Haftanın Özeti: 159

6 - 12 Kasım 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’ye gelen [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Elon Musk, Anıtkabir’de çektiği fotoğraflarla Türkiye gündemine damga vurdu.[/inlinetweet] Anıtkabir’de verdiği pozu ve Atatürk Mozolesi’ne bıraktığı çiçekleri paylaşan Musk, resmin altına İngilizce olarak ‘Üç kırık kaburga, delik bir akciğer ve yine de savaştı’ notunu düştü. Paylaşımların ardından ABD’de ‘Atatürk’ aramalarında ciddi bir artış görüldü. Öte yandan, Erdoğan’la yapılan görüşmenin ana amacının Türksat 5A-5B uydularının uzaya SpaceX aracılığıyla fırlatılması olduğu, Türkiye’nin Airbus ile anlaşma yapacağı, SpaceX’in ise alt tedarikçilerden biri olacağı belirtildi.

2016 yılındaki Panama Belgeleri‘nden bu yana en büyük ikinci sızıntı olarak anılan Paradise Belgeleri varlıklarını vergi cennetlerinde saklayan büyük işletmeleri, devlet başkanlarını, önemli siyasetçileri ve sporcuları gözler önüne serdi. 19 adet vergi cennetini kapsayan belgeler Süddeutsche adlı Alman gazetesi tarafından gün yüzüne çıkarıldı. Paradise Belgeleri’nde adı geçen önemli kişiler ve şirketler arasında Kraliçe II. Elizabeth, Donald Trump, ABD Ticaret Bakanı Wilbus Ross, Facebook, Twitter, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun danışmanı Stephen Bronfman, Nike, Apple ve hammadde ticareti yapan en büyük şirketlerden Glencore; hatta şarkıcı Bono ve Madonna dahi yer alıyor. Türkiye’den Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarının şirketlerinin de çıkması üzerine Yıldırım “gizlimiz saklımız yok” şeklinde bir açıklama yaptıİlişkiler ağını merak edenler için bir yazı önerimiz var

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan‘ın başkenti Riyad’a atılan füzenin hemen ardından bir de aralarında bir Prens ve üst düzey yetkililerin bulunduğu helikopterin düştüğü öğrenildi. Kazada hayatını kaybedenler arasında Prens Mansur bin Mukrin de var. Daha sonra yapılan bir açıklamayla aralarında milyarder yatırımcı Prens El-Velid bin Talal‘ın da bulunduğu en az 11 prensin gözaltına alındığı duyuruldu. Prenslerin ünlü lüks otel zinciri Ritz Carlton’da tutulduğu söyleniyorÜlkeyi daha iyi anlamak isterseniz, bir kılavuz var

Lübnan Başbakanı Saad al-Hariri Aralık 2016’dan beri devam ettiği görevinden suikast girişiminden korktuğu gerekçesiyle istifa ettiğini açıkladı. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dan yapılan bir yayında konuşan al-Hariri, İran’ı Lübnan’ın da dahil olduğu bazı bölge ülkelerine korku ve yıkım getirdiği gerekçesiyle eleştirdi, İran tarafından desteklenen Hizbullah’ın etkisinin Lübnan’da giderek arttığına dikkat çekti. Al-Hariri’nin babası, eski Lübnan Başbakanı Rafik al-Hariri, 2005 yılında Hizbullah tarafından düzenlendiği iddia edilen bir suikasta kurban gitmişti.

İran’dan yapılan açıklamada, al-Hariri’nin istifasının bölgede gerginlik yaratacağı söylenirken yapılan suçlamaların asılsız olduğu belirtildi.

Hürriyet Gazetesi’nin silah satıcıları ve tamircileri ile yaptığı röportaja göre bireysel silahlanmanın giderek arttığı Türkiye’de kontrolün yetersiz kaldığı internetten ruhsatsız silah satışları rekora koşuyor. Umut Vakfı’nın derlediği veriler kelimenin tam anlamıyla ürpertici. Buna göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Türkiye’de yüzde 85’i ruhsatsız 25 milyon bireysel silah bulunuyor[/inlinetweet], bu yıl ateşli silahların kullanıldığı olaylarda bin 722 kişi öldü; 2 bin 874 kişi ise yaralandı. İlginç bir detay olarak ruhsatlı silah sayısı azalırken ruhsatsız silah sayısında artış gözleniyor.

Veriler, polis sorumluluk bölgesinde 2015 yılında 100 bin 836 silah ruhsatı verildiğini, bu yıl ise rakamın 63 bin 453’e düştüğünü gösteriyor.

Sera gazı salınımlarının azaltılması ve küresel ısınmanın 2 santigrat derece ile sınırlandırılması için ülkelerin 2020’ye kadar alması gereken önlemlerin kararlaştırıldığı, Aralık 2015’te imzalanan Paris Anlaşması’na Suriye ve Nikaragua’nın da katılmasıyla ABD anlaşmada yer almayan tek ülke olarak kaldı.

ABD Başkanı Donald Trump, eski başkan Barack Obama’nın imzaladığı anlaşmadan çekilme kararı almıştı.

ATM’lerin kaderi telefon kulübeleri ile aynı olabilir. Nakit kullanımının azalması sebebiyle İngiltere’de 10 bin ile 55 bin adet ATM’nin kapanma riskiyle karşı karşıya olduğu açıklandı. Nakit çekme işlemi yılda yüzde 5 azalırken büyük bankaların bağımsız ATM operatörlerine değişim ücreti ödemek istememesi oldukça anlaşılır bir durum. İngiltere Merkez Bankası Direktörü Victoria Cleland İngiltere’de dolaşımda olan nakit miktarının şimdiye kadar görülen en yüksek seviyede olduğunu ve tüm işlemlerin yüzde 45’inin nakit ile yapıldığını söyledi.

Nakdin ölmekte olduğuna dair yapılan açıklamalar biraz zamansız görünüyor.

Dünya genelinde 500 şehir toplu taşıma, temiz enerji, atık tasfiyesi, eğitim, Wi-Fi noktalarının sayısı, devlet hizmetlerine çevrimiçi erişim ve çevreyi koruma gibi 18 farklı kategoride sınıflandırıldı. İşte geleceğe en hazır 10 şehir;

 1. Kopenhag: Temiz enerjiye yatırım yapan Kopenhag, 2025 yılına kadar şehrin karbon salınımını 0’a düşürmeyi amaçlıyor.
 2. Singapur: Şehir, dünyanın en düşük maliyetli toplu taşıma ağlarından birine sahip.
 3. Stockholm: Yenilenebilir enerji kaynakları, İsveç enerji üretiminin yüzde 52’sini oluşturuyor.
 4. Zürih: İsviçre’nin en büyük şehri Zürih, yeşil alanlara büyük pay verilen bir kentsel plana sahip.
 5. Boston: Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Harvard gibi 2018 yılı Dünya Üniversite Sıralamasında başlarda yer alan okullara ev sahipliği yapıyor.
 6. San Francisco: Dünyanın teknoloji merkezi sayılan Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan San Francisco da girişimcilik konusundaki başarısıyla listede yer alıyor.
 7. Tokyo: Tren hatlarında her yıl 14 milyar yolcu seyahat ediyor.
 8. Amsterdam: Şehir, başarılı programlar ve iyi yapılandırılmış girişim topluluklarıyla ön plana çıkıyor.
 9. Cenevre: Şehirdeki binalarda ve toplu taşıma sistemlerinde enerji tasarruflu altyapıya öncelik veriliyor.
 10. Melbourne: Şehir 4G bağlantısının verimliliği sayesinde listeye girmeye hak kazandı. Ekim ayında yapılan milyonlarca hız testi temel alınarak, ülke çapında mobil internetin indirme hızının 47,49 mbps olduğu anlaşıldı.

Geçtiğimiz günlerde Singularity Üniversitesi’nde bir konuşma yapan Yazar Michael Gelb, tarihin en büyük düşünürlerinden Leonardo da Vinci‘den örnekler sunarak içimizdeki potansiyeli en üst seviyeye çıkarma konusundaki fikirlerini paylaştı. Gelb, yaptığı konuşmada üstün yetenek için temel oluşturduğuna inandığı yedi da Vinci ilkesini paylaştı:

 1. Merak: Hayata karşı dindirilemeyecek derecede meraklı bir yaklaşım izlemek.
 2. İspat: Bilgiyi her zaman tecrübeyle sınamak.
 3. Hissetme: Tecrübenin açıklığa kavuşması için hislerin sürekli olarak geliştirilmesi.
 4. Sfumato: (Rönesans Dönemi’nde kullanılan resim tekniklerinden biri. En iyi örneğinin da Vinci’nin Mona Lisa tablosu olduğu düşünülüyor). Belirsizliği ve kuşkuyu kabullenme gönüllülüğü.
 5. Bilim ve Sanat: Bilim ve sanat, mantık ve hayal gücü arasında denge kurmak.
 6. Vücudi olma: İki eli kullanabilme, vücudu zinde tutma ve dengeyi sağlama.
 7. Bağlantı kurma: Etraftaki her şeyin ve her olayın bağlantısını kavrayabilme.
  Da Vinci’nin insanın içindeki potansiyeli açığa çıkarma yaklaşımları, günümüzde sağlıkla ilgili kabul gören fikirlerle uyuşuyor.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği