Patreon 3 milyon destekçiye ulaştı

İçerik üreticilerinin abonelik servisi sunmasını sağlayan üyelik platformu Patreon toplam 3 milyon 'patron'a ulaştığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İçerik üreticilerinin abonelik servisi sunmasını sağlayan üyelik platformu Patreon toplam 3 milyon ‘patron’a ulaştığını açıkladı. Yani sitede 3 milyon kişi, yaratıcı içerik üreticilerinin çevrimiçi içerikleri için aylık ödeme yapıyor. Geçtiğimiz yıl patron sayısı 2 milyon olarak açıklanmıştı.  Yani bir yılda yüzde 50 oranında bir artış söz konusu.

Patreon, YouTube’da müziklerini paylaşan Jack Conte tarafından, hayranlarının müziklerine katkıda bulunmasını kolaylaştırmak için kurulmuştu. Patreon’u 2013 yılında, üniversiteden oda arkadaşı Sam Yam ile birlikte kuran Conte, “Patreon düzenli içerik üreten kişilere özel bir Kickstarter gibi.” diyor. Platform, yapılan bağışlardan yüzde 5 pay alıyor. Ayrıca bazı işlem ve ödeme ücretleri de alınıyor.

Conte’nin kendisi için, YouTube reklamları dışında bir gelir kaynağı olarak kurduğu site bugün kendi başına büyük bir işletmeye dönüştü. 6 yıl önce kurulan site toplamda 105 milyon Dolar’ın üzerinde yatırım aldı.

İçerik üreticilerine 1 milyar Dolar

3 milyon patronu aşmanın yanı sıra şirket 2019 içinde, 1 milyar Dolar ödeme sınırının da aşılacağını düşünüyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında Patreon içerik üreticilerine kuruluşundan bu yana toplam 350 milyon Dolar ödediğini ve sadece 2018’de 300 milyon Dolar değerinde ödeme yapılacağını açıklamıştı. Şirket her yıl içerik üreticilerine ödediği parayı ikiye katladığını belirtti.

Birçok popüler içerik platformunun, içerik üreticilerine çalışmaları üzerinden direkt olarak para kazanma imkanı verdiğini söylemek gerek. Örneğin YouTube birkaç yıldır içerik üreticilerine bahşiş verme imkanı sunuyor. Geçtiğimiz yıl üreticiler için kanal üyeliği, yan ürünler ve ilk gösterimler gibi farklı para kazanma imkanları da sunulmuştu. Ancak Patreon tek bir platforma hizmet vermemesi açısından önemli. Podcast yayıncıları, yazarlar, müzisyenler ya da video üreticileri Patreon üzerinden işlerini paraya dökebiliyor.

Dahası, Patreon 2019’da yeni para kazanma yöntemleri sunacağını açıkladı. Bunlar arasında, içerik üreticileri adına yan ürün üretme gibi yöntemler de bulunuyor. Yan ürün pazarına girişin en önemli sebeplerinden birisi, şirketin geçtiğimiz yıl Kit adlı girişimi bünyesine katmış olması.

Şirketten yayımlanan bir blog gönderisinde, “Büyümeye devam ettikçe içerik üreticileri için üyelikleri güçlendirme ve onlara destek olma görevimizi sürdürüyoruz. Her üreticinin üyelikten para kazanmasını kolaylaştırmak için yeni geliştirmeler, entegrasyonlar ve özellikler getiriyoruz. Böylece sevdikleri şeyi yapıp üretmeye devam etmelerine yardımcı olmak istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: VentureBeat

İçerik üreticilerinin abonelik servisi sunmasını sağlayan üyelik platformu Patreon toplam 3 milyon 'patron'a ulaştığını açıkladı. Yani sitede 3 milyon kişi, yaratıcı içerik üreticilerinin çevrimiçi içerikleri için aylık ödeme yapıyor. Geçtiğimiz yıl patron sayısı 2 milyon olarak açıklanmıştı.  Yani bir yılda yüzde 50 oranında bir artış söz konusu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği