Efsanevi Ay fotoğrafları açık artırmayla satılacak

Amerikalı astronotların çektiği 445 eşsiz fotoğraf, Skinner Auctioneers and Appraisers adlı müzayede evi tarafından açık artırma ile satılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amerikalı astronotların çektiği 445 eşsiz fotoğraf, Skinner Auctioneers and Appraisers adlı müzayede evi tarafından açık artırma ile satılacak. Massachusetts’teki müzayede evi, ‘The Beauty of Space’ (Uzayın Güzelliği) adlı açık artırmanın sadece Ay keşfinde çekilen fotoğraflara odaklanan ilk açık artırma olduğunu belirtiyor.

Skinner’da çalışan uzmanlardan Michelle Lamunière, “Fotoğraflar sadece bilimsel ve tarihi açıdan değil, estetik açıdan da büyük önem taşıyor. Astronotların asıl amacı kendi aktivitelerini kaydetmek olsa da, çektikleri fotoğraflardan anlaşılıyor ki etraflarında olup bitenden ‘ilham’ almışlar.” dedi.

Fiyatlar 300 Dolar’dan 9 bin Dolar’a kadar gidiyor

Açık artırmada satılacak fotoğraflar kopya değil orijinal fotoğraflar. Fotoğrafların birçoğunda orijinal NASA damgaları, yazılar ve numaralar var. Ayrıca astronot portreleri, eğitim ve uzay yürüyüşleri esnasında çekilen fotoğraflar, uzaydan çekilen Dünya ve Ay fotoğrafları mevcut. Müzayede evine göre, fotoğrafların değeri 300 Dolar’dan 9 bin Dolar’a kadar değişiyor. Koleksiyonda öne çıkan fotoğraflardan biri John Glenn‘in 1962 yılında çektiği fotoğraf. Bu fotoğraf, bir insan tarafından uzaydan çekilen ilk fotoğraf olma özelliğini taşıyor. Fotoğraflardan birinde ise Buzz Aldrin Ay’ın yüzeyindeki ilk ayak izini görüyoruz.

Kaynak: Popular Mechanics

Amerikalı astronotların çektiği 445 eşsiz fotoğraf, Skinner Auctioneers and Appraisers adlı müzayede evi tarafından açık artırma ile satılacak. Fotoğraflar kopya değil, NASA'nın orijinal fotoğrafları; birçoğunda orijinal NASA damgaları, yazılar ve numaralar var. Ayrıca astronot portreleri, eğitim ve uzay yürüyüşleri esnasında çekilen fotoğraflar, uzaydan çekilen Dünya ve Ay fotoğrafları mevcut. Müzayede evine göre, fotoğrafların değeri 300 Dolar'dan 9 bin Dolar'a kadar değişiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği