Haftanın Özeti: 159

6 - 12 Kasım 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Plaj Kasası (Beach Vault), deniz kenarındayken değerli eşyalarınızın başında bekleme derdini ortadan kaldırıyor. Dev bir vidaya benzeyen, sapsız, kapaklı bir kova olarak tasvir edebileceğimiz kasanın içine cep telefonu ve cüzdan gibi çalınmasını istemeyeceğiniz eşyaları koyuyor, kasayı sivri ucu sayesinde kuma rahatça gömüyor ve kapağını kapatıyorsunuz. Üzerine havlu ve plaj yastığınızı da attıktan sonra kimsenin kasanızın yerini bilmesine imkan yok.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]NeuroPlus, dikkati ve iradeyi artırmak için üretilen klinik onaylı bir kafa bandı.[/inlinetweet] Video oyunları sayesinde davranışsal gelişim ve dikkat gelişimi sağlamayı amaçlayan NeuroPlus, bu zamana kadar başkalarının ürettiği kulaklıkları kullanıyordu. Oyuncular, eğlenceli oyunlar oynarken bir yandan da odaklanma, rahatlık ve sakinlik seviyeleri hakkında gerçek zamanlı bildirimler alarak bu konularda alıştırma yapma imkanı buluyor. Cihazdan en yüksek verimi alabilmek için günde 20 dakika olmak üzere haftada en az 3 gün oynanması tavsiye ediliyor. Ürün Indiegogo’da destekçilerini bekliyor. Satış fiyatının 489 Dolar olması planlanan NeuroPlus’ı şimdi desteklerseniz 349 Dolar’a alabiliyorsunuz.

Su arıtma tesisleri gibi büyük alanlarda su kaçaklarını tespit etmek oldukça zor bir iş. Washington Üniversitesi’nden Profesör Anthony Dichiara liderliğinde yürütülen araştırmaysa bu soruna tesadüfen bir çözüm bulmuş. Elektrik iletkenliği sağlamak niyetiyle kağıdın içine karbon nano-tüpler ekleyen ekip, elde ettikleri elektronik kağıdın su ile temas ettiğinde normalin 3 katı daha fazla şiştiğini ve bunun kağıdın üzerindeki elektrik akımını durdurarak kağıttan güç alan LED ışığı söndürdüğünü fark etmiş.

Bu şekilde üretilen kağıtların boruların çevresine kaplanması ile sızıntıları tespit edecek bir sistem geliştirmeye yönelen ekibin çalışması Journal of Materials Chemistry A dergisinde yayımlandı.
[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Koenigsegg Agera RS, ABD/Nevada’da yapılan hız testlerinde dünyanın en hızlı otomobili oldu.[/inlinetweet] Araç, İsveçli  Yarışçı Niklas Lilja tarafından çift yönde yapılan sürüşlerde saatte 447 km hıza ulaştı.

Geçtiğimiz yıl EICMA Uluslararası Motosiklet Fuarı’nda ikonik Vespa’nın elektrikli versiyonunu tanıtan Piaggio, EICMA 2017’de motosikletin birkaç özelliğini daha açıkladı. Oldukça sessiz ve şık modeliyle Vespa Elettrica, elektrikli motosikletten beklenebilecek birçok özelliğe sahip. 2018’de piyasaya sürülecek motorun fiyatı henüz belirlenmedi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile işbirliği yapan [inlinetweet prefix=”” tweeter=””suffix=””]Lamborghini, pilsiz çalışan elektrikli spor araç üretmeyi planlıyor.[/inlinetweet] Enerji sağlamak için araçta süper kapasitörlü bir sistem kullanılacak. ‘Terzo Millennio’ adlı konsept, enerjiyi karbon fiber nanotüplerde saklıyor. Bu tüpler, bataryalara oranla enerjiyi daha hızlı yayabildiği için performansı da artırıyor. Ayrıca bataryalara kıyasla çok daha hafif bir yapı sunuyor.

Alphabet’e bağlı otonom araç projesi Waymo, önemli bir başarıya imza attı. Şirket Ekim ayının ortalarından beri otonom araçlarını sürücü koltuğunda biri olmaksızın Arizona’daki halka açık yollarda kullanıyor. Deneme sürecinde bir Waymo çalışanı şimdilik yine de araçta bulunuyor. Fakat önde değil; sürücü koltuğunun arkasında.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]2002 yılında Güney Kore’de inşa edilmeye başlanan 35 milyar Dolarlık Songdo, çevre dostu bir şehir olarak tasarlanıyor.[/inlinetweet] Temel hedef araca ihtiyaç duymadan yaşayabilmek. Şehirdeki apartmanlar ve iş merkezleri, otobüs ve metro duraklarına ortalama 12 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. İş merkezi bölgesinde ise hiç konut yok. Şehirde yaklaşık 25 kilometrelik bir bisiklet yolu yer alıyor. Elbette, dahası da var…

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...