Haftanın Özeti: 155

9 – 15 Ekim 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’den yapılan vize başvurularını 9 Ekim’den itibaren askıya aldığını açıkladı. Sebep olarak ABD misyonlarındaki personel güvenliğinin üzerinde durulsa da asıl sebebin İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan Metin Topuz’un yakın zamanda FETÖ adına casusluk faaliyetleri yürüttüğü iddiasıyla tutuklanmasından ötürü olduğu sanılıyor. ABD’nin kararını takiben Türkiye de ABD vatandaşlarının sınırda vize ve elektronik vize başvurularını askıya aldığını duyurdu. Açıklamada ABD Ankara Büyükelçiliği’nin kullandığı metnin aynısını kullanıldıhatta yapılan hata bile aynı şekilde tekrar edildi. Gelişmelere en ağır tepki Samsun Berberler Odası’ndan geldi. Birlik, yaşananlara karşı bir tavır olarak şehirde Amerikan tıraşını yasakladı.

1 Ekim’de gerçekleştirilen Katalonya Bağımsızlık Referandumu’ndan bir hafta sonra birlik yanlısı Katalanlar Barcelona’da düzenlenen yürüyüşte şehrin sokaklarını İspanya bayraklarıyla doldurdu. Katalonya’daki herkesin ayrılık taraftarı olmadığını hatırlatan yürüyüşçüler ‘Birleşik İspanya‘ sloganları atarak, bağımsızlığı destekleyen Katalonya Başkanı Carles Puigdemont’un tüm Katalanları temsil etmesi gerektiğini vurguladı.

Eylül ayında gerçekleşen Irma kasırgasının ardından meydana gelen Maria Kasırgası sonucunda ABD’ye bağlı Karayip adası Porto Riko’da iletişim altyapısı ciddi hasar görmüştü. Google’ın çatı şirketi Alphabet, 2013 yılında duyurduğu Project Loon adlı proje kapsamında geliştirdiği güneş enerjili, yüksek irtifa balonlarıyla internet dağıtma sistemini bölgede kullanıma sunmak için ABD’nin Federal İletişim Kurulu (FCC) ile iletişime geçti. Tesla ise enerji kesintileri yaşayan bölgeye güneş panelleriyle şarj edilebilen bataryalarını gönderdi.

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesindeki Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı, EAFF Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası finalinde İngiltere’yi yenerek şampiyon oldu. Vodafone Park’ta oynanan maçta stadın tamamını dolduran taraftarlar karşılaşma boyunca tezahüratlarıyla oyunculara destek oldu.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Porsche, daha önce Volvo’nun uygulamaya geçtiği aylık abonelik sistemine geçiyor.[/inlinetweet] Aboneler bu sistemde istediği zaman, dilediği bir modeli kullanabilecek. Akıllı telefon uygulamasıyla çalışan Porsche Passport isimli hizmetin abonelik ücreti 500 Dolar. Aboneler iki farklı hizmet seçeneğinden birini tercih edebiliyor. Bunlardan ucuz olan aylık 2 bin Dolar ve 718 Boxster, Cayman S, Macan S ve Cayenne’in de dahil olduğu 8 farklı modele erişim sağlıyor. 3 bin Dolarlık seçenekse Porsche 911 Carrera S, Panamera 4S sports sedan ve Cayenne S E-Hybrid’in de dahil olduğu 22 modeli içeriyor.

ABD’li astronotların çektiği 445 eşsiz uzay fotoğrafı Skinner Auctioneers and Appraisers adlı müzayede evi tarafından açık artırmayla satılacak. Fotoğraflar kopya değil, NASA’nın orijinal fotoğrafları. Hatta birçoğunda orijinal NASA damgaları, yazılar ve numaralar bulunuyor. Koleksiyonda ayrıca astronot portreleri, eğitim ve uzay yürüyüşleri esnasında çekilen fotoğraflar, uzaydan çekilen Dünya ve Ay fotoğrafları mevcut.

İsviçre Su Bilimleri ve Teknoloji Federal Enstitüsü (Eawag) bilimcilerinin yürüttüğü bir çalışma ülkede her yıl toplam 3 milyon Frank değerinde altın ve gümüşün çamur ve akıntılar yoluyla atık su arıtma tesislerine karıştığını ortaya çıkardı. Öte yandan, birçok altın üreticisinin bulunduğu İstanbul Kapalıçarşı çevresindeki kanalizasyonlarda biriken altın tozu 30 yıldır bazı ailelerin geçim kaynağını oluşturuyor. Lağımlardaki atığı toplayıp içindeki altın tozunu süzen vatandaşlar bu işin başkaları tarafından keşfedilmesini istemedikleri için soranlara belediye çalışanı olduklarını ve kanalizasyonu açtıklarını söylüyor.

Maddelerin miktarı çevre için bir tehlike oluşturmuyorsa da geri dönüştürülmeleri ekonomik açıdan değersiz.

Analog çağın kağıt ve kalemle oynanan oyunlarını hatırlamak ya da öğrenmek isteyenler Pencil and Paper Games sitesini ziyaret edebilirler. Oyunları sayılar, kelimeler, resimler gibi alt başlıklarda listeleyen site her bir oyunu adım adım anlatıyor.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


5 yanıt

 1. Barry Egan avatarı

  Tekrar teşekkürler.

 2. Erdem Erol avatarı
  Erdem Erol

  Emeğinize sağlık

 3. Gamze avatarı
  Gamze

  Her hafta daha eskilerden film önerileri de mi olsa acaba. Minority Report tadında. Gelecekteki yenilikleri geçmiteki filmlerde işleyen. Zaten öneriler var ama sizden ve ekibinizden de daha farklı öneriler çıkar belki

 4. İlke Uygun avatarı
  İlke Uygun

  Haftalık özetlerinizi severek takip ediyorum fakat Cingöz Recai’nin oyuncu kadrosundan bahsederken başrolleri unutmuşunuz. Kenan İmirzalıoğlu, Meryem Uzerli, Haluk Bilginer yok listede.

 5. Levent avatarı
  Levent

  WEB SAYFASI OLARAK GERÇEKTEN ÇOK YORUCU BİR TASARIMI VAR. HAFTANIN ÖZETİ HARİÇ GERİSİ ÇOK SIKINTILI.

Yorumunuz: