Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti: 58

23 Şubat - 2 Mart 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyada pazarlama iletişimi alanında olup bitenler.

Haftanın Pazarlama İletişimi Özeti ile hafta içi vakit darlığından gerekli özeni gösteremediğiniz gelişmeler, tartışmalar, öne çıkan projeler, trendler, çok konuşulanlar, gözden kaçanlar derken hızlıca haftayı toparlamak  ve gelecekte dönüp bakılacak iyi bir arşiv oluşturmak niyetindeyiz. Okurken linklere dikkat, her şey linklerde.

Akıllı telefon üreticileri iki yeni furyanın fitilini ateşlemiş durumda: 5G destekli modeller ve katlanabilir modeller. Geride bıraktığımız hafta Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) ikisinden de bolca gördük. 5G teknolojisinin genele yayılmasına epeyce zaman var ama bu noktada hangi marka ne adım atmış merak ederseniz haberimizde özet bilgi bulabilirsiniz. Katlanabilen telefon tarafında ise yüksek fiyatların da etkisiyle “Ne gereği vardı şimdi?” sorusu ağır basıyor gibi. Burada Samsung Galaxy Fold ile Huawei de Mate X ile öncü olmaya çalışıyor.

Bu özette, markaların kendi alanları dışına çıktığı bir dönemden geçtiğine sık sık değindik. Spor giyim markası New Balance İngiltere’de bar işine girdi. Bu mekanın farkı, parayla değil de koşulan mesafeyle ödeme yapılması. 2019 Londra Virgin Money Maratonu için sponsor olduğu bara “The Runaway” ismini veren marka, bu mekanın sporcular için buluşma ve sosyalleşme alanı olmasını hedefliyor.

Yapı market zinciri Praktiker 2014’te Türkiye’deki hisselerini Uygulama Yapı Marketleri A.Ş.’ye devretmişti. Türkiye’deki 16 Praktiker mağazasının olan bu şirket de konkordato isteyenler kervanına katıldı.

Yine daha önceki haftalarda Victoria’s Secret’ın zor günler geçirdiğinden bahsetmiştik. Defilelerinde büyük beden modellerin boy gösteremeyeceğini açıkladıktan sonra tepkilerin hedefi olan marka, değişen güzellik algısıyla ve ‘bedenimle mutluyum’ hareketiyle de mücadele etmek zorunda. Victoria’s Secret son olarak, bu yıl içinde Kuzey Amerika’da 53 mağazasını kapatacağını açıkladı. Bu rakam, bölgedeki mağazalarının yüzde 3’üne denk geliyor. Sebep yukarıda değindiğim güzellik algısı mı yoksa çevrimiçi alışverişin yükselişi mi bilemiyoruz tabii. Zira markanın mağaza satışları geçtiğimiz yıl yüzde 3 oranında azalmış.

Abonelik modeli, özellikle tüketici elektroniği ve otomobil sektöründe ciddi şekilde ilgi görmeye başladı. İrlanda merkezli havacılık şirketi Ryanair de benzer bir uygulamayla karşımızda. Yıllık ücreti 199 Avro olan uygulama, yaklaşık 7 uçuşla kendini amorti ediyor.

Aboneliğin esas kullanım alanlarından biri olan medya tarafında da ilginç bir tartışma var. Guardian tarafından uygulanan bağış sistemi mi, yoksa New York Times’ın önemli başarılar elde ettiği abonelik sistemi mi? İlgilenirseniz, Journo’da konunun uzunca bir değerlendirmesi var.

İngiltere’nin en büyük iki yayın kuruluşu BBC ve ITV hem kendi yapımlarının hem de ortak yapımlarının yer alacağı bir dizi yayın platformu kuruyor. BritBox adlı platform Netflix’in en önemli rakiplerinden biri haline gelmeyi hedefliyor. İngiliz dizilerinin öncülerinden olan ikilinin halihazırda Kuzey Amerika’da bir ortaklığı bulunuyor.

Webrazzi Türkiye’de çevrimiçi film izlenebilecek ücretli ve ücretsiz 11 platformu sıralamış. El altında tutmakta fayda olabilir.

Medyaya dair son bir haber: Merkezi ABD’de bulunan Haber Tasarım Derneği (Society For News Design) tarafından her yıl düzenlenen “Dünyanın En İyi Tasarımlı Gazeteleri” yarışmasının 2019 finalistleri belli oldu. Kazananın 4 Nisan’daki törenle açıklanacağı yarışmada tek ölçüt estetik değil. İçerik, çeşitlilik, istikrar gibi noktalar da dikkate alınıyor. Şurada bulabileceğiniz finalistlerden biri de ABD’de yerel bir gazete olan The Villages Daily Sun.

Geçtiğimiz Eylül ayında resen faaliyete başlayan Amazon Türkiye’nin pazarlama biriminin başına Özgür Ünlü getirildi. Ünlü, girişimciliğiyle farklı bir portre çiziyor.

Uzun yıllardır Google Türkiye’nin başındaki isim olan Bülent Hiçsönmez EMEA Gelişmekte Olan Pazarlar Bölge Müdürü unvanıyla Google’ın İrlanda ofisine transfer oldu.

MediaCat CMO Society benzeri yeni bir oluşumun tanıtımını yaptı. Creative Society adlı platform, kreatif kökenli ajans başkanı, ajans başkan yardımcısı ya da üst düzey yönetici ve kreatif direktörlerden oluşacak. Platform şu iki amaca hizmet edecek:

  • Sektörde ortak bir kültür oluşturmak ve bu kültürü genç kuşaklara aktarmak.
  • Üyelere, içinde bulundukları dönüşümü yönetmeleri için gerekli gelişim ortamı ve ‘network’ imkanı sunmak.

MediaCat demişken, derginin bir süre önce başladığı ‘ajans isimlerinin hikayesi’ serisine de değinelim:

Bigumigu bu yıl da Texas’ta düzenlenen ve dünyanın en büyük inovasyon etkinliklerinden biri olan South by Southwest’ten (SXSW) gelişmeleri derleyip paylaşıyor. Bir nevi ‘önümüzdeki yıllarda konuşacaklarımızın ön gösterimi’ olarak değerlendirilebilir.

Marketing Türkiye ve sosyal medya takip programı BoomSonar iş birliğiyle bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Social Media Awards Turkey için başvuru süreci 12 Mart’a kadar uzatıldı.

Pazarlamasyon tarafından Marketing Meetup kapsamında, pazarlama konusunda faydalanılan teknolojileri ve bu teknolojilerin yaratıcı ve etkili kullanımını ödüllendiren MarTech Awards için de başvuru süreci 11 Mart’a kadar uzatıldı. Bu arada 25 Nisan’da uniq İstanbul’da düzenlenecek olan Marketing Meetup’ın konuşmacıları açıklanmaya devam ediyor. Açıklanan son isim, eğlence ve etkinlik dünyasının zirvelerinden biri olan Burning Man festivalinin iletişim direktörü Megan Miller.

Durumlar böyle.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği