Haftanın Özeti: 154

2 - 8 Ekim 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Ünlü Rock Müzisyeni Tom Petty geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.[/inlinetweet] En son 25 Eylül günü konser veren müzisyenin ölümü sevenlerini yasa boğdu.

Marilyn Manson, önceki hafta New York’ta verdiği konser sırasında sahne dekorlarından birinin üzerine düşmesiyle yaralandı. Konser kaza sebebiyle yarıda kesilirken grubun gelecek 9 konserinin de iptal edildiği açıklandı. Hastaneye kaldırılan Manson’ın yaraları hakkındaysa bilgi verilmedi.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Dünyaca ünlü Louvre Müzesi, bir enstalasyonu müstehcen olduğu gerekçesiyle sergiden çıkardı.[/inlinetweet] ‘Domestikator’ (evcilleştirici) adı verilen ve dış hatlarıyla bir cinsel birleşmeyi tasvir eden 12,2 metrelik eserin 19 Ekim’de Louvre Müzesi‘nin Tuileries Gardens bölümünde, Fiac Çağdaş Sanat Fuarı tarafından düzenlenen Hors les Murs adlı toplumsal sanat programı çerçevesinde gösterilmesi bekleniyordu.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Snapchat artırılmış gerçeklikle Jeff Koons’un heykellerini dünyanın farklı yerlerine yerleştiriyor.[/inlinetweet] Snap‘in uygulamadaki filtrelerinde sanatçılara yer verdiği zamanlar olduysa da artırılmış gerçeklik anlamında bugüne kadar pek bir şey yapmamıştı.

Amper Music isimli yapay zeka, kendi özgün müziğinizi ‘üretmenizi’ sağlıyor. İşlem oldukça basit, müzik türü ve parça uzunluğu seçiyor ve düzenleme fonksiyonuyla parçanızı kişiselleştiriyorsunuz. Algoritma, saniyeler içinde eseri besteleyip kullanıma sunuyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Blade Runner 2049, 6 Ekim’de vizyona girdi.[/inlinetweet] 35 yıldır beklenen devam filmi eleştirmenlerden şimdiden geçer not aldı. Orijinal Blade Runner’ın üstüne gül koklamakta isteksiz olanlar bulunsa da birçok eleştirmen Denis Villeneuve tarafından çekilen yeni filmin bir görsel şölen (sinema filmlerinin vazgeçilmez tanımlayıcısı) olduğunu vurguluyor. Villeneuve’ün film yapımını yüksek sanata dönüştürdüğünü söyleyenler de var. İlginç bir detay olarak film Türkiye’de sansüre uğradı.

Bu haftanın konuşması MIT Media Lab‘den Suriye asıllı Bilimci Iyad Rahwan‘dan. Rahwan sürücüsüz araçların hangi ahlak kurallarına sahip olması gerektiğini sorguluyor ve bu esnada Isaac Asimov‘un üç robot yasasından Filozof Immanuel Kant‘a kısaca değinen bir konuşmaya imza atıyor.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

  • Pazarların gelmesini eminim bir çok kişi benim gibi iple çekiyordur. Ne büyük emek, ne büyük çaba.. Kendi adıma çok teşekkür ederim. Bir çok kimsenin kendi hayatında göstermeyeceği özeni, bu işiniz için gösteriyorsunuz. Harikulâde.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...