Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 8

Kaynak: Wired
10 - 17 Mart 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti‘yle hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

1986’dan beri Austin’de düzenlenen South by Southwest (SXSW) bu yıl da reklamdan sinemaya, teknolojiden televizyona kadar birçok alanda geleceğe ışık tutmaya devam ediyor. Markaların deneyim alanlarıyla, organizasyonun da konuşmacı çeşitliliğiyle şov yaptığı SXSW’daki ağır toplardan biri de Elon Musk’tı. Adını şimdiden klasikler arasına yazdıran Westworld’ün paneline katılan Musk, “Dünya, insanlığın beşiğidir, sonsuza dek beşikte duramazsınız” diyerek yine seviyeyi yükseltti. Aşağıdaki video da Musk’ın kendi oturumundan.

HBO’nun Westworld için SXSW’da böyle şeyler yaptığını hatırlatalım:

Google da bu etkinliği boş geçmedi tabii. Büyükçe bir ev ‘döşeyen’ Google, özellikle ses teknolojileri alanındaki becerilerini yaşattı. Austin, büyük etkinliklerde büyük deneyimler yaşatmak isteyen markalar için ilham ve ibret verici olmaya devam ediyor. Adweek’in tam da böyle bir derlemesi var: SXSW’dan 10 marka aktivasyonu.

Bu kadar SXSW dedik, Bigumigu’yu anmamak olmaz. Site bu yıl da hipster’ın harman olduğu yerden bildiriyor.

Campaign Türkiye tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Agency & Brand of the Year’da 58 dalda ödül verildi. Volkswagen Arena’da yapılan ve YouTube’dan canlı yayınlanan törende TBWA İstanbul yılın ajansı, Vodafone Türkiye de yılın markası seçildi. Son yıllarda yaptığı 10 Kasım reklamlarıyla yeni bir Atatürk’ü anma geleneği yaratan Koç Holding ve Publicis İstanbul da onur ödülüne layık görüldü.

İlginç ve geniş çaplı bir krizle tanıştık bu hafta. Orb Media’nın yayımladığı bir araştırmaya göre birçok şişe su markasının sularında plastik parçacıklara rastlandı. Her biri insan saçından daha geniş kalın olan bu parçacıkların, insan sağlığına zarar verdiğine dair net bir kanıt olmadığı da iddia ediliyor. Bu son cümleyi tüketicilere anlatmak o kadar da kolay olmayacaktır tabii.

Ucuz hava ulaşımı denilince akla ilk gelen şirketlerden biri olan Ryanair Türkiye pazarına giriyor. Dublin merkezli havayolu şirketi, Haziran ayından itibaren Dublin ve Bratislava’dan Dalaman’a direkt uçuşlara başlayacak.

Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden biri olan Migros, farklı şehirlerden 73 mağazayı devraldığını duyurdu. 105 milyon TL karşılığında yapılan anlaşmaya göre Makro Market tarafından 53’ü İstanbul’da, 3’ü Tekirdağ’da işletilmekte olan toplam 56 adet Uyum mağazası ve Antalya’da işletilmekte olan 17 adet Makro Market mağazası Migros’a geçti.

Merkez ofisini İngiltere’den Rotterdam’a taşıma kararı alan Unilever, Türkiye’de de yeni B2B sipariş uygulaması SiparişDirekt ile dikkat çekti. Şirket bu yolla distribütörlerin siparişlerini site üzerinden alarak kolay erişilebilir bir satış platformu yaratmayı amaçlıyor.

Ünlü oyuncak markası Toys “R” Us ABD’deki mağazalarını kapatma kararı verdi. 740 mağazayı kapatarak 30 bin kişinin işine son verecek olan şirket, geçtiğimiz Eylül ayında 5 milyar Dolar’lık borç nedeniyle iflas erteleme kararı almıştı.

Ikea, kendisinden dolap alıp onu monte etmeye çalışırken huzuru kaçan çiftlerin (hayır ben beceremiyor değilim, sen yanlış vidayı taktırdın!) sesini duydu. Geçtiğimiz Eylül ayında, kısaca ‘işin ehlini bulma sitesi’ olarak tanımlanabilecek TaskRabbit’i satın alan Ikea, Amerika’da bu birimi kendi satış sürecine entegre etmeye başladı. Ne kadar benimsenir, bilemeyiz tabii.

J. Walter Thompson’da 2014’ten bu yana CCO (Chief Creative Officer) olarak görev yapan Matt Eastwood kendi kararıyla ajanstan ayrılıyor. Eastwood’u 2015 Kristal Elma Festivali’nden hatırlıyoruz.

2014’ten beri TBWA İstanbul’da görev yapan Can Bilginer, kreatif direktör unvanıyla McCann İstanbul’a katıldı. Bilginer’in geçmişinde Alametifarika ve Y&R İstanbul gibi ajanslar da var.

2010’da kurulan ve şu an tam hizmet ajansı olarak hayatına devam eden AFF Reklam da yurt dışında ofis açan ajanslar arasına katıldı. Ajans, Dubai’de açtığı ofiste 12 kişiyle hizmet verecek.

Marketing Türkiye’nin Mart sayısında uzun bir Arda Erdik röportajı var. “Neredeyse hiç TV izlemiyorum, gaze­teyi ayda yılda bir, kafede denk geldiğimde okuyorum. Evdeki büyük ekranı Netflix, Blu TV, iTunes, YouTube falan izlemek için kullanıyorum” cümleleri günümüzün özeti gibi. Ama röportajı buraya taşımamın asıl nedeni, derginin Arda Erdik’i “Yeni dönemin Ali Taran’ı, Hulusi Derici’si, Serdar Erener’i” şeklinde tanıtması. Yıldız reklamcı kavramının dönüşümünü de katıp masaya yatırmalık, uzun uzun işlemelik bir konu olabilir.

Facebook’un ardından Google da kripto para ve ICO reklamlarını yasaklayacağını duyurdu. Haziran ayında başlayacak olan uygulama, riskli finansal ürünleri yasaklama politikasının bir parçası. Öte yandan, Bloomberg‘in haberine göre, Facebook’ta kripto para reklamları yasağı delmenin bir yolunu buldu. Bitcoin’deki ‘o’ harfini ‘0’ ile değiştirerek kelimeyi farklı şekilde yazmak gibi mesela.

Apple, pek beklenmeyecek bir hamleyle, dijital dergi platformu Texture’ı satın alıyor. Aylık 10 Dolar gibi bir ücretle 200’den fazla dergi okumaya imkan veren uygulamayı “dergiciliğin Netflix’i” şeklinde özetleyebiliriz. Ya da en temizi “Türkiye’deki Dergilik gibi” diyelim. Değerli dergi içeriğine ulaşmanın en basit yolu olan bu sistem, pek çok yayın için de hayat öpücüğü anlamına geliyor.

Discovery Network tarafından satın alınan NTV Spor, bugün (cumartesi) son kez yayına çıkıp saat 22.30’da yerini DMAX’e bırakacak. Globalde 11 yıllık geçmişi olan ve 20-49 yaş arası erkek kitleyi hedefleyen kanalla ilgili detayları şu röportajda bulabilirsiniz.

‘Geleneksel’ medyadan YouTube’a geçiş yapanlardan biri de Şirin Sever. Bazıları Şirin Sever adlı kanalında röportajlarına devam ediyor. Yeni konuk oyuncu Nejat İşler.

Açıkhava Reklamcılar Vakfı (ARVAK) tarafından düzenlenen A Awards için başvuru süreci başladı. Jüri başkanlığını Concept’ten Kerem Özkut’un üstlendiği yarışma için son başvuru tarihi 13 Nisan. Ödül töreni ise 14 Mayıs’ta Rahmi Koç Müzesi’nde yapılacak.

Son başvuru tarihi 19 Mart olan Kırmızı Ödülleri ise yeni bir format denemesinde bulunuyor. Jüride yer alan isimlerden İlker Zaharya ile kısa bir WhatsApp röportajı yapılmış.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin yeni dekanı Hasan Bülent Kahraman oldu. Kahraman, aynı zamanda üniversitenin rektör yardımcılığı görevini yürütmeye devam edecek.

Durumlar böyle. Haftaya yine görüşmek üzere, iyi tatiller!

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği