herkes sadece proje haline gelen değil devam etmekte olan bütün çalışmalarınıza destek sağlayabiliyor. Kickstarter'ın Drip uygulaması şimdilik sadece belirli kişilere açık. Uygulamanın önümüzdeki yıl başka üreticilere de sunulması planlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği