Haftanın Özeti: 154

2 - 8 Ekim 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen Route 91 Harvest adlı müzik festivalinde gerçekleştirilen silahlı saldırıda 50’den fazla kişinin hayatını kaybettiği ve 500’ün üzerinde yaralı olduğu açıklandı. ABD tarihine 11 Eylül saldırılarından sonraki en ölümcül saldırı olarak kaydedilen olayın, festivalin yakınındaki bir otelin 32. katından kalabalığa ateş açan 64 yaşındaki ABD’li Stephen Craig Paddock tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Paddock olaydan sonra intihar etti. IŞİD saldırıyı üstlendiğini açıklasa da FBI saldırganın herhangi bir örgütle ilişkisi olmadığını duyurdu. Yürütülen soruşturmada Paddock’un senelerdir bu saldırı için hazırlandığı anlaşıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=BLGYvD6p6z8

İspanya Hükümeti, Katalonya Özerk Bölgesi’nde 1 Ekim’de düzenlenen bağımsızlık referandumunu yasadışı ilan ederek oy sandıkları ve pusulalara el koyacağını duyurdu. Polis ve jandarmanın seçmenlere sert müdahale etmesiyle çıkan olaylar sonucunda 844 kişinin yaralandığı açıklandı. Protestocular İspanyol polisini “Burası Türkiye değil; Katalonya” diyerek kınadı. Her şeye rağmen gerçekleştirilen referandumun ardından Katalonya Başkanı Carles Puigdemont halkın yüzde 90’ının bağımsızlığa destek verdiğini ve bağımsız bir devlet kurma hakkı elde ettiklerini açıkladı.

İspanya, olaylı referandumu geçersiz sayıyor.

Irak’ın eski Cumhurbaşkanı [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Celal Talabani, Almanya’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.[/inlinetweet] Ülkenin Arap kökenli olmayan ilk cumhurbaşkanı olmasıyla dikkat çeken Talabani, 2005-2014 yılları arasında 2 dönem görev yapmıştı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Talabani için bölgede 7 günlük yas ilan etti.

Bu yılın Nobel Ödülleri‘ni kazananlar belli oldu:

Detaylar ilgili haberimizde.

Antalya’daki [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Aziz Nikolas (Noel Baba) Kilisesi’nin zemininde zarar görmemiş bir tapınak keşfedildi.[/inlinetweet] Yapılan çalışmalarda tapınağın içinde özel bir bölüm bulunduğu tespit edildi. Antalya Rölöve ve Anıtlar İl Müdürü Cemil Karabayram yaptığı açıklamada bu bölümün Noel Baba’nın gerçek mezarı olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Tahminler doğru çıkarsa, tüm dünyanın dikkatini çekecek bir keşif olacak.

İşgücü kıtlığı yaşanan Japonya’da bazı şirketler hizmetlerini sınırlandırırken bazıları da alışılmadık adımlarla açığı kapama peşinde. Bunlara ev hanımları ve emeklileri yeniden çalışmaya çağırmak da dahil. Yüzde 2,8 ile son 23 yılın en düşük işsizlik seviyesini gören ülkede çalışma çağındaki nüfus giderek azalıyor.

Arkeologlar, Büyük Piramit‘i inşa edenlerin kimler olduğunu ve o ağır taşların 4 bin 500 yıl önce oraya nasıl taşındığını çözmeye yakın. Al-Jafr Vadisi‘nden çıkarılan bir günlük, antik Mısırlıların dev taş blokları Nil Nehri‘nden faydalanarak taşıdığını gösteriyor. Mısır’ın Büyük Piramidi: Yeni Kanıt adlı Birleşik Krallık yapımı belgesele göre, Büyük Piramit binlerce işçinin dev taş blokları gemilere yükleyip karmaşık su yolları kullanmasıyla inşa edildi.

Finlandiya artık kullanılamaz hale gelmiş araç lastiklerini petrole dönüştürerek hem çevreyi korumayı hem de fosil yakıt ihracatını azaltmayı hedefliyor. Eski bir yöntemi ciddi anlamda geliştiren Ecomation aldı şirket, Finlandiya’nın Nokia şehrinde Ekim ayının sonuna doğru bir geri dönüşüm fabrikası kuracak. Burada yılda 8 bin ton atık lastik hiç karbon salınımı olmadan işlenecek.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Coca-Cola bir sanal karaktere sponsor oldu.[/inlinetweet] Evet, yanlış okumadınız. Markanın son sponsor olduğu Alex Hunter, bir futbol oyuncusu fakat gerçek bir insan değil. O, Fifa 17’nin ‘The Journey‘ adlı hikaye modunda yer alan bir (baş) karakter. Fifa 17’de giderek ünlenen 17 yaşındaki Alex, kariyer merdivenlerini bir bir tırmanarak Fifa 18‘de de yer alacak ve dijital futbol oyuncularıyla tanışacak. Pazarlama tarihinde kesinlikle ilginç, benzersiz bir sayfa.

Emekli ragbi oyuncuları Adam Rolston ve Ron Rutland en uzun golf maçı dünya rekorunu kırmaya karar verip soluğu Moğolistan’da aldı. Geniş alanları sebebiyle ülkeyi tercih eden ikilinin çölden, soğuk sulardan, kayalık alanlardan ve buzullardan geçen 82 gün süren maçı, 2 bin 11 kilometrelik bir alana yayıldı.

Örnek görselde geniş alanlar görülüyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Çin’in Song hanedanına ait bin yıllık bir kase açık artırma ile 37,7 milyon Dolar’a satıldı.[/inlinetweet] Böylece şimdiye kadar satılan en pahalı Çin porseleni unvanını da almış oldu. Önceki rekor 36,5 milyon Dolar’a 2014 yılında satılan Ming hanedanı döneminden kalma şarap kadehine aitti.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

  • Pazarların gelmesini eminim bir çok kişi benim gibi iple çekiyordur. Ne büyük emek, ne büyük çaba.. Kendi adıma çok teşekkür ederim. Bir çok kimsenin kendi hayatında göstermeyeceği özeni, bu işiniz için gösteriyorsunuz. Harikulâde.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği