Amanda Palmer’dan kitle fonlama deneyi

Müzikal alanda bir öncü olmak kolay değil. Fakat Müzisyen Amanda Palmer ‘kitle fonlama sitesi’ Patreon vasıtasıyla yeni albümünü yayımlayarak bunu başardı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde ‘öncü olunabilir’ alanlar her geçen gün artıyor. Haftanın Özeti’nde yer verdiğimiz bazı haberler de bunun örneği olabiliyor. Müzikal alanda bir öncü olmak ise kolay değil. Fakat Müzisyen Amanda Palmer bunu başardı. Palmer, şirketlerden bağımsız olarak ‘içerik fonlama sitesi’ Patreon vasıtasıyla yeni albümünü yayımladı. The Legendary Pink Dots‘un kurucusu Edward Ka-Spel ile birlikte ‘I Can Spin A Rainbow’ isimli albümü yayımlayan müzisyen, oldukça mutlu ve içerik fonlama sistemine güveniyor.

Patreon nasıl çalışıyor?

Patreon’daki sistem genel olarak kişilerin üretim süreçlerinden önce hayran/abone/dinleyicileri tarafından tarafından fon toplamasıyla işliyor. Yani sanatçıların –ya da içerik üreticilerinin- işlerini görmeden onların bunu yapabilmesi için fonlama yapılıyor.

Digital Trends ile röportaj yapan Palmer, albümün oluşum sürecinden Patreon’un işleyişine kadar birçok konuya değindi. ‘Şirkete bağlı olduğu için sözleşmesi gereği 12 ayda bir hazır olmasa da bir şeyler yayımlamak zorunda olmamasının kendisini mutlu ettiğini belirten’ Palmer bu konudaki tecrübesini 15 senelik müzisyenlik hayatında yayımladığı 8 albümüne borçlu. Müzisyen kitle fonlamasıyla ilgili olarak “Bunun müziği satmakla ilgili olmadığına dair kendime sürekli hatırlatma yapmak zorunda kaldım. Bu, müzik yapmakla ilgili. Benim için bu ikisi o kadar ayrılmaz(dı) ki bunu başarmak için çok fazla psikolojik çalışma yapmam gerekti. Benim için gerçek bir kurtuluştu,” dedi. Müzisyenin dinleyicilerinden tek istediği albümü ‘adamakıllı kulaklıklarla’ dinlemeleri ve paylaşmaları.

Bonus: Albümün ilk videosu Mart ayında yayımlanmıştı.

Kaynak: Digital Trends

Müzikal alanda bir öncü olmak kolay değil. Fakat Müzisyen Amanda Palmer ‘kitle fonlama sitesi’ Patreon vasıtasıyla yeni albümünü yayımlayarak bunu başardı. Patreon’daki sistem genel olarak kişilerin üretim süreçlerinden önce hayran/abone/dinleyicileri tarafından tarafından fon toplamasıyla işliyor. 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği