Haftanın Özeti: 160

13 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Kendi branşında tüm otoritelerce dünyanın en iyisi olarak kabul edilen, 46 defa dünya rekorunu kıran Olimpiyat Şampiyonu Milli Halterci [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Naim Süleymanoğlu, siroza bağlı karaciğer yetmezliğinden hayatını kaybetti.[/inlinetweet] 28 Eylül’den beri yoğun bakımda tedavi gören sporcunun en son 11 Kasım’da acil ameliyata alındığı ifade edildi.

Süleymanoğlu’nun Olimpiyat ve dünya şampiyonluğu bulunuyordu.

Bu hafta [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]İran-Irak sınırında 7,3 şiddetinde bir deprem meydana geldi.[/inlinetweet] Olay sonucu iki ülkeden yaklaşık 400 kişinin hayatını kaybettiği,en az 5 bin 600 kişininse yaralandığı bildirildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Ercan, depremin etkisinin en az bir hafta devam edeceğini, artçılarınınsa 10 gün boyunca hissedileceğini söyledi.

En çok hasarı İran/Kasr-ı Şirin şehrindeki yapıların aldığı, en fazla ölü ve yaralı sayısının da bu kentte olduğu öğrenildi.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Forbes, ‘En Zengin 100 Türk’ listesini 12. kez açıkladı.[/inlinetweet] Türkiye’deki zenginlerin toplam serveti bu yıl 2016’ya göre 8,2 milyar Dolar artarak 102,9 milyar Dolar’a ulaştı. Tanıdık isimlerden oluşan listenin başında 3,7 milyar Dolarlık servetiyle Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker yer alıyor. Onu 3 milyar Dolar’la Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin takip ediyor. Listede yer alan isimlerin servetlerinin Türkiye sınırlarını aşıyor olması dikkat çekiyor, Murat Ülker ve Ferit Şahenk (Doğuş Holding) gibi isimlerin servetlerinin büyük bölümü yurtdışındaki yatırımlarından geliyor. Listenin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker.

Dubai merkezli havayolu şirketi Emirates, geçtiğimiz hafta başlayan Dubai Air Show kapsamında 15,1 milyar Dolarlık Amerikan yapımı Boeing 787-10 Dreamliners satın aldı. (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eylül ayında ABD Başkanı Donald Trump ile New York’ta görüşmesinin ardından da THY, Amerikan Boeing firmasından 40 adet 787-9 Dreamliner almak üzere anlaşmaya varmıştı). Trump, aralarında gerginlik yaşanan Katar ve Suudi Arabistan lideriyle de görüşmüş, Katar’ın ABD’den 12 milyar Dolarlık savaş uçağı, Suudi Arabistan’ın ise 110 milyar Dolarlık silah satın alması konusunda anlaşmıştı.

Zimbabwe’yi yaklaşık 40 yıldır yöneten 93 yaşındaki Devlet Başkanı Robert Mugabe’nin Başkan Yardımcısı Emmerson Mnangagwa‘yı görevden alarak, yerine eşi Grace Mugabe‘yi getirmek istemesinin ardından ordu yönetime geçici olarak el koyduğunu açıkladı. Mugabe ve eşi ev hapsinde tutulurken, ordu müdahalenin darbe olmadığınısöylüyor.

Ordunun Mugabe’nin istifasını talep ettiği, Mugabe’nin ise bunu reddettiği bildirildi.

New York merkezli [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]GiveDirectly, Kenya’daki 6 bin vatandaşı kapsayacak ve 12 yıl sürecek bir vatandaşlık maaşı deneyi başlattı.[/inlinetweet] Deneyin ilk sonuçlarının önümüzdeki bir ya da iki yıl içinde alınması bekleniyor. Kurumun yaptığı açıklamaya göre, deneye katılan Kenyalılar ilk maaşlarını hafta başında aldı. 40 farklı köyde yaşayan 6 bin kişi önümüzdeki 12 yıl boyunca her ay 20 Dolar’dan biraz fazla bir maaş alacak.

BioScience dergisi 184 ülkeden 15 bindenfazla bilimcinin imzaladığı, ‘Dünya Bilimcilerinden İnsanlığa Uyarı: İkinci Bir Duyuru’ (‘World Scientists’ Warning to Humanity: A Second Notice’) başlıklı bir makale yayımladı. Dünyanın insan eliyle tahribatına yönelik bir uyarı niteliğindeki yazı mevcut gidişatın getirdiği tehlikelere dikkat çekerek durumu iyileştirmek için çözüm önerileri sunuyor. Makalede karada ve denizde korunmuş vahşi alanların oluşturulması, yasadışı avlanma karşıtı düzenlemelerin sıkılaştırılması, yenilenebilir ve yeşil enerji kaynaklarının kullanımının artırılması, aile planlaması ve kadınlara eğitim veren programların geliştirilmesi gibi öneriler yer alıyor. Bilimcilerin insanlığa ilk uyarısıysa 1992 yılında Endişeli Bilimciler Birliği (Union of Concerned Scientists) tarafından yayımlanmıştı.

Endonezya’nın Cava adasındaki Yogyakarta kentinde yer alan De ARCA Heykel Müzesi’nde bulunan balmumu Adolf Hitler heykeli, ziyaretçilerin çekilen fotoğrafları sosyal medyada paylaşması sebebiyle kaldırıldı. Kaldırılmadan önce Auschwitz toplama kampı kapılarına ait bir fotoğrafın önünde sergilenen heykelle çekilen pozlarda kişilerin gülümsediği hatta bazılarının Nazi selamı verdiği görülüyordu. Kimileri fotoğrafları Yahudi Soykırımı konusundaki eğitimsizliğe verse de İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden araştırmacı Andreas Harsono fotoğrafların, dünyanın en kalabalık Müslüman halkına sahip Endonezya’daki Yahudilik karşıtı duyguları yansıttığınısöylüyor.

Geçtiğimiz yıl Cava/Bandung’da Nazi temalı bir kafe kapatılmıştı.

Hong Kong merkezli video yapım şirketi Visual Suspect dünyanın yüzeyi ve 2 bin km arasındaki alçak yörüngeden (low earth orbit) drone çekimleri yapmış. Farklı yüksekliklerde kaydedilen görüntülerle hazırlanan video Yunanistan’ın Folegandros Adası’ndan harika manzaralar içeriyor. Küçük bir mola zamanı…

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


Bir yanıt

  1. buffy avatarı
    buffy

    Da Vinci ‘nin tablosu haberde 450 mio USD değilde 400 mio USD’ye satılmış sanırım. Yoksa ben mi yanlış anladım. Yine çok iyiydi :)

Yorumunuz: