Son sızıntı dalgası: Paradise Belgeleri

1,4 terabayt'lık veri içeren Paradise Belgeleri, ünlü işletmeler, önemli siyasetçiler, sporcular ve devlet başkanlarıyla ilgili önemli detaylar içeriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Varlıklarını vergi cennetlerinde saklayan büyük işletmeler, devlet başkanları, önde gelen siyasetçiler ve sporcular bu hafta açıklanan geniş çaplı bir incelemeyle gün yüzüne çıkarıldı. İnceleme kapsamında sızdırılan 13,4 milyon belge, zengin kurumların ve kişilerin servetlerini yasal olarak korumasını sağlayan karmaşık ve yapay yolları ortaya koydu.

19 adet vergi cennetini kapsayan belgeler, Süddeutsche adlı Alman gazetesi tarafından gün yüzüne çıkarıldı ve Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile paylaşıldı. Paradise Belgeleri olarak adlandırılan sızıntı, 2016 yılındaki Panama Belgeleri sızıntısından sonra en büyük ikinci sızıntı olma özelliğini taşıyor. Panama Belgeleri’nde 2,6 terabayt’lık veri sızdırılmışken Paradise Belgeleri’nde 1,4 terabayt’lık veri sızdırıldı.

Paradise Belgeleri,

  • Kraliçe II. Elizabeth’in servetinden milyonlarca doların Cayman Adaları’na yatırıldığını,
  • Donald Trump’ın kabine üyelerinin, danışmanlarının ve bağışçılarının birçoğunun off-shore yatırımları olduğunu,
  • Putin’in damadının şirketlerinden birinin ABD Ticaret Bakanı Wilbus Ross’un hisse sahibi olduğu nakliye şirketine yaptığı büyük çaplı ödemeleri,
  • Facebook ve Twitter’ın, Rus hükumetinin finansal kurumlarıyla ilişkisi olabilecek yüz milyonlarca Dolar kazandığını,
  • Kanada başbakanı Justin Trudeau’nun danışmanı Stephen Bronfman’ın Cayman Adaları’nda bir ortaklığı olduğunu,
  • Nike ve Apple gibi çok uluslu şirketlerin ‘agresif vergiden kaçınma’ yöntemlerini,
  • Televizyon endüstrisindeki bazı büyük isimlerin off-shore yatırımlarla servetlerini koruduğunu,
  • İki Rus milyarderin Arsenal ve Everton futbol kulüplerinde hisse sahibi olmak için off-shore bağlantılar kullandığını,
  • Man Adası ve Malta tarafından yapılan milyarlarca Dolar’lık vergi iadesinin özel jet ve lüks yat sahiplerine gittiğini,
  • Ham madde ticareti yapan en büyük şirketlerden Glencore’un, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki kazançlı maden işletme hakkını korumak için krediler kullanıp iş birlikleri yaptığını,

ortaya koyuyor.

Ortaya çıkan bilgiler, agresif vergiden kaçınma çabalarını engellemeye söz veren Donald Trump ve Britanya başbakanı Theresa May gibi dünya liderlerini zora sokacak gibi görünüyor. 380 gazetecinin bir yıl boyunca 70 yıllık verileri inceleyerek ortaya koyduğu belgeler, küresel gelir eşitsizliğinin iyice artmaya başladığı bir zamanda yayımlandı.

“Off-shore vergi kaçakçılığı zenginler için adeta bir spor”

Bu esnada, çok uluslu şirketler kar paylarını off-shore yatırımlara aktarmaya devam ediyor. Ekonomist Gabriel Zucman‘ın bu haftanın sonuna doğru yayımlayacağı çalışmasına göre, sadece geçtiğimiz yıl 600 milyar Euro off-shore yatırımlara aktarıldı. Zucman, “Vergi cennetleri, hızla artan küresel eşitsizliğin temel taşlarından birini oluşturuyor. Eşitsizlik arttıkça, off-shore vergi kaçakçılığı seçkin kişiler için adeta bir ‘spor’ haline geliyor.” diyor. Paradise Belgeleri sızıntısının merkezinde, Bermuda, Cayman Adaları, Britanya Virjin Adaları, Man Adası, Jersey ve Guernsey’de merkezleri olan off-shore hizmet sağlayıcısı Appleby yer alıyor. Bütün suçlamaları incelediğini belirten şirket, “Ne kendimizde ne de müşterilerimizde herhangi bir yolsuzluk şüphesine rastlamadık. Biz, müşterilerinin işlerini meşru yollarla yapmasını sağlayan bir hukuk şirketiyiz. Yasal olmayan herhangi bir davranışı hoş göremeyiz. ” diyor.

Kaynak: The Guardian

2016 yılında sızdırılan Panama Belgeleri'nden bu yana en büyük ikinci sızıntı olan Paradise Belgeleri, varlıklarını vergi cennetlerinde saklayan büyük işletmeleri, devlet başkanlarını, önemli siyasetçileri ve sporcuları gözler önüne serdi. 19 adet vergi cennetini kapsayan belgeler Süddeutsche adlı Alman gazetesi tarafından gün yüzüne çıkarıldı. Paradise Belgeleri'nde adı geçen önemli kişiler ve şirketler arasında Kraliçe II. Elizabeth, Donald Trump, ABD Ticaret Bakanı Wilbus Ross, Facebook, Twitter, Kanada başbakanı Justin Trudeau'nun danışmanı Stephen Bronfman, Nike, Apple ve ham madde ticareti yapan en büyük şirketlerden Glencore var. Ortaya çıkan bilgiler, agresif vergiden kaçınma çabalarını engellemeye söz veren Donald Trump ve Britanya başbakanı Theresa May gibi dünya liderlerini zora sokacak gibi görünüyor. 380 gazetecinin bir yıl boyunca 70 yıllık verileri inceleyerek ortaya koyduğu belgeler, küresel gelir eşitsizliğinin iyice artmaya başladığı bir zamanda yayımlandı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği