Ruslar Brexit seçimlerine de ‘el atmış’

ABD'deki siyasetçilere yardım eden Rusya bağlantılı hesapları inceleyen Wired ve New Knowledge, Brexit'i destekleyen en az 29 tane sahte hesap tespit etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Görünen o ki Rusya’nın Batı politikasını etkileme teşebbüsü sadece 2016 yılı Amerika seçimleriyle sınırlı değilmiş. ABD’deki siyasetçilere yardım eden Rusya bağlantılı hesapları inceleyen Wired ve New Knowledge, Brexit’i destekleyen en az 29 tane sahte hesap tespit etti. Sahte hesapların Brexit’le alakalı hashtag’ler kullandığı, İslamofobik düşünceyi desteklediği ve göçmen karşıtı ırkçı bir üslup kullandığı fark edildi. Üstelik bu hesaplar takipçisi az olan hesaplar da değil. Sahte hesapların toplamda 268 bin 643 takipçisi var ve bazı tweet’leri yüzlerce defa retweet edildi.

Bazı Amerikalı hesapların geçmişte de Avrupa siyaseti ile oldukça yakından ilgilendiği, terör saldırıları karşısında göçmen karşıtı ve İslamofobik bir tutum sergilediği biliniyor. Daha önce BuzzFeed tarafından yapılan bir araştırma, Avrupa Birliği’nden ayrılma görüşünü destekleyen 13 bin Twitter botu olduğunu fakat bunlardan kaçının Rusya ile bağlantılı olduğunun bilinmediğini ortaya koydu. Eğer Rusya Amerikalıları etkilemek için Twitter botları kullandıysa aynısını Britanyalıları etkilemek için yapmaması için pek bir sebep yok gibi görünüyor. Yine de, son bulgular Brexit üzerindeki Rusya etkisini resmi olarak araştırmak için önem teşkil ediyor. Ayrıca bu durum, çok az bir çabayla dünya genelindeki çeşitli kitlelerin hedef alınabileceğini ortaya koyuyor.

Kaynak: Engadget

Görünen o ki Rusya'nın Batı politikasını etkileme teşebbüsü sadece 2016 yılı Amerika seçimleriyle sınırlı değilmiş. ABD'deki siyasetçilere yardım eden Rusya bağlantılı hesapları inceleyen Wired ve New Knowledge, Brexit'i destekleyen en az 29 tane sahte hesap tespit etti. Sahte hesapların Brexit'le alakalı hashtag'ler kullandığı, İslamofobik düşünceyi desteklediği ve göçmen karşıtı ırkçı bir üslup kullandığı fark edildi. Üstelik bu hesaplar takipçisi az olan hesaplar da değil. Sahte hesapların toplamda 268 bin 643 takipçisi var ve bazı tweet'leri yüzlerce defa retweet edildi. Bazı Amerikalı hesapların geçmişte de Avrupa siyaseti ile oldukça yakından ilgilendiği, terör saldırıları karşısında göçmen karşıtı ve İslamofobik bir tutum sergilediği biliniyor. Daha önce BuzzFeed tarafından yapılan bir araştırma, Avrupa Birliği'nden ayrılma görüşünü destekleyen 13 bin Twitter botu olduğunu fakat bunlardan kaçının Rusya ile bağlantılı olduğunun bilinmediğini ortaya koydu. Eğer Rusya Amerikalıları etkilemek için Twitter botları kullandıysa aynısını Britanyalıları etkilemek için yapmaması için pek bir sebep yok gibi görünüyor. Yine de, son bulgular Brexit üzerindeki Rusya etkisini resmi olarak araştırmak için önem teşkil ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği