Haftanın Özeti: 160

13 – 19 Kasım 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet, Girişimler

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Freedom House internet özgürlüğü raporu ‘Freedom of the Net 2017’i yayımladı.[/inlinetweet] Çin, son iki yılda olduğu gibi bu yıl da 65 ülke arasında son sırada yer aldı. Rapor, Çin’i her yıl daha da sıkılaşan sert sansür uygulamaları sebebiyle eleştirdi.

Çin’den yapılan açıklamada, raporda yer alan suçlamalar reddedilirken internete düzen gerektiği vurgulanarak diğer ülkelerin de sahte haberler ve siber suçlara karşı düzenlemeler getirmesi gerektiği savunuldu.

Çin’de Yalnızlar Günü olarak kutlanan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]11 Kasım’da 25 milyar Dolarlık ürün satışı yapan Alibaba kendi rekorunu kırdı.[/inlinetweet] 24 saatlik süre zarfında sitede 1,48 milyar işlem gerçekleştiği açıklandı. Böylece geçtiğimiz yıl 11 Kasım’da elde edilen yaklaşık 17 milyar Dolar’a oranla yüzde 39’luk bir artışgerçekleşti. Alibaba’nın başarısını aşağıdaki grafikten daha rahat anlayabilirsiniz. 

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]ABD’li yayıncılık şirketi Ziff Davis, dijital medya şirketi Mashable’ı 50 milyon Dolar’a satın aldı.[/inlinetweet] Geçtiğimiz yıl 10 milyon Dolar net zarar edenMashable’ın bu satışı şirketin 250 milyon Dolarlık değerinin oldukça altında.

Mashable’ın kurucusu Pete Cashmore.

Ekonomi gazetesi TheMarker’ın bu hafta yayımladığı bir habere göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]İsrail, Google ve Facebook’tan alacağı vergileri artırmaya hazırlanıyor.[/inlinetweet] İsrail Vergi Dairesi Başkanı Moshe Asher‘ın sözlerini aktaran TheMarker, bir süredir vergi yasa tasarısı üzerinde çalışıldığını belirtti. Uzmanlar şu anda hesaplamaların nasıl yapılacağına odaklanmış durumda. Şirketlerin İsrailli müşterilerden elde ettiği karın yüzde kaçının vergiye tabi tutulacağına karar vermeye çalışılıyor.

InfluencerDB’nin analizlerine göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Instagram’ın en popüler sporcularının büyük çoğunluğunu futbolcular oluşturuyor.[/inlinetweet] Real Madrid’in yıldız oyuncusu Cristiano Ronaldo, 113 milyondan fazla takipçisiyle listenin başında, onu 83 milyon takipçiyle Paris Saint-Germain’den Neymar takip ediyor. Listede yer alan sporcular arasında futbolla bağlantısı olmayan tek isim 33,5 milyon takipçiyle altıncı sırada yer alan efsane basketbolcu LeBron James. İlk onda yer alan diğer isimlere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu hafta yapılan açıklamaya göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Musical.ly, 1 milyar Dolar’a Beijing Bytedance Technology şirketine satıldı.[/inlinetweet] Üç yıl önce ilk kez kullanıma sunulduğunda Musical.ly, özellikle de gençler arasında hızlı bir şekilde yayılmıştı. Musical.ly’e göre, yapılan satış iki tarafa da fayda sağlayacak zira Musical.ly Bytedance’ın teknolojisinden faydalanmayı amaçlıyor.

https://youtu.be/8vWK-IX3osU

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Türkiye’nin ilk Bitcoin gaspı gerçekleşti.[/inlinetweet] İstanbul’da bir işadamını kaçırarak işkence eden beş kişilik bir çete, 11 milyon TL değerinde Bitcoin’i kendi hesaplarına geçirdi. Gaspçılar, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yürüttüğü operasyon sonucunda yakalandı.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, web sitesinde yayımladığı ‘Kripto Paralar, Bitcoin ve Blockchain’ başlıklı yazısında yeni başlayanlar için kripto para ekonomisini anlattı. Kripto para, Bitcoin ve blok zinciri kavramlarını açıklayan yazı, kripto paraların avantajlarına ve dezavantajlarına değiniyor, ayrıca Bitcoin’in hızlı yükselişine de bir açıklama getiriyor.

Bu yıl üçüncü büyük düşüşünü yaşayan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Bitcoin, dijital paralara yatırım yapmanın herkesin harcı olmadığını kanıtladı.[/inlinetweet] Geçtiğimiz haftalarda 7 bin Dolar barajını aşarak rekor seviyeye ulaşan dijital para birimi, 8 Kasım’da gerçekleşmesi beklenen bir teknoloji güncellemesinin iptal edilmesinin ardından yüzde 29 değer kaybetti. Bitcoin’deki dalgalanmanın sebepleri arasında öne çıkansa bazı yatırımcıların alternatif kripto paralara geçiş yapması.

AB piyasa düzenleyicisi The European Securities and Markets Authority (ESMA) yatırımcıları yeni kripto para birimlerine yatırım yapmanın risklerine karşı uyararak, kripto paraların halka arzının (ICO) denetimsiz ve değişken olduğunu, işlemin şeffaf olmadığını ve teknolojik olarak da test edilmediğini belirtti. İsviçre ve Wall Street düzenleyicilerinin ardından ESMA da kripto paraların daha sıkı denetlenmesini talep etti.

Çin ise kripto paraların halka arzını yasaklamıştı.

Görünen o ki Rusya’nın Batı politikasını etkileme teşebbüsü sadece 2016 yılı Amerika seçimleriyle sınırlı değilmiş. ABD’deki siyasetçilere yardım eden Rusya bağlantılı hesapları inceleyen [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Wired ve New Knowledge, Brexit’i destekleyen en az 29 sahte hesap tespit etti.[/inlinetweet] Sahte hesapların Brexit‘le alakalı hashtag’ler kullandığı, İslamofobik düşünceyi desteklediği ve göçmen karşıtı ırkçı bir üslup kullandığı fark edildi.

2017’nin üçüncü çeyreğinde Türkiye girişim eko-sistemindeki gelişmeleri raporlayan yatırım analizi platformu startups.watch’un verilerine göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]bu çeyrekte 13,1 milyon Dolarlık fon ile erken dönem yatırımlar için 57,2 milyon Dolar toplandı.[/inlinetweet] Batı Avrupa’yla karşılaştırıldığında oldukça az olan bu miktar, Güneydoğu Avrupa’daki yatırımların birçoğundan yüksek. Ortadoğu ülkeleriyle karşılaştırıldığındaysa Türkiye, üçüncü çeyrekte finansman miktarı açısından İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra üçüncü sırada geliyor.

Son çeyrekte toplanacak fonlamanın 24 milyon Dolar’ı bulması bekleniyor.

Inbox Pause eklentisi sayesinde e-postaların gelen kutunuza belirlediğiniz zamanlarda ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Gmail ve Outlook uyumlu eklenti gün boyu süren e-posta akınlarından dikkati dağılanların stresini azaltacak ve daha verimli çalışmalarına yardımcı olacak. E-postadan nefes alamayanlar için küçük bir mola olabilir…

Kapwing’in online video ölçekleme aracı, videolarınızı üç adımda paylaşım yapmak istediğiniz platforma uygun hale getiriyor. Araç Facebook, Twitter ve Instagramuyumlu.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


Bir yanıt

  1. buffy avatarı
    buffy

    Da Vinci ‘nin tablosu haberde 450 mio USD değilde 400 mio USD’ye satılmış sanırım. Yoksa ben mi yanlış anladım. Yine çok iyiydi :)

Yorumunuz: